Prízemný dom skrytý za lamelami: Zimná záhrada a kaktusový skleník na streche

26.11.2018  |     

Jednoduchý prízemný dom v Prahe 10 vznikol na mieste pôvodného, už nefunkčného domčeka. Zo starého domu bola zachovaná len pivnica so schodiskom. Tá bola doplnená o garáž, ktorá je čiastočne zapustená do terénu. Samotný dom je prízemný. Čím nás zaujal?

Drevené lamely

Charakteristickým prvkom domu v Prahe 10 od architektov z ateliéru A.LT ARCHITEKTI zo strany orientovanej do záhrady je veranda prekrytá zastrešením z latiek umiestených kolmo na múr domu. 

 

Takto architekti dosiahli efekt tienenia v prípade prudkého slnka, čo však neuberá na presvetlení interiéru v menej slnečných dňoch. Aj zo strany ulice pôsobí dom netypicky – takmer celá predná fasáda sa skrýva za zvislými lamelami. 

Prehnutá strecha so skleníkom

Zaujímavo je riešená aj strecha domu, ktorá pôsobí ako plochá, ale realita je trošku iná – strecha je mierne prehnutá, pričom na oboch pozdĺžnych stranách vytvára presahy. Na streche sa nachádza menší objekt – skleník určený pre pestovanie kaktusov, cez ktorý sa dá vyjsť priamo na strechu. Východ na strechu je spojený s hlavným interiérovým schodiskom, ktoré siaha až do pivnice. 

Ako je riešená dispozícia?

Dispozícia domu je členená na dva trakty spojené chodbou. V severnom trakte orientovanom do ulice sú okrem vchodu do domu orientované servisné miestnosti. V južnom trakte domu nájdete spálňu, pracovňu, obývačku s jedálňou a s prístupom do zimnej záhrady. Dom je vykurovaný tepelným čerpadlom.

Pohodlie a množstvo rastlín

Interiér je zariadený útulne, zdôrazňujúc vidiecku atmosféru. Kachle, kvetovaná pohovka, historická komoda i vzorované koberce majú za cieľ vytvoriť útulný príbytok. Patrí doň tiež množstvo rastlín. Na časť hlavnej obytnej miestnosti z južnej strany nadväzuje presklená zimná záhrada s posedením. 

 

RD v Prahe v skratke

Architektonický ateliér: A.LT ARCHITEKTI

Autori: Peter Lacko, Filip Tittelbach

Spoluautor: Hynek Holiš

Zastavaná plocha: 296 m2

Obstavaný priestor: 1 215 m3

Projekt: 2005 až 2006

Realizácia: 2006 až 2007

Lokalita: Praha 10 - Hostivař

Sabína Zavarská
Foto: Jan Malý

Tagy:
rodinné domy prízemné domy zimné záhrady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky