Dvojpodlažná drevostavba na úzkom pozemku sa hrdí pekným výhľadom

31.01.2019  |     

Priniesli sme vám už viacero realizácii, pri ktorých sa pozemok od prístupovej cesty zvažuje a dom je včlenený čiastočne pod terén. Tento rodinný dom je opakom.

Prístupová cesta je na najnižšom bode a úroveň pozemku stúpa, navyše pozemok je úzky. Ako z toho „vykorčuľovali“ architekti Radovan Schaufler a Jakub Roskovec?

Na oceľových nohách

Dvojpodlažná drevostavba v pokojnej chatovej osade na konci slepej uličky stojí na oceľovej konštrukcii, ktorá vytvára kryté parkovanie pre autá. Toto riešenie šetrí priestor a vytvára aj zaujímavý estetický dojem. Vďaka vyzdvihnutiu do výšky je z horného poschodia zaujímavý panoramatický výhľad na okolie. Architekti ho podporili osadením presklených stien. Príjemné posedenie ponúka strešná terasa uložená na kolmo otočenom hranole – na streche časti prvého podlažia.

Patchwork z farieb a materiálov

Architekti sa materiálovo pohrali aj s vizážou domu. Bočné fasády smerujúce k susedom sú opláštené nehorľavými doskami CETRIS, zvyšné plochy sú pokryté smrekovcovými lamelami.

 

„Výtvarnou zaujímavosťou je nanesenie červenej lazúry na lamely jedného medziokenného poľa a terasy. Doplnkové plochy fasády sme navrhli z dosák CETRIS ošetrených lazúrov v tmavosivom až čiernom odtieni. Rovnako sú zafarbené rámy okien a pohľadové prvky drevenej konštrukcie. Klampiarske detaily sú z materiálu RHEINZINK, vonkajšie oceľové konštrukcie sú žiarovo zinkované,“ vysvetľujú autori projektu.  

Týmto prepojením a kombináciami vznikol efekt materiálového i farebného „patchworku“. Presklené steny je možné podľa potreby tieniť vonkajšími žalúziami.

Ako je riešená dispozícia?

Prvé nadzemné podlažie tvorí manželská spálňa a dve detské izby a hygienické zázemie. Každá z obytných miestností na tomto poschodí má veľké okno orientované na juh, obslužné miestnosti sú orientovanú smerom k svahu.

Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza dlhá denná časť tvorená spojenou kuchyňou jedálňou a obývačkou. Medzi jedálňou a obývačkou vyúsťuje schodisko. Stačí otvoriť dvere v presklenej stene a ocitnete sa na terase orientovanej kolmo na základnú hmotu domu. Na prízemí, pri krytom státí pre dve autá sa nachádza technická miestnosť – sklad a kúsok od neho samotný vstup do domu so schodiskom.

Vetrané strechy a záhrada

Plochá strecha nad časťou prvého nadzemného podlažia (rovnako ako aj tá, ktorá pokrýva druhé) je dvojplášťová vetraná s izoláciou z asfaltových pásov. Strechu nad prvým podlažím v mieste zastrešenej  terasy pokrývajú laty z tropického dreva, v nezastrešenej časti betónová dlažba. Za domom vo svahu zostala časť pozemku. Je z nej prirodzená okrasná záhrada.

 

Rodinný dom za Prahou v skratke

Architektonický ateliér: SCHAUFLER-ROSKOVEC, s.r.o.

Autori: Radovan Schaufler, Jakub Roskovec

Lokalita: v okolí Prahy, ČR

Úžitková plocha: 134 m2

Zastavaná plocha: 125 m2

Projekt: 2013

Realizácia: 2014

Sabína Zavarská

Foto: Ondřej Polák

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Tagy:
oceľová konštrukcia rodinné domy drevené domy drevostavby úzky pozemok

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky