Problém s malým bytom vyriešili hrou na skrývačku

13.04.2015  |     

A je to tu zase. Otázka, ako zariadiť extrémne malý byt. Čomu dať prednosť, čoho sa vzdať? Klienti ani dizajnéri si nechceli vyberať. Prišlo im vhod, že išlo o pôvodne výrobný priestor, kde sa na výške nešetrilo. Nevzdávali sa teda ničoho, len občas niečo skryli v mene flexibility a účelnosti.

Naozaj sa tu nedá zbytočne rozťahovať. Našťastie, vyskakovať si môžete, koľko sa vám chce a nohy vládzu. Typicky vysoký loft, ktorý bol kedysi tlačiarňou, donútil návrhárov myslieť a deliť vertikálne. Chceli predsa získať pre mladú dvojicu všetko – pokojnú oddychovú časť, ktorá bude súkromným kráľovstvom, aj dynamický spoločenský priestor, ktorý si žiada sem-tam prítomnosť nejakých hostí.

Viac foto v galérii:

Oddych a súkromie nakoniec patria do vyššieho levelu. Priestor zostal samozrejme čo najviac otvorený, ako skrýša pre posteľ stačila odvrátená strana odkladacieho bloku, ktorý, ako sme vyšpehovali pred chvíľou, slúži v týchto vyšších sférach aj ako šatník. Farebná neutralita zariadenia je tou, čo ju zrejme ani netreba menovať. Vydarila sa totiž na prvý pohľad.

Dole je situácia trochu iná. Nároky na dôvtip návrhárov totiž vzrástli spolu s počtom funkcií, ktoré má tento priestor na pleciach. Aby na necelých 38 m2 dostali jedáleň, obývačku, kuchyňu a zostalo aj miesto na pohyb domácich, prípadne hostí, vytvorili šikovný skladací koncept. Ako?

Táto extra veľká skriňa v extra malom byte do priestoru zapadne, ale inak vyzerá celkom nevinne. Za posuvnými dvierkami sa však skrýva pointa tohto návrhu. Stačí ich odsunúť, vybrať, čo tam nájdete, ešte otočiť sedačku a...

... zrazu máte v „obývačke“ jedálenský stôl, pri ktorom si rozhodne posedí viac ľudí ako dvaja. Ako by to malo celé prebiehať, si môžete pozrieť v tomto krátkom videu:

Ešteže skladacie stoličky svojou jednoduchou kovovou či plastovou podstatou hneď pochopili, o čo na tejto priemyselnej pôde ide.

Viac foto v galérii:

A takto sa po večeri pozerá televízor. Svojimi modernými proporciami nezaberie ani kúsok vzácneho miesta ani nenaruší zašlý priemyselný esprit. Keď sa „predstavenie“ skončí, stačí zrolovať plátno a vypnúť projektor, ktorý na strope nikomu nezavadzia.

Podobnou cestou autori pokračujú aj v kuchynskej zóne. To, čo na prvý pohľad vyzerá ako minimalistická linka, je v skutočnosti kompletne vybavená moderná kuchyňa. Keby sme jej videli pod kožu, objavili by sme práčku (1), rúru (2), umývačku riadu (3), digestor (5) i chladničku (7). Drez (6) a varná doska (4) sa skrývať už nemuseli. 

Nechýba ani barový pult. Stačilo parapetnú dosku presvedčiť, že aj ona má na viac.

Určite vám neuniklo, že všetky tieto interiérové hry na skrývačku sa odohrávajú na podklade z priznanej tehly. Tá je hlavným motívom práve pre industriálnu minulosť priestorov, ktorá domácim i dizajnérom učarovala.

Keďže je tu vlastne všade, možno sa pekne inšpirovať jej vzájomným vzťahom s ostatnými materiálmi a farbami. Charakterizuje ju skôr drsnosť, preto sú iné povrchy skôr hladké. 

Chlad kovu si s ňou dobre rozumie a k industriálu jednoducho patrí. Tehlový odtieň mu však prináša oteplenie. 

Táto „oranžová“ je dosť výrazná farba a na takých veľkých plochách nepotrebuje iného dominantného spoločníka. Hoci bez nej sa v podobných interiéroch žiarivé farby a nejaké vzory žiadajú na vyváženie. Tu stačí nenápadná biela a bledučká béžová. Z opačnej strany spektra sa pridali neutrálna čierna so sivou. 

V kúpeľni je nahota bežnou vecou, ale keď ide o tehlu, jej absolútne odhalenie môže byť niekedy nečakané. Celistvosť konceptu však zostala neporušená a tehla taká, ako ju výrobca stvoril.

Ak by vás pohľad do zrkadla niekedy nudil, môžete si niečo prečítať. Napríklad na stene. S týmto spôsobom „tapetovania“ sme sa zrazili vo viacerých zónach asi preto, že účinne nahrádza ďalšie doplnky a ozdoby, na ktoré by padal prach a nie je na ne miesto. Navyše dáva priestor na hravosť a prezentovanie filozofie majiteľa.

Koncept malého premenlivého bývania od The Goort rozhodne skrýva množstvo dobrých interiérových nápadov na malú plochu. Snáď vás niektoré naše odhalenia inšpirovali. Napríklad, ak by ste pri odchode nevedeli z tohto bytu odtrhnúť oči, radšej ich zavrite spolu s dverami :) a plánujte, čo si doma zmeníte.

Viac foto v galérii:

foto: home-designing.com

Čítajte tiež:

Ako uspieť pri zariaďovaní malého interiéru

Najväčší malý byt súčasnosti?


Chcete si kúpiť byt alebo rodinný dom? Možno vás zaujme najnovšia ponuka realít.


 

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky