Zdroj: Pixel_Shot/Shutterstock

Šesť svetových dizajnérov stanovilo trendy na rok 2024. Vraciame sa k farbám, ratanu či tradíciám?

19. 03. 2024
Zdieľať

Ratan v interiéri, sýte farby, množstvo zelene, kombinácia zdanlivo nekombinovateľných vzorov – to sú len niektoré z trendov na rok 2024.  Ako uviedli pre livingetc., prakticky každý zo známych svetových dizajnérov vnáša nový prvok. Je na vás, ktoré si vyberiete a ako ich zapracujete do celkovej podoby vašej domácnosti. 

1. Jonathan Adler: ratan

Americký interiérový dizajnér Jonathan Adler je presvedčený o tom, že v tomto roku uvidíme čoraz viac ratanu, a to nielen vonku a na terasách, ale práve v interiéroch.

„Ratan evokuje veľký pôvab a dá sa z neho vyrobiť prakticky všetko – nábytok, doplnky, dizajnové prvky, dekorácie. Som nadšený z kombinácie ratanu s módnymi detailmi, ako je lak s vysokým leskom, sochárska čierna oceľ a záblesky farieb s nádychom popu!“ ospevuje obľúbený materiál sám dizajnér.

Interiér s izbovými rastlinami, ratanovou stoličkou a doplnkami.

Ratan je pre Johnatana Adlera obľúbeným materiálom. Zdroj: Shutterstock

2. Shalini Misra: intarzia

Slávna londýnska interiérová dizajnérka Shalini Misra vyzdvihuje dekoratívne intarzie, ktoré vznikajú skladaním a lepením drevených dýh rôznych farieb a štruktúr

Prečítajte si tiež
Týchto 5 interiérových trendov sme kedysi milovali, ale už sa k nim nevracajme. Ktoré to sú?

„Intarzia je špeciálne remeslo, ktoré používam veľmi rada a ktoré je u klientov čoraz obľúbenejšie. Dá sa použiť na veľké architektonické prvky, ale tiež na kus nábytku, ako je príborník alebo polica na knihy. Techniku môžete použiť aj na vytvorenie geometrického vzoru,“ hovorí svetová interiérová dizajnérka.

„Čoraz viac klientov vníma dizajn nábytku a predmetov ako niečo, čo treba zberať, podobne ako umenie a technické remeslá vnášajú do týchto kúskov príbeh, ktorý im umožňuje stať sa dedičstvom. Dedičstvom, ktoré si treba vážiť a odovzdávať z generácie na generáciu,“ dodáva.

Detail na intarziu z dreva so vzorom kvetu.

Intarzia vzniká skladaním rezaných drevených dýh rôznych farieb do obrazcov. Techniku poznali už aj viaceré staroveké civilizácie. Zdroj: Shutterstock

3. Matthew Williamson: nezvyčajné farebné kombinácie

Oceňovaný britský interiérový dizajnér Matthew Williamson vidí budúcnosť v kombinovaní farieb, na aké sme neboli zvyknutí: „Myslím si, že v roku 2024 sa stanú bežnejšími nezvyčajné farebné kombinácie, prostredníctvom ktorých sa budeme snažiť vytvoriť jedinečné domácnosti.“

Prečítajte si tiež
Zabudnite na ostré hrany, žiarivú bielu a nudné lampy. Toto sú nové interiérové trendy roka 2024!

Hru s farbou vníma ako efektívny a cenovo dostupný spôsob premeny a povýšenia priestoru. Tvrdí, že výrazné odtiene budú obľúbenejšie ako neutrálne.

Sám uprednostňuje zemitejšie farby, ako je hnedá, terakotová, broskyňová, ktoré okamžite zahrejú a zmodernizujú priestor.

Farebný interiér s ružovou sedačkou a fialovosivou stenou.

Matthew Williamson vidím budúcnosť vo farbách a ich nezvyčajných kombináciách. Zdroj: Shutterstock

4. Tala Fustok: dotyk prírody

Dizajnérka Tala Fustok, ktorej štúdio sídli v Londýne i v New Yorku, predpokladá, že v tomto roku sa budeme snažiť byť ešte bližšie k prírode, a to aj keď sme práve vo vlastnej domácnosti.

Prečítajte si tiež
Farba roka 2024 poteší milovníkov neutrálnych farieb. Ako nimi vytvoriť príťažlivý interiér?

„Keď sa pozerám dopredu na rok 2024, mám záujem ďalej rozvíjať prirodzenejšie, zemitejšie priestory a presadzovať upokojujúcu citlivosť prírody. Dosiahneme to spojením kľúčových materiálov, ako je kameň a mramor, pridaním neutrálnych odtieňov toskánskej béžovej, ťavej, farby púštneho piesku a jemných hnedých tónov,“ hovorí dizajnérka, pre ktorú zostávajú prioritou udržateľné materiály.

Moderný interiér s interiérovými rastlinami a prírodnými materiálmi.

Dizajnérka Tala Fustok sa v roku 2024 plánuje pridŕžať udržateľnosti a spätosti s prírodou. Zdroj: Shutterstock

5. Martin Brudnizki: kombinácie tradičného a moderného

„Páči sa mi myšlienka, že interiéry vás môžu preniesť na iné miesto a do iného času. V roku 2024 by som rád preskúmal viac spôsobov kombinovania tradičných techník a materiálov s modernou citlivosťou. Počas nášho návrhu pre Belmond’s Hotel Splendido sme pracovali veľmi citlivo pri zachovávaní dedičstva okolia. Použili sme tkaniny a postupy, ktoré sú vlastné regiónu, pričom sme starostlivo skúmali každý komponent, aby priestor pôsobil kontextovo. Vďaka tomu súčasné priestory nestratia autentického ducha,“ hovorí Martin Brudnizki, interiérový dizajnér, ktorého spoločnosť sídli taktiež v Londýne i v New Yorku.

Interiér s tehlovou stenou, starými skrinkami a novými stoličkami.

Tradičné prvky citlivo zakomponované do moderných interiérov dodajú priestoru
autentickosť. Zdroj: Shutterstock

6. Alexandria Dauley: stolárske remeslo

„Som nadšená, že do pripravovaných dizajnových projektov môžem zahrnúť viac zákazkových stolárskych výrobkov, čím sa zvýši jedinečnosť a funkčnosť interiérov. Vďaka tomu vznikajú kreatívne riešenia na mieru, ktoré presne spĺňajú potreby každého klienta a zaisťujú estetický vzhľad aj praktickosť. Prostredníctvom zamerania sa na zákazkové stolárstvo sa snažím vytvárať moderné kuchyne, skrinky a iné kusy, ktoré sú nielen vizuálne výrazné, ale zároveň harmonicky splývajú so životným štýlom a preferenciami majiteľov domov,“ zdôrazňuje interiérová dizajnérka Alexandria Dauley, zakladateľka spoločnosti Dauley Designs.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shuttestock
Zdroj: livingetc.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové trendy ľudové tradície prírodné interiéry ratan trendy
Zdieľať článok
Oprava prasklín: Praktické rady od profesionálovDom z tehly

Oprava prasklín: Praktické rady od profesionálov

Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za toUrob si sám

Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za to

Aké možnosti máte pri konštrukcii krovu? Zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí!Urob si sám

Aké možnosti máte pri konštrukcii krovu? Zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí!

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenieZáhrada

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenie

Diskusia