Zvoliť rozkladaciu alebo pevnú sedaciu súpravu?

15.09.2016  |     

Dominantou každej obývacej izby býva sedacia súprava. Zvoliť tú správnu sedačku pre váš byt nie je vždy jednoduché. Pri výbere treba zvážiť nielen hľadisko estetické, ale aj praktické. Okrem materiálu a farby poťahu je potrebné vybrať aj správny tvar a veľkosť sedačky a voliť môžeme i medzi sedačkou pevnou či rozkladacou.

Sedacie súpravy pevné

Milujete súkromie a neplánujete návštevy, ktoré u vás ostanú cez noc? Alebo naopak máte pre hostí priamo vyhradenú jednu izbu? V takom prípade pre vás bude vhodným riešením pevná sedacia súprava. Vzhľadom k tomu, že dizajnéri nie sú pri jej návrhu obmedzení zakomponovaním rozkladacieho mechanizmu, nájdete medzi pevnými sedačkami väčší výber zahŕňajúci aj sedačky netradičných tvarov.

Chýbajúci systém rozkladania navyše znižuje cenu sedačky. To však neznamená, že pevná sedacia súprava bude vždy lacnejšia ako rozkladacia. Cena pevnej sedačky môže vystúpiť práve pre svoj originálny vzhľad či použité zaujímavé materiály a doplnky. Ak vo svojom interiéri túžite po nezvyčajných prvkoch, bude pre vás voľba pevnej sedačky nutnosťou.

Rozkladacie sedacie súpravy

Sú skvelou voľbou do menších bytov. Vďaka nim ľahko vyriešite prenocovanie návštevy, rovnako tak vám rozkladací gauč poskytne lôžko navyše v prípade potreby izolácie od chorého člena rodiny. Rozkladacia sedačka niekedy obsahuje aj úložný priestor. Ten je však väčšinou dosiahnuteľný až po rozložení celej zostavy, je preto vhodný na uskladnenie málo používaných vecí, napríklad vianočných ozdôb.

Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena spojená s inštaláciou rozkladacieho systému i vyššími nárokmi na pevnosť celej konštrukcie sedačky. Ďalej v ponuke rozkladacích sedačiek nenájdete prílišnú tvarovú rozmanitosť.

Rozkladacie gauče možno rozdeliť do dvoch skupín podľa mechanizmu rozkladania. Sedačky s horizontálnym rozkladaním sú rozšírenejšie. Spodnú časť sedačky ľahko vysuniete, čím vznikne lôžko. Niekedy je potrebné na dotvorenie lôžka použiť chrbtové opierky či čalúnenú časť, na ktorej sa bežne sedí. Tento fakt môže byť niekomu nepríjemný pre pocit istej nehygienickosti.

Tip: Prečítajte si náš článok s tipy, ako si najlepšie rozvrhnúť obývaciu izbu a ako vybrať vhodnú sedačku.

Menej ľahko sa premieňa na lôžko sedačka s vertikálnym systémom rozkladania. Funguje tak, že zdvihneme chrbtovú opierku a celú ju preklopíme cez sedaciu časť, čím zároveň roztvárame konštrukciu lôžka. Z hygienického hľadiska je výhodnejšia, pretože sedacia časť gauča sa preklopením dostane dole.

Pohovky na časté prespanie

Rozkladacia sedačka by nemala slúžiť na každodenný spánok. V niektorých bytoch však neexistuje iné riešenie než spanie v obývacej izbe. Alternatívou môžu byť sklopné skriňové postele, o ktorých sme už písali. Majiteľov podobných bytov iste poteší, že na trhu sa objavili aj sedačky ponúkajúce kvalitnú plochu pre zdravý spánok. Taká sedačka by mala byť vybavená minimálne pružinovým matracom, ktorý výrobcovia dokážu do konštrukcie sedačky zakomponovať.

Možno však zakúpiť aj sedačku obsahujúcu polyuretánový matrac a lamelový rošt. V prípade, že budete pravidelne využívať sedačku aj na spanie, oplatí sa priplatiť si za prvky potrebné pre komfortný spánok.

ZDROJ PR článok 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky