Ako vybrať šatníkovú skriňu
Zdroj: istock.com

Akú hĺbku by mala mať pohodlná šatníková skriňa a čo si všímať pri jej výbere

28. 11. 2022
Zdieľať

Úložných priestorov nikdy nie je dosť. Dobrá skriňa – či už je to šatník do spálne, skriňa do chodby, alebo na odkladanie drogérie a iných potrieb do domácnosti – je základ uprataného domova. Dokáže ukryť nepekné predmety všetkých tvarov a veľkostí od kufrov až po staré oblečenie, s ktorými sa nevieme rozlúčiť. Na to, aby dobre slúžila, musí spĺňať viaceré kritériá. Jedným z najdôležitejších je hĺbka.

Pri výbere skrine si najviac všímame jej dizajn, či a ako sa hodí do našich miestností a aké má zloženie interiéru – počet poličiek, zásuviek, vešiakových tyčí a podobne. Možnosti sú nekonečné. Nemusíte si kupovať hotovú skriňu, ale môžete využiť šikovnosť stolárov a dať si urobiť na mieru presne takú, akú chcete. Bez ohľadu na to, či bude v štýle vintage, boho, škandinávskom alebo industriálnom – vždy je dôležitá jej hĺbka.

Aká hlboká by mala byť skriňa?

Ešte skôr než začnete riešiť dizajn skrine, v prvom rade si uvedomte, čo do nej budete ukladať. Rozhodne sa oplatí začať s funkčnosťou skrine a až nakoniec riešiť jej podobu. Ak v nej chcete mať vešiakovú tyč, na ktorú budete vešať aj zimné oblečenie, potrebujete dostatočne hlboký priestor.

Úložné boxy na uloženie oblečenia a doplnkov do šatníka

Zdroj: istock.com

Odporúčané minimum na hĺbku šatníkovej skrine je 60 centimetrov. Na šatníkové police alebo policovú skriňu na odkladanie drogérie a hygienických potrieb je dostatočná aj nižšia hĺbka (najmä, ak nemáte možnosť zvoliť väčšiu), napríklad 40 centimetrov, aby sa veci v zadnej časti políc nestrácali.

Na čo ešte myslieť pri výbere alebo navrhovaní šatníkovej skrine?

Určite je dobré zobrať meter a premerať si niektoré väčšie predmety, ktoré chcete ukryť do skrine, napríklad kufre, tašky či trezor. Popremýšľajte aj nad tým, že k veciam, ktoré často používate, potrebujete ľahký a rýchly prístup – ostatné môžu byť vyššie či hlbšie. Množstvo dlhého oblečenia na zavesenie alebo počet doplnkov tiež zohráva úlohu v tom, koľko závesných regálov, zásuviek alebo políc budete potrebovať.

Prečítajte si tiež
Ako si v spálni prakticky zariadiť úložné priestory

Police na topánky

Ak majú byť súčasťou vašej novej skrine aj police na topánky, rozhodnite sa, či chcete ploché alebo šikmé a či stačí jeden rad alebo potrebujete viac. Treba myslieť aj na vysoké čižmy a masívne topánky, ktoré zaberú viac priestoru. Ak bude skriňa slúžiť pre viacerých členov domácnosti, je dobré prispôsobiť aj výšku vešiakových týč, aby všetci pohodne dočiahli na svoje oblečenie.

Ako zladiť skriňu so zvyškom miestnosti?

Nemenej dôležité je zladiť šatníkovú skriňu so zvyškom miestnosti. Malá skriňa môže ovplyvniť priestor rovnako ako príliš veľká. Berte do úvahy fakt, že skriňa musí vyzerať dobre z každého uhla a musí mať dostatok priestoru, aby správne fungovala. Tým myslíme aj dostatočný priestor na úplné otvorenie dvierok a zásuviek.

Šatníková skriňa v spálni vo vintage štýle

Zdroj: istock.com

3 tipy na výber správneho štýlu šatníkovej skrine

Keďže včlenenie skrine do ktorejkoľvek miestnosti ovplyvní jej atmosféru, mali by sme zvoliť dizajn tak, aby tvorila užitočnú „kotvu“ pre zvyšok dizajnovej schémy. Ako na to?

1. Venujte pozornosť detailom

Dekoratívne prvky skrine vyberte tak, aby ladili so zvyškom vašej izby. Viditeľné pánty, vzory a detaily, ako sú drážky a lamely, vytvoria skriňu v tradičnejšom štýle. Zapustené pánty, neviditeľné spoje a dvere bez výrazných úchytiek pôsobia zase minimalisticky a modernejšie. Zosúlaďte dizajn skrine s ostatným nábytkom v izbe, aby všetko spolu fungovalo.

2. Univerzálna skriňa sa hodí ku každému štýlu

Jednoduché moderné skrine s univerzálnou podobou sa ľahko kombinujú aj s inými štýlmi. Jednoduché tvary sa hodia takmer ku každému charakteru interiéru. V takomto prípade skriňu zvoľte v jemných neutrálnych odtieňoch, ktoré ladia s priestorom okolo. Naopak, ak chcete zo skrine vytvoriť dizajnovú výzvu, vyberte si výrazný štýl – historický, industriálny či vintage – a zvýraznite ju aj farebnosťou.

Univerzála šatníková skriňa s posuvnými dverami

Zdroj: istock.com

3. Ako opticky zjemniť veľkú šatníkovú skriňu

Ak vaša skriňa zaberá veľkú časť izby, opticky ju zjemníte výberom rovnakého odtieňa, ako sú vaše steny. Vo všeobecnosti platí, že v menších miestnostiach je obľúbený hladší dizajn, ktorý neruší zrak. Do veľkých miestností si môžete zvoliť výraznejšiu skriňu.

Sabína Zavarská
Zdroj: livingetc.com
Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: nábytok do spálne odkladacie priestory šatníky
Zdieľať článok

Diskusia