Zdroj: Daniel Krason/Shutterstock

Vedeli ste, že leštidlo do umývačky sa dá využiť aj takto? 3 tipy, ako ním za pár minút vrátiť do domácnosti lesk

20. 02. 2024
Zdieľať

Nielen upratovanie, ale aj udržiavanie poriadku si vyžaduje okrem času aj systém. O pomoc sa z regálov drogérií hlásia pomocníci, ktorí sú zárukou toho, že výsledok bude vždy perfektný. Ak však nefandíte množstvu čistiacich prostriedkov, skúste si vyberať tie, ktoré sa dajú využiť všestrannejšie.

Umývačky riadu si získali v mnohých domácnostiach svoje stabilné miesto. Šetria čas, pokožku rúk a pri správnom používaní aj vodu a energie. S nečistotami si poradia špeciálne tablety, lesk riadu dodá leštidlo do umývačky. Premýšľali ste niekedy nad tým, ako tieto prípravky fungujú, a že ich silu môžete využiť nielen v kuchyni?

Ako využiť leštidlo do umývačky?

Lesk a ochrana navyše. Presne to má na svedomí leštidlo do umývačky, ktoré by bola škoda využívať len v umývačke riadku. Jeho vlastnosti sa zídu aj pri upratovaní domácnosti.

1. Okná bez šmúh za pár minút

Ani vy nepatríte medzi tých, pre ktorých je umývanie okien obľúbenou činnosťou? Od dnes môže byť všetko inak. S prácou vám totiž pomôže leštidlo do umývačky a zopár ďalších pomôcok, ktoré máte pravdepodobne tak či onak doma. Pripravte si ešte aj handričku, ktorá nepúšťa chĺpky, a rolku kuchynských utierok.

Prečítajte si tiež
6 jednoduchých tipov, ako dosiahnete, aby okná vo vašom dome či byte vyzerali väčšie

Ako na to?

Najprv si pripravte leštidlový roztok. Stačí, keď do nádoby nalejte horúcu vodu a pridajte pár lyžíc leštidla do umývačky. Okno najskôr utrite mokrou handrou, následne ho pretrite handričkou namočenou v leštidlovom roztoku a na záver ho utrite dosucha papierovou utierkou. Okná by mali zostať čisté a predovšetkým bez šmúh.

Žena umýva okno čistiacim prostriedkom a handrou.

Vyskúšajte použiť leštidlo pri umývaní okien. Zdroj: Shutterstock

2. Vyblýskané zrkadlá

Vyskúšali ste použiť leštidlo na umývanie okien? Ak sa vám tip osvedčil, neobíďte v domácnosti ani ostatné sklenené plochy, ako zrkadlá či sprchové zásteny. Umyte ich rovnakým spôsobom ako okná. Navyše, leštidlo zanechá na ich povrchu ochranný film, vďaka čomu sa na nich prach a nečistoty nebudú držať.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

3. Za pár sekúnd lesklé vodovodné batérie

Vodný kameň na vodovodných batériách vôbec nevyzerá vábne. Do boja proti nim však môžete pozvať aj leštilo do umývačky. V prípade veľmi znečistených batérií môžete prípravok použiť najskôr nezriedený. Pri pravidelnom umývaní si vystačíte aj s roztokom, ktoré si môžete naliať do nádoby s rozprašovačom. Na záver utrite dosucha, aby ste lesk batérií ešte podporili.

Umývanie vodovodnej batérie handrou a čistiacim prostriedkom.

Leštidlo vráti lesk aj vodovodnej batérii. Zdroj: Shutterstock

Miesto kupovania si ho vyrobte

Vedeli ste o tom, že leštidlo do umývačky si viete vyrobiť aj doma? Stačí, ak zmiešate 150 ml vody, 100 ml bieleho alkoholu a 50 g kyseliny citrónovej. Pre vôňu môžete pridať aj pár kvapiek citróna. Roztok dôkladne premiešajte, až kým sa kyselina citrónová úplne nerozpustí. Alkohol sa postará o lesk a kyselina citrónová nedá šancu nečistotám a vodnému kameňu.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock

Kategória: Nábytok
Tagy: umývačky riadu umývanie okien upratovanie vodný kameň zrkadlá
Zdieľať článok
Z tradičného tehlového domu sa stalo moderné bývanie plné svetlaDom z tehly

Z tradičného tehlového domu sa stalo moderné bývanie plné svetla

11 šikovných a overených trikov, ktoré v záhrade určite oceníte!Urob si sám

11 šikovných a overených trikov, ktoré v záhrade určite oceníte!

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacovZáhrada

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacov

Diskusia