Pomocou týchto tipov si domov prenesiete plážovú atmosféru a získate interiér ako pri mori

14.08.2017  |     

Všetci milujeme plážovú atmosféru, tak prečo si ju nepreniesť priamo domov? Súčasným trendom (okrem námorníckej klasiky) je i neformálny „Casual Island“ štýl s prírodnými prvkami, „boho“ plážový štýl či africké etno. Ich kombináciou získate štýlový interiér ako pri mori.

Skupinkové zátišia možno naaranžovať na menšie stolíky, komody alebo police. Peknú kompozíciu vytvoríte z obrazov, lampášov, sviečok, sklenených nádob s pieskom, mušlí i ďalších dekoračných prvkov.

„Casual Island“ – neformálny prírodný štýl

Za posledné roky sa popri klasickom námorníckom štýle vyformovali aj ďalšie štýly. Snáď najviac sa stretnete s „Casual Island“ alebo inak neformálnym prírodným štýlom, ktorý sa často mieša s farebnejšími a živšími „boho“ alebo etno prvkami. „Casual“ sa vyznačuje ležérnosťou a pohodlnosťou a možno ho kombinovať takmer s čímkoľvek. Do obývačky vnesie zaručene pokojnú plážovú atmosféru. Typickými prvkami sú prírodné materiály, ako sú surové drevo, juta, morské riasy, ale aj kov. Interiér zariadený vo farbách mušlí, piesku, dreva a rias bude dýchať nezabudnuteľnou atmosférou južanských pobreží.

 

Obývačka zaliata pieskom v tlmených odtieňoch bielej, hnedej a béžovej nemusí byť vôbec nudná, keď sa správne skombinujú rozličné materiály. Efektné svietidlá pridajú priestoru na elegancii.

Hravý dizajn s etno nádychom si možno preniesť z exteriéru aj do obývačky. Tkané koberce s farebnými vzormi, hravé doplnky s exotickými ornamentmi i závesné kreslá alebo siete sú veľkým hitom.

Rastliny a trávy tiež patria k „Marine“ štýlu. Možno ich naaranžovať jednoducho do váz alebo vysadiť do kvetináčov alebo košov z prírodných materiálov.

 

Na svetlé steny neváhajte použiť aj nástenné dekorácie s morskou tematikou, ktoré mimo sezóny ľahko nahradíte niečím iným.

Dominantné vzory a farby voľte na vankúšoch, ostatných textíliách a menších doplnkoch.

Nesmrteľná klasika

Pre námornícky štýl, nazývaný aj „Marine“, je typická čistá jednoduchá forma. Aj „Marine“ má rôzne podoby, a to podľa toho, v akej oblasti sa vyvíjal. Stretnete sa so škandinávskym, gréckym, provensálskym či tropickým pobrežným štýlom, pričom všetky majú jeden spoločný prvok: farebnú kombináciu bielej s modrou. Na podlahe v obývačke budú dobre pôsobiť drevené dosky v prírodných a svetlých farbách.

Steny by mali zdobiť farby typické pre prímorskú panorámu – biela, béžová a odtiene modrej. Nábytok je vhodný drevený, najlepšie bielený, doladia ho kreslá, stoly a ďalšie doplnky z ratanu alebo prútia. Trendom sú tiež modely jácht, lodí a rôzne predmety v tvare mušlí, morských hviezdic alebo rýb. Z textílií sa používajú čisto prírodné materiály: ľan a bavlna.

Menej je viac. Ani s námorníckymi prvkami to netreba preháňať, aby celkový dojem nepôsobil gýčovo. Stačí zvoliť výrazný gauč v modrej farbe, vzorované textílie a zvyšok doladiť v prírodnom štýle.

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ FOTO: ARCHÍV FIRIEM

ZDROJ: Časopis Môj dom

Tagy:
prírodné materiály námornícky štýl boho Casual Island obývacie izby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky