Zdroj: iStock

Aké závesy si vybrať do spálne?

04. 08. 2020
Zdieľať

Závesy v spálni majú omnoho dôležitejšiu úlohu ako v ostatných miestnostiach. Okrem toho, že vytvárajú atmosféru pokoja a uvoľnenia, tienia svetlo zvonku. Správny výber závesov zmení celú spálňu na oázu relaxu a zároveň vám skvalitní spánok. Samozrejme, nejde len o vzor a farbu, ale aj hrúbku a textúru látky.

I keď ťažké tmavé závesy sa zdajú byť do spálne tou najlepšou voľbou, treba zobrať do úvahy pár ďalších detailov. V prvom rade je to praktickosť. Na niektoré druhy látok, ktoré pôsobia honosne – napríklad zamat – sa veľmi intenzívne usadzuje prach. Navyše sa ťažko perú a sušia. Preto sú vhodnejšie materiály ľahko udržiavateľné, také, ktoré nie sú absolútnymi lapačmi prachu.

Zaujímavý je tiež vplyv závesov na psychiku. V chlade, pri chorobe, ale aj menej šťastných obdobiach vyhľadávame možnosť zabaliť sa do niečoho. Závesy na oknách vytvárajú takýto ochranný pocit. Navyše, dokážu do miestnosti vniesť presne to, čo jej chýba – harmóniu a teplo, jednoduchosť, eleganciu alebo dramatický vzhľad.

spálňa v prírodných tónoch so sivozelenými závesmi

Zdroj: iStock

Garniža vyššie nad oknom, alebo koľajnička v strope

Väčšinou garnižu umiestňujeme tesne nad okno, avšak v spálni by sme ju mali dať o čosi vyššie. Prečo? Pretože svetlo z okna preniká aj ponad garnižu – vrchom. Vhodnejšie do spálne sú lemované závesy zhora aj zdola. Nie však vešané na háčikoch či kruhoch, ale také, ktoré sa vrchnou lemovanou časťou (cez kruhy v nej) navlečú priamo na garnižu. Takýto záves prečnieva kúsok ponad garnižu a tým tieni prípadný únik svetla vrchom. Ak máte koľajničku v strope – máte vyriešené hneď.

Závesy v spálni

Garniža nad oknom Zdroj: iStock

Závesy v spálni

Zdroj: iStock

Závesy, ktoré pridajú dramatickosť

Máte nevýraznú spálňu a potrebujete jej dodať trochu „šťavy“? Vyskúšajte to výberom závesov. Po zem dlhé závesy v tmavej farbe s geometrickými a rastlinnými vzormi oživia každú spálňu. Vyberajte si však farby, ktoré nedráždia zrak, napríklad kombináciu tmavomodrej a béžovej alebo bielej. Zvyšok miestnosti zariaďte čo najjednoduchšie, aby látka závesov vynikla v plnej kráse.

Prečítajte si tiež
4 x záclony a závesy do prírodného a rustikálneho interiéru
modrobiela spálňa s manželskou posteľou a závesmi

Zdroj: iStock

Závesy so vzormi listov

Zdroj: iStock

Vzor, ktorý sa vám bude páči aj o pár rokov

Vždy je lepšie voliť klasické jednoduché vzory ako komplikované, ktoré sú práve trendové. Klasickej spálni svedčia pásiky, štvorce či iné nenápadné vzory. Nič nepokazíte jednofarebnými závesmi, radšej sa pohrajte s textúrou látky. Praktické i estetické sú spony na závesy, ktorými ich veľmi ľahko upravíte na denný režim.

spony na závesy

Zdroj: iStock

Závesy vo farbe steny

Príjemný efekt celistvosti vytvárajú závesy v rovnakej farbe ako sú vaše steny. Najlepšie to funguje pri tmavších farbách. Ak máte, napríklad, tmavomodrú stenu s zvolíte si v rovnakej farbe závesy, vytvoria veľmi elegantný a estetický vzhľad.

Závesy v spálni vo farbe steny

Zdroj: iStock

Keď sme už pri farbách, viete, ktoré pôsobia upokojujúco?

Zelená, modrá i ružová, o modrej sa dokonca hovorí, že pomáha bojovať proti nespavosti a úzkosti. Pri výbere farby a odtieňa závesov do spálne treba myslieť na farebnú schému a dekorovanie zvyšku miestnosti. Ak máte v spálni výrazné farby a vzory, zvážte závesy v jemnom neutrálnom tóne. Ak je však vaša izba neutrálna, môžete do nej vniesť život pomocou farebných závesov.

prírodné odtiene závesov do spálne

Zdroj: iStock

Dlhé či krátke závesy?

To závisí od veľkosti vašich okien a vašich osobných preferencií. Výhodou dlhých závesov je lepšia tepelná, svetelná i zvuková izolácia. Závesy po podlahu vždy podporia eleganciu a štýlovosť miestnosti. Samozrejme, nemali by sa po zemi váľať, to nie je ani estetické, ani praktické.

spálňa so zatemňovacími závesmi

Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Doplnky Spálňa
Tagy: závesy
Zdieľať článok

Diskusia