Ktoré rastliny sa hodia do moderných bytov a ako sa o ne starať?

17.03.2017  |     

Ani v moderných bytoch by nemala chýbať atraktívna zeleň, avšak nie každá rastlina má predpoklady stať sa súčasťou takéhoto priestoru. Na ktoré rastliny sa oplatí upriamiť pozornosť a ako sa o ne starať?

Nákup a umiestňovanie

Pri výbere rastlín vždy vychádzajte z daností priestoru, najmä z jeho svetelných podmienok. Vo všeobecnosti platí, že väčšine rastlín vyhovuje blízkosť okna a rozptýlené, nikdy nie priame svetlo. Izbovkám sa dobre darí v miestnostiach s podlahovým vykurovaním, určite sa vyhnite priamej blízkosti tepelného zdroja. Rastliny neumiestňujte v blízkosti často otváraných okien a dverí. Myslite aj na to, že by nemali nikde prekážať, na čo treba dbať najmä pri druhoch s tŕňmi. Pri výbere dobre zvážte aj to, či dané rastliny nie sú jedovaté (môžu byť nebezpečné pre deti i domáce zvieratá), a vyvarujte sa nepremysleného nákupu rastlín, ktoré sú pútavé svojím aktuálnym vzhľadom, najčastejšie kvitnutím. Ich krása je vo väčšine prípadov len krátkodobá.    

V priestrannom svetlom byte pekne ukážu aj rastliny pestované v tvare stromčekov. Najčastejšie sa takto pestuje figovník, ktorý ponúka aj viaceré zaujímavé kultivary.

Dôkladná starostlivosť

Reprezentatívny vzhľad izboviek docielite jedine pravidelnou starostlivosťou. Ideálne je osvojiť si hneď na začiatku, aké nároky na zálievku majú jednotlivé druhy. Pri väčšine však platí, že substrát by mal medzi zálievkami vždy mierne preschnúť. Ak na zalievanie nemáte dostatok času, skúste hydroponické pestovanie. Netreba zabúdať ani na zabezpečenie vhodnej vzdušnej vlhkosti. V rámci starostlivosti nepodceňte ani prihnojovanie (v lete každý druhý týždeň, v zime raz za mesiac). Rastlinám pravidelne odstraňujte suché listy a substrát v črepníku občas prekyprite. Ak je to potrebné, môžete ich na jar ostrihať a presadiť (v prípade menších jedincov stačí raz za tri až štyri roky). Veľkolisté druhy pravidelne zbavujte prachu. 

Zaujímavú voľbu predstavuje vertikálna výsadba, ktorá umožňuje na malej ploche pestovať množstvo netradičných druhov. Jej inštaláciu vždy prenechajte špecializovanej firme. 

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO DANIEL KOŠŤÁL, ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky