Zdroj: Studio KIWI/Shutterstock

Zamiokulkas je ideálnou rastlinou pre zábudlivcov. 3 triky, ako mu pomôcť k bohatým výhonkom

16. 01. 2024
Zdieľať

Obľube sa teší nielen kvôli tomu, že starostlivosť o ňu nie je náročná. Izbová rastlina, s krásnymi zelenými listami, pochádzajúca z východnej Afriky, sa tiež označuje za kvet hojnosti. A aby sa zamiokulkasu u vás doma darilo, stačí si zapamätať pár jednoduchých pestovateľských tipov.

Rastlina pre nenáročných

Bez izbových rastlín to jednoducho nepôjde. Okrem toho, že zútulnia každý interiér, prinášajú doň aj čosi navyše. Kým niektoré čistia vzduch, iné sú považované za symbol hojnosti či bohatstva. Patrí medzi nich aj zamiokulkas, ktorý mnohí poznajú práve ako „rastlinu peňazí.“

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

Jej pestovanie zvládne aj začiatočník. Nepotrebuje ani príliš svetla, ani bohatú zálievku a aj napriek minimálnej starostlivosti sa majiteľovi odvďačí pekným vzhľadom. Aj preto sa zamiokulkas považuje za vďačnú rastlinu, ktorá svojím vzrastom nielen zapadne, ale aj skrášli každý interiér či kanceláriu.

Zamiokulkas na bielom pozadí.

Zamiokulkas je obľúbená a navyše nenáročná rastlina. Zdroj: Elizaveta Elesina/Shutterstock

Večne zelená s mäsitými listami

Rastlina, ktorá dokáže vodu zadržiavať v mäsitých zelených listoch predsa len z času na čas potrebuje čosi navyše. Jej rast, ale predovšetkým bohaté výhonky môžete podporiť hneď viacerými spôsobmi.

Prečítajte si tiež
Ako dosiahnuť, aby sa izbovým rastlinám darilo aj v zime? Máme pre vás 7 užitočných tipov

Zamiokulkas potrebuje správny substrát, ktorý by mal byť ľahký a predovšetkým priepustný. Svedčí mu aj výživa v podobe hnojiva, ktoré obsahuje draslík, dusík či fosfor. No ak sa snažíte vyhýbať sa chemickým hnojivám, máme pre vás dobrú správu – ide to aj bez nich.

Zamiokulkas v črepníku a hnojivo.

Zamiokulkas potrebuje ľahký a priepustný substrát. Zdroj: Shutterstock

Výživné dary z domácností

Živiny, ktorými zamiokulkas nikdy nepohrdne, máte zaručene aj doma. Jednou z najviac využívaných surovín je kávová usadenina. Stačí, ak ju miešate s vodou a rastliny zalejete. Dajte si však pozor na jej množstvo, kávová usadenina môže zvyšovať kyslosť pôdy a jej prekyslením by ste mohli rastline uškodiť. Pred použitím preto pre istotu skontrolujte hodnotu pH substrátu.

Druhou možnosťou, ako podporiť rast nových výhonkov je substrát kávovou usadeninou jednoducho posypať. A v čom spočíva jej čaro? Zvyšok vašej obľúbenej rannej kávy obsahuje dostatočné množstvo vápnika, draslíka aj dusíka, ktorá rastlina využije vo svoj prospech.

Prečítajte si tiež
Orchidea vám vydrží roky, ak zvolíte vhodnú starostlivosť. Ukážeme vám, ako na to

Čaj, ktorý sa neodmieta

Hoci ju doma nepestujete, predovšetkým na jar si jej účinky užívate vo veľkej miere. Reč je o žihľave, ktorá svojimi účinkami valcuje veľa iných bylín. Tak prečo jej účinky nevyužiť aj pri pestovaní izbových rastlín? Nie, nemusíte čakať až na príchod jari. Stačí, ak zalejete vrecúško žihľavového čaju väčším množstvom horúcej vody a týmto oslabeným odvarom zamiokulkas polejete. Dôležitá je však nielen jeho izbová teplota, ale aj primeraná dávka.

Žihľavový čaj v malom džbáne.

Vyskúšajte zaliať zamiokulkas žihľavovým čajom izbovej teploty. Zdroj: Shutterstock

Aj voda z akvária má čo ponúknuť

Máte doma rybičky, ktorým okrem kŕmenia doprajete pravidelne aj čistú vodu? Nevylievajte ju, organické hnojivo, ktoré vás v zásade nebude stáť ani cent, budú rastliny vo vašej domácnosti zbožňovať. Voda by však mala byť bez chlóru či inej chémie. Zamiokulkas sa za prísun dusíka a fosforu v tejto forme, odmení bohatým rastom a novými výhonkami.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Shuttestock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: hnojivá interiérová zeleň interiérové rastliny káva
Zdieľať článok
Ako pestovať rodinné šťastie? Rastlina s milým menom nemá veľké nároky, no toto jej vždy uškodíUrob si sám

Ako pestovať rodinné šťastie? Rastlina s milým menom nemá veľké nároky, no toto jej vždy uškodí

Ako odstrániť pleseň v kvetináči izbovej rastliny? Osvedčil sa tento účinný postupUrob si sám

Ako odstrániť pleseň v kvetináči izbovej rastliny? Osvedčil sa tento účinný postup

Je naozaj dobré zalievať rastliny zriedenou kávou?Urob si sám

Je naozaj dobré zalievať rastliny zriedenou kávou?

Čo robiť, aby kúrenie v zime nezničilo interiérové rastliny?Urob si sám

Čo robiť, aby kúrenie v zime nezničilo interiérové rastliny?

Diskusia