Zdroj: Helin Loik-Tomson/iStock

O nenáročný lopatkovec sa zvládnu postarať aj začiatočníci. Ako mu pomôcť ku krásnym a zdravým kvetom?

01. 02. 2024
Zdieľať

Lopatkovec je obľúbenou izbovou rastlinou z čeľade aronovitých. Ak má dostatok svetla, kvitne jeden až dvakrát ročne pôvabnými kvetmi. Práve tvar a farba kvetov pripomína bielu vlajku, ktorá sa vztyčuje na znak mieru. Možno aj preto nesie v anglickom jazyku meno ,,mierová ľalia“. Výstižnejší je však jej latinský názov Spathiphyllum, t.j. ,,lopatový list“, ktorý presnejšie odráža vonkajšiu charakteristiku rastliny.

V skutočnosti ide o tropický druh, ktorý má pôvod v Strednej a Južnej Amerike. Za dodržania podobných pestovateľských podmienok však aj v domácom prostredí dosiahnete, aby bola rastlina spokojná a šťastná. Potom sa vám odmení kvalitnejším ovzduším, napokon je známa tým, že funguje ako prírodná čistička vzduchu. Ak vezmete do úvahy, že ide o nenáročnú trvalku, je načase vyskúšať jej schopnosti na vlastnej domácnosti.

Vedeli ste?

Lopatkovec v sebe okrem mieru nesie aj ďalšiu symboliku – je totiž spojený s uzdravením, nádejou, čistotou a pokojom. Dáva sa do daru napríklad tým, ktorí stratili milovanú osobu.

Žena za dotýka kvetu lopatkovca.

Lopatkovec v sebe nesie aj veľa symboliky. Zdroj: iStock

Vyberte vhodné miesto

Ak ste si rastlinu stihli zaobstarať v zimných mesiacoch, nie je to problém, bude sa jej dariť aj na chladnom mieste (pri teplote 17 °C). Postačí, ak ju umiestnite blízko okna orientovaného na sever alebo východ dostatočne ďaleko od zdroja tepla. Ten by vzduch vysušoval, zatiaľ čo lopatkovec túži po vlhkosti. Rastline tiež škodí prievan pochádzajúci z okien či dverí.

Prečítajte si tiež
Zamiokulkas je ideálnou rastlinou pre zábudlivcov. 3 triky, ako mu pomôcť k bohatým výhonkom

Napriek tomu, že táto trvalka potrebuje veľa svetla, neznesie priame slnko. Slnečné lúče pri okne ju tak nesmú ,,zadusiť“. Po začiatku mája, ak pominú mrazy, môžete trvalku premiestniť aj vonku na dvor, balkón či terasu. Avšak opäť ju chráňte pred priamym slnkom, ktoré by ju mohlo spáliť. Pri jej umiestnení dbajte aj na toxické účinky na ľudí a domáce zvieratá – môžu spôsobiť podráždenie tráviaceho alebo dýchacieho systému.

Mača dívajúce sa do kvetináča s lopatkovcom.

Lopatkovec je pre domácich miláčikov, ale aj pre ľudí toxický. preto radšej od neho držte zvieratá i deti ďalej. Zdroj: iStock

Vyvarujte sa suchej pôde

Presná odpoveď na to, ako často polievať lopatkovec, neexistuje. Nie je však dôležitá častosť, ale suchosť pôdy. Hneď ako na listoch spozorujete hnedé konce, rastlinu zalejte. Lopatkovec potrebuje pôdu vlhkú na dotyk, nie však preliatu. Ak si nie ste istí, či rastlinu poliať, alebo nie, skontrolujte pôdu prstom. Ak je suchá, je načase trvalku poliať. Keďže si rastlina vyžaduje dostatok vlhkosti nielen v pôde, ale aj v okolí, pravidelne roste jej listy vodou, prípadne umiestnite kvetináč na navlhčený podnos so štrkom.

Náš tip

Trvalka je citlivá na chemikálie nachádzajúce sa bežne vo vode z vodovodu, napríklad fluorid a chlór. Ak je to možné, použite na zalievanie filtrovanú vodu izbovej teploty.

Hnojte len občas

Pre zabezpečenie správneho rastu trvalky podávajte v čase jari a leta tekuté hnojivo v šesťtýždňových intervaloch. Zvýšite tým jej kvitnutie, ktoré sa v takom prípade môže uskutočniť 2x ročne – na jar aj na jeseň – a môže trvať až dva mesiace. Dajte si však pozor na prehnojenie, ktoré sa na rastline prejaví zelenou farbou na kvetoch. Používajte preto polovicu z odporúčanej dávky hnojiva. Ak to nie je nevyhnutné, ani ho nepoužívajte. Na jeseň a zimu od hnojenia celkom upustite, keďže ho v čase vegetatívneho obdobia rastlina vôbec nepotrebuje.

Vedeli ste?

Zelený listeň, teda biely list niekedy mylne považovaný za okvetný lístok, nemusí vždy signalizovať problémy s hnojením. Rastlina sfarbením dáva tiež najavo, že sa blíži odkvitnutie.

Polievanie lopatkovca.

Lopatkovec hnojte na jar a v lete v šesťtýždňových intervaloch, na jeseň a v zime ho pokoje môžete vynechať. Zdroj: iStock

Presádzajte, keď je to nevyhnutné

Lopatkovec má menšie korene, čiže ho nemusíte často presádzať. Stačí raz za pár rokov. Urobte tak tiež v prípade, ak vidíte, že korene začínajú vytŕčať z dna kvetináča. Presádzanie nie je ťažké a zvládnete ho do desiatich minút. Nemusíte ho robiť nevyhnutne na jar – lopatkovec je možné presadiť kedykoľvek počas roka.

Prečítajte si tiež
15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

Najprv vyberte rastlinu z kvetináča a rozdeľte ju na menšie časti, pričom nezabudnite ponechať niekoľko listov na trs. Lopatkovec vyrastá z podzemkov, čiže pri delení nemusíte byť príliš opatrní. Každá časť, ktorá má dva alebo viac listov a pripojené korene, bude úspešne rásť.

Pri presádzaní do nových nádob použite kvalitný substrát a uistite sa, že črepník má dobrú drenáž. Pre lopatkovec sú vhodné terakotové alebo hlinené kvetináče, ktoré výborne odvádzajú prebytočnú vlhkosť. Oddelené trsy umiestnite do nádoby a dôkladne zalejte. Rastlinu udržiavajte v teple a na dobre osvetlenom mieste. Korene by sa mali uchytiť za menej ako mesiac.

Žena pri presádzaní lopatkovca do kvetináča.

Lopatkovec presádzajte vtedy, ak korene rastliny presahujú črepník. Zdroj: Gadost/iStock

Ako vyriešiť časté problémy pri pestovaní lopatkovca?

Hnedé konce listov

Ako sme už spomínali, hnedé konce sú na lopatkovci znakom nízkej vlhkosti či nadmerného hnojenia. Pre nových pestovateľov tejto trvalky to môže byť frustrujúce, avšak listy stačí odstrihnúť a ak sa budete držať správneho spôsobu zalievania, tento problém by sa už nemal opakovať.

Rastlina nekvitne alebo má málo kvetov

Na to, aby rastlina kvitla, musí mať zabezpečené ideálne podmienky vlhkosti, svetla a hnojiva. V prípade, že napriek tejto starostlivosti lopatkovec nekvitne alebo má nedostatok kvetov, vyskúšajte prejsť na špeciálne hnojivo pre kvitnúce rastliny. Obsahuje vyššie množstvo fosforu, ktoré trvalka potrebuje, aby priniesla kvety. V optimálnych podmienkach by vám mal lopatkovec zakvitnúť na jar a na jeseň.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

Zvinuté listy

Ak má rastlina veľa svetla, znakom sú zvinuté a svetlé listy. Tie spálené zas naznačujú priveľké množstvo priameho slnka. V takýchto prípadoch presuňte trvalku na tienisté miesto.

Škodce

Pri dodržaní správnych pestovateľských podmienok sa lopatkovcu darí bez problémov. Môžu byť však náchylné na vlnatku (hmyz, čo pripomína biele vatové chumáčiky). Pravidelne preto kontrolujte listy aj z rubovej strany. Rastlinu v prípade potreby ošetrite prostriedkom proti škodcom.

Detail na vlnatku na stonkách listov.

Vlnatka často napáda izbové rastliny. Živí sa ich šťavami, čo spôsobuje poškodenie rastliny a niekedy až jej smrť. Zdroj: iStock

Starostlivosť po odkvitnutí

Lopatkovec dospieva medzi tretím až piatym rokom, po ktorom sa z neho môžete tešiť ešte dlhý čas. Ak po kvitnutí jeho kvety odumrú, môžete ich odstrihnúť, aby nebrali rastline zbytočne energiu. V starostlivosti pokračujte ako obvykle, kým trvalka opäť nezakvitne.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny izbové rastliny pestovanie rastlín tropické rastliny
Zdieľať článok
5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívneUrob si sám

5 izbových rastlín, ktoré nepotrebujú pôdu a napriek tomu sú krásne dekoratívne

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Diskusia