Zdroj: iStock

Čo potrebujú hortenzie, ak ich chcete pestovať v interiéri

06. 12. 2021
Zdieľať

Hortenzie obdivujeme najmä vďaka ich veľkým kvetom. Považujú sa za vonkajšie rastliny, preto vás možno prekvapí, že hovoríme o ich pestovaní v interiéri. Pri dobrej starostlivosti a trpezlivosti dokonca môžete hortenzie úspešne pestovať v interiéri nielen pár mesiacov, ale celé roky. Toto sú tipy od profesionálov, ako pestovať hortenzie vo vnútri.

Vyberte si správnu odrodu hortenzie

Nie je odroda ako odroda. To platí pri každej rastline, aj pri hortenziách. Sú odrody, ktorým sa bude vo vnútri dariť lepšie ako iným. Veľmi vhodnou voľbou do interiéru je napríklad Hydrangea macrophylla. Bežne sa nazýva hortenzia „mophead“, respektíve hortenzia kalinolistá a dodáva sa v mnohých farbách.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Je to jedna z najodolnejších hortenzií a je skvelá na pestovanie v interiéri, pretože je vhodná do nádob, plná kvetov a ľahko sa pestuje. Vyznačuje sa veľkými kvetnými zhlukmi posadenými medzi štruktúrovanými a bohatými zelenými listami. Rastlina kvitne celé mesiace a úžasne vynikne na jedálenskom stole či konferenčnom stolíku.

Detail ružovožltej hortenzie

Zdroj: iStock

Koľko svetla potrebuje hortenzia pri pestovaní vo vnútri?

O hortenziách sa hovorí, že obľubujú tieň. Nie je to však úplne tak. Hoci tolerujú aj tieň, potrebujú jasné, nepriame svetlo. Vo vonkajšom prostredí ich treba chrániť pred priamym slnkom, preto dobre rastú pod korunami stromov. Celkové okolité svetlo vonku je však vždy kvalitnejšie ako svetlo vo väčšine vnútorných prostredí. Preto, aby sa hortenziám v interiéri darilo, potrebujú kvalitné, jasné, nepriame svetlo. Vhodné je svetlo z okna orientovaného na juh, ktoré vstupuje do interiéru po celý deň, alebo z okna orientovaného na východ, ktoré rastline dodá ranné slnečné svetlo. Hortenzie potrebujú veľa svetla na to, aby bohato kvitli. Pozor však na priame popoludňajšie slnko, to môže spáliť listy a kvety hortenzií.

Hortenzia v kvetináči

Zdroj: iStock

Ako zalievať interiérové hortenzie

Črepník s drenážnym otvorom je pre hortenzie nevyhnutnosťou, pretože umožňuje nadbytočnej zálievke odtekať. Správna drenáž zabráni hnilobe koreňov a iným hubovým chorobám, ktoré by mohli poškodiť rastliny. Ako pri väčšine črepníkových rastlín, zalievanie závisí od toho, ako rýchlo pôda vyschne a či hortenzia kvitne alebo nie. Najlepšie je otestovať vlhkosť pôdy v hĺbke zhruba 7,5 centimetra.

Prečítajte si tiež
Interiér bytu podľa znamení: Aký štýl vyhovuje vám?

Ak sa vám zdá na dotyk polosuchá, rastlinu dôkladne zalejte, kým neuvidíte, že voda z dna vyteká. Kvitnúca hortenzia potrebuje vodu častejšie. Keď je smädná, dá vám to najavo tým, že hlavy kvetov mierne klesnú. Keď cyklus kvitnutia skončí, stačí jej menej vody. Ak je to možné, použite destilovanú alebo dažďovú vodu. Voda z vodovodu obsahuje chlór a ďalšie prvky, ktoré ovplyvňujú kvitnutie.

Najlepšia pôda a hnojivo pre hortenzie pestované vo vnútri

Hortenziám sa najlepšie darí v dobre priepustnej, mierne kyslej pôde. Kyslosť pôdy ovplyvní farbu kvetov rastliny. Úroveň pH 5,5 alebo menej vytvorí modré kvety, pH medzi 5,5 a 6,5 ​​vytvorí fialové/ružové kvety a pH 7 alebo viac bude mať za následok červené kvety. Farba kvetov však závisí aj od odrody, ktorú máte. Rastliny pestované vo vnútri hnojte počas aktívneho rastu a kvitnutia raz za týždeň. Keď kvety odumrú, rastliny hnojte len raz za mesiac a začiatkom jesene ich úplne prestaňte hnojiť.

Ružová hortenzia v kvetináči

Zdroj: iStock

Ako a kedy orezávať interiérové hortenzie

Záleží od odrody. Napríklad, Hydrangea macrophylla nepotrebuje výrazný rez na povzbudenie kvitnutia v nasledujúcom roku. Najlepší čas na strihanie hortenzie je však bezprostredne po ukončení kvitnutia v lete. Nestrihajte ich na jeseň, v zime alebo na jar. Je dobré vždy po odkvitnutí odstrániť zvädnuté kvety, aby rastlina vždy vyzerala pekne. Keď prerezávate, odrežte odumreté alebo slabšie stonky. Je však nevyhnutné ponechať si časť starého dreva/stoniek, aby rastlina opäť kvitla.

Prečítajte si tiež
30 tipov na trendové interiérové doplnky, ktoré vás nebudú stáť viac ako 30 €

Môžete hortenziu pestovanú vo vnútri vysadiť neskôr von?

Hortenzie pestované v interiéri je možné vysadiť na záhrade. Pred presadením von sa uistite, že pominula hrozba mrazu. Vyberte čiastočne slnečné miesto, kde sa zmestia 3- až 4-metrové kríky. Do pôdy aplikujte hnojivo pre kyslomilné rastliny podľa návodu.

Hnednúce listy? Suché kvety?

Hortenziám pestovaným v interiéri sa darí skôr v chladnejších miestnostiach ako v teple, najmä počas kvitnutia. Ak okraje listov zhnednú a zoschnú, je to znamenie, že v miestnosti je príliš teplo. Zhnednuté okraje tiež môžu signalizovať nahromadenie soli na koreňovom systéme. Ak je to tak, oplatí sa opláchnuť korene a rastlinu znovu zasadiť do čerstvej pôdy. Ak kvety vyzerajú suché, vezmite si rozprašovač a jemne ich postriekajte. Hortenzie sú jednými z mála rastlín, ktoré dokážu čerpať vlhkosť cez okvetné lístky.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: hortenzie interiérové rastliny izbové kvety izbové rastliny pestovanie rastlín
Zdieľať článok

Diskusia