Krásna záhrada pre lenivcov s minimálnou údržbou

01.02.2013  |     

Pred časom som navštívila workshop o prírodných záhradách s cieľom priučiť sa od praktikov. Hoci akcia nebola po organizačnej stránke dvakrát vydarená, priniesla svoje ovocie v podobe stretnutia s milými ľuďmi. Jednou z nich bola aj majiteľka tejto záhrady.

Pretvorený sen

Obaja majitelia záhrady (a zároveň aj manželia) strávili detstvo v činžiaku. Ešte ako mladý pár plánovali svoj spoločný život niekde na samote v prírode. Beh života ich však doviedol inam – do centra známej moravskej vinárskej obce. Svojho sna o bývaní v prírode sa však nevzdali. Keď nemohli ísť za ňou sami, pozvali si ju aspoň do svojej záhrady.  

Žiť po svojom 

Firmu na spracovanie liečivých rastlín založili majitelia v čase, keď ešte bývali v bytovke. Keď kúpili bývalé hospodárstvo, najprv zrekonštruovali budovy, potom prišla na rad záhrada. Dôležité bolo, že od začiatku mali jasnú predstavu o jej využití – chceli záhradu „lenivého intelektuála“, teda s minimálnou údržbou, dostatkom miesta na odpočinok, a najmä bez chémie. Ich cieľom nebolo vytvoriť nejaký vyhranený záhradný štýl, ale žiť si v pokoji a s úctou k prírodnému kolobehu. Záhrada obdarúva rodinu viac, než si dokázali predstaviť pri jej tvorbe.  

Ako doma

Zloženie rastlín vychádza najmä z miestnych druhov. Nenájdete tu nijaké exotické či chúlostivé krásavice, ktoré síce dokážu vyčariť cudzokrajnú atmosféru, ale zároveň si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Aj ihličnanov je tu ako šafranu. Napokon, do záhrady s vinicami by sa ani veľmi nehodili. Výsledok hovorí sám za seba: Aj s domácimi, našskými rastlinami sa dá vytvoriť zelená oáza.

Na okrasu...

Na terasách sú vysadené rastliny podľa pôvodného plánu, dnes sú ich svahovité časti už celoplošne pokryté zeleňou. Zostáva len občasná údržba rezom. 
Spodnú obytnú terasu zdobia na niekoľkých miestach trvalky (ľaliovky, ostrôžky, vlčie maky a iné), ktoré sem vnášajú farebnosť a zároveň sú akousi spomienkou na tradíciu vidieckych záhrad (hoci sú inak usporiadané: nie na záhonoch, ale len voľne vysadené do skupín pod stromami či na okrajoch múrikov). 
 
Záhradu navrhla v roku 1995 Ing. arch. Marta Šťastná a realizácia prebehla o rok neskôr. Bývalý hospodársky dvor sa premenil na jednoduchý a harmonický celok. Len miestni vedia, že záhradné svahy skrývajú zvyšky starých chlievov, z ktorých sa ponechali len časti oporných múrikov súčasných terás. Realizácia si vyžadovala aj stavebné úpravy pod dozorom statika – aby nielen terasy, ale aj susedov dom nad záhradou boli dostatočne stabilné. 
 

... aj na úžitok

Úžitkové záhony, presnejšie povedané plocha na pestovanie úžitkových rastlín dole vedľa domu, je pestrou zmesou vytvorenou ruka v ruke prírodou a majiteľkou. Zelenina tu rastie v susedstve trvaliek a letničiek – slúžia nielen na spestrenie, ale aj na vzájomnú ochranu. Ktoré z nich sa kamarátia, zisťuje majiteľka jednak metódou pokus-omyl, jednak od okolitých českých i rakúskych prírodných záhradkárov. 
 


Text: Ing. Hana Říhová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky