Aké rastliny do kamennej záhrady

14.05.2013  |     

Záhrada je krásna v každom ročnom období, najmä vtedy, ak vždy púta pozornosť niečím iným. Mnohé záhrady sú však najkrajšie na jar, keď sa po chladných a pochmúrnych mesiacoch rozžiaria množstvom farieb. Ani táto kamenná nie je výnimkou.

Pôvabná záhrada bola vybudovaná pri malom vidieckom víkendovom domčeku v južnom Anglicku. Majitelia nechali domček, ktorý zdedili po svojich predkoch, v pôvodom stave, nemenili fasádu, strechu ani spevnené plochy okolo. Financie, ale predovšetkým úsilie a čas však investovali do neveľkej záhrady. 
Záhradníčením nadšení manželia patria k tým šťastlivcom, ktorým cez záhradu preteká potok. Jeho prítomnosť sa im najskôr zdala obmedzujúca, no napokon sa rozhodli povýšiť ju na prednosť. Oslovený záhradný dizajnér tok potoka čiastočne presmeroval. Nešlo o žiadne veľké zmeny, hoci celý proces bol technicky náročný. Potok sa tak po úpravách stal ústredným bodom záhrady a tam, kde má väčšina ľudí trávnik, je v tomto prípade pretekajúci potok, menšie jazierko, kvetinové ostrovčeky a množstvo väčších aj menších kameňov, presne tak, ako v prírode.

Kamenné plochy a ostrovčeky

Keďže je pozemok situovaný pod horami, o kamene tu nikdy núdza nebola. Dizajnér však ešte riadnu kopu kamenia pridal, vďaka čomu vznikli rôzne zaujímavé plochy, ostrovčeky, skalky a múriky, kde našlo domov množstvo druhovo rozmanitých rastlín. Práve na výbere rastlín si dal mimoriadne záležať. Do záhrady, kde z pôvodnej vegetácie nezostalo takmer nič, umiestnil viacero atraktívnych a dominantne pôsobiacich drevín (brezy, borovice, tisovec, kalinu, rododendrony), ktoré doplnil množstvom trvaliek, okrasných tráv, papraďorastov a cibuľovín. Majitelia si želali bohatú záplavu kvetov na jar, príjemnú harmóniu (prostredníctvom rôznych odtieňov zelenej) v lete a pestrofarebnosť na jeseň, čo dizajnér zvládol na výbornú. 
Špeciálnu pozornosť venoval vysadeniu brehov potoka. Miesto si tu našli vzrastovo nižšie aj vyššie druhy, kvitnúce aj nekvitnúce, obľubujúce vlhko aj vodu, slnko aj polotieň (prvosienky, funkie, kosatce, náprstníky, iskerníky, žltohlavy, orlíčky či astilby). 

Kto sa stará? 

Starostlivosť o záhradu je doménou už nie najmladších majiteľov a treba zdôrazniť, že je aj ich takmer každodennou zábavkou. Neustále sadia nové rastliny, ktoré skvelo ladia s celkovou kompozíciou.
Záhrada pritom nie je vysadená do posledného voľného miestečka. Dizajnér na niektorých miestach nechal voľné štrkové plochy a umožnil tak vyniknúť väčším kusom kameňa. Práve v spojení s rastlinami je kameň oveľa príťažlivejší.
V záhrade nevidieť pôdu (a tým pádom ani burinu), všetko akoby bolo namulčované drobnejšími aj väčšími kameňmi. Jednotlivé druhy rastlín sa pekne dopĺňajú, pretekajúca voda sa stará o vzácnu mikroklímu, vďaka ktorej rastliny pôsobia vitálnejšie. Záhrada je takmer dokonale skrytá pred okolím a predstavuje malý kvetinový raj, kde máte v každom ročnom období čo obdivovať alebo sa len tak môžete započúvať do zurkotu vody. 

TEXT a FOTO Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky