10 najkrajších kvetov skorej jari

28.03.2014  |     

Vneste farby a vône skorej jari do svojho domova rýchlenými cibuľovinami, trvalkami a hľuznatými rastlinami.

Voňavé strapčeky

Modrice (Muscari armeniacum) tvoria v jarných mesiacoch neodmysliteľnú súčasť skaliek, okrajov záhonov, predzáhradiek či átrií. Dariť sa im však bude nielen vo voľnej pôde, ale aj vo vegetačných nádobách. Narýchlené ich bežne kúpite v kvetinárstvach a záhradníctvach. Modrice dobre porastú v kvalitnom záhradníckom substráte pri pravidelnom zavlažovaní, pričom uprednostnia chlad. Výnimočnosť týchto rastlín spočíva v ich farebnosti – strapce kvetov sú sýtomodré, biele alebo bledomodré. Pastvou pre oči sú aj jednotlivé zvončekovité kvietky, ktoré okolo seba šíria prenikavú príjemnú vôňu. Modrice je ideálne pestovať samostatne. Výborne sa hodia najmä do moderného interiéru.

Podmanivý šarm hyacintov

Hyacinty sú obľúbené cibuľoviny, ktoré možno kúpiť rýchlené už počas zimy. Ich kvety sú trváce, krásne sfarbené a príjemné aj na dotyk. Hyacinty sa dajú dočasne pestovať v interiéri – na chodbách, v kuchyniach, halách, nepatria však do spální ani detských izieb. Potrebujú svetlo, dostatok vlahy a rosenie kvetov. Škodí im sálajúce teplo a sucho, na čo reagujú žltnutím listov. Hyacinty sa dajú pestovať samostatne alebo aj v kombinácii s inými cibuľovinami a rýchlenými jarnými kvetmi. Skoro na jar ich môžete vysadiť do okien, prípadne nimi môžete spestriť predzáhradku. Po odkvitnutí je možné cibule z nádob presadiť do záhonov, kde budú v nasledujúcich rokoch ďalej kvitnúť. 

Modrice, hyacinty, tulipány či narcisy zaujmú aj svojou vôňou, pri ktorej sa vám bude skvelo oddychovať.

Do vidieckych dvorov

Krokusy (Crocus vernus) patria k najkrajším jarným cibuľovinám a rýchlené ich možno kúpiť už aj koncom zimy. Hodia sa najmä do vidieckych domov a dvorov, kam spolu s precízne zvolenou nádobou (farebným košíkom či kameninovým črepníkom) vnesú hravú farebnosť a nádych blížiacej sa jari. Príťažlivé môžu byť spolu s hyacintmi. Na to, aby krásne rozkvitli, potrebujú nielen dostatok svetla, ale najmä vlhko. Substrát je teda nevyhnutné neustále zavlažovať – pozor však na premokrenie. Nedostatok vlahy a suchý vzduch spôsobujú zasychanie kvetných pukov, prípadne ich nevykvitnutie. Nezabúdajte, že v interiéri sa im najlepšie darí v chladnejšom prostredí chodieb, hál a veránd.

Ak sa teplota vonku pohybuje okolo nuly, krokusom sa bude dobre dariť aj v exteriéri. 

Noblesné kvety iskerníkov

V poslednom čase sa v kvetinárstvach skoro na jar objavujú aj rýchlené iskerníky (Ranunculus asiaticus), ktoré sú skutočnou lahôdkou pre milovníkov kvetín a farieb. Rastliny sú často pekne olistené, no najkrajšie sú ich dominantne pôsobiace rôznofarebné kvety. Dajú sa dočasne pestovať v interiéri a rovnako aj v exteriéri. Doprajte im slnečné alebo polotienisté miesto, pravidelne ich zavlažujte a odstraňujte im odkvitnuté kvety. Niekedy je dobré počet kvetov zredukovať, keďže sa pod ich ťarchou môžu zlomiť. Rastlinám neprekáža chlad, škodí im však suchý vzduch a prekúrená miestnosť. Rozkvitnuté iskerníky preto sústreďte na najchladnejšie a súčasne dobre vetrané miesta bytu. 

Iskerníky najviac vyniknú samostatne, pričom v rámci jednej väčšej nádoby môzete vysaditť niekoľko kultivarov.  

Záplava kvetov hortenzií

Hortenzie (Hydrangea macrophyla) upútajú a dobre sa uplatnia na chladných schodištiach, v halách, v zimných záhradách, na svetlých a dobre vetraných miestach, pričom sa hodia najmä do moderných interiérov. Kvety týchto neveľkých drevín sú pri dobrej starostlivosti mimoriadne trváce a dekoratívne neraz aj počas celej jari. Súkvetia sú biele, ružové alebo modrofialové a často pomerne mohutné. Hortenzie potrebujú dostatok vlahy, prihnojovanie hnojivom na kyslomilné rastliny a občasné orosenie vlažnou vodou. Záležať si dajte aj na výbere vegetačnej nádoby, ktorá by mala farebne aj materiálovo harmonizovať so štýlom miestnosti, kde je umiestnená. Veľmi pekné sú hortenzie v kovových nádobách. 

Kockované zvončeky

Korunkovka strakatá (Fritallaria meleagris) je známa zo skaliek a záhonov. Začiatkom jari ju môžete kúpiť aj narýchlenú. Zaujme najmä v čase kvitnutia, a to svojimi purpurovými zvončekovitými prevísajúcimi kvetmi. Nádherná je v oknách, na balkónoch a terasách v kombinácii s inými jarnými cibuľovinami a prvými kvitnúcimi trvalkami. Korunkovka si žiada vlhký substrát, svetlo a chlad. Aj v jej prípade je teda vhodnejšie umiestnenie v exteriéri alebo chladnom interiéri. Po odkvitnutí ju aj s koreňovým balom presaďte do záhrady, napríklad k jazierku. V prípade neskoršej kúpy je možné vysadiť ju priamo do záhrady. Zaujímavý je aj kultivar ’Aphrodite‘ s bielymi kvetmi. 

Kráska z Afriky

Kornútovku (Zantedeschia hybrid) si môžete kúpiť narýchlenú počas zimy aj skorej jari. Atraktívne kvety tejto hľuznatej rastliny môžu byť biele, žlté, oranžové alebo ružové. Rastlina je počas kvitnutia vysoko reprezentatívna, a preto ju umiestnite na dobre viditeľné miesto. Vynikne najmä samostatne, preto je ideálne kúpiť si bohatší trs. Výborne sa hodí do moderných bytov, hoci treba počítať s tým, že ide o sezónnu rastlinu. Kornútovka si vyžaduje teplo, vlhko a pravidelný prísun živín. Dôležité je zavlažovanie vlažnou vodou tak, aby substrát nebol nikdy suchý. Niektoré druhy sa pýšia aj krásnymi, neraz netradične škvrnitými listami. Už pri kúpe ale myslite na to, že zle znášajú suché a prekúrené byty. 

Darcovia pozitívnej energie

Žlto kvitnúce narcisy, napríklad kultivar ’Tete-a-Tete‘, údajne majú schopnosť nabiť človeka pozitívnou energiou. Či to platí aj v skutočnosti, najlepšie posúdite sami. Isté však je, že rýchlené narcisy patria k obľúbeným prvým jarným kvetom. Príťažlivé sú najmä vysadené samostatne v peknej nádobe a umiestnené na dobre viditeľnom mieste – na kuchynskom parapete, chodbe, v svetlej kúpeľni, prípadne aj v obývacej izbe. Dôležité je, aby bola miestnosť pravidelne vetraná. Rovnako dobre sa im bude dariť aj na balkónoch a terasách, kde ich môžete vysadiť do jednej nádoby s prvosienkami a sirôtkami. Aj narcisy pravidelne zavlažujte a v miestnosti so suchším vzduchom roste.

Pri kúpe rýchlených rastlín vždy vyberajte čo najvitálnejšie jedince. 

Milovníci chladu

Kosatčeky (Iris reticulata) sú najkrajšie v čase kvitnutia a vysadené samostatne v menších či väčších skupinách. Sympaticky pôsobia, ak sú vysadené v kovových nádobách s patinou, prípadne malých válovčekoch. Rastliny sú pomerne nízke, bohato kvitnú a následne po odkvitnutí vyrastajú z cibúľ dlhé a úzke listy. Ide o mimoriadne mrazuvzdorné cibuľoviny, ktoré bez problémov zvládnu aj studené zimy. Najvhodnejšie je pestovať ich v exteriéri – na balkóne, terase, prípadne strešnej záhrade, no vyniknú aj na schodisku. Aby mali pekné kvety, umiestnite ich na slnečné miesto. Po odkvitnutí ich presaďte do skalky, prípadne na okraj kvetinového záhona. 

Nežné záhradné kvietky

O priazeň milovníkov kvetín začala v poslednej čase bojovať aj veternica rozkošná (Anemone blanda) pochádzajúca z Turecka, ktorú tiež v predjarnom období kúpite rýchlenú. Fascinuje množstvom drobnejších bielo, ružovo alebo fialovo sfarbených kvietkov. Na bohaté kvitnutie potrebuje dostatok vlahy a kyprý výživný substrát. Najlepšie sa jej bude dariť na slnečných miestach − na balkóne a terase, zaujme aj pri vstupe do domu. Je možné kombinovať ju s ostatnými rýchlenými trvalkami a cibuľovinami a jej prednosťou je nízky vzrast. Po odkvitnutí je najlepšie presadiť ju do záhrady, prípadne ju možno vysadiť skoro na jar na záhony už aj v kvitnúcom stave.


Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Exotické krásky do moderného 10 tipov na zelený interiér x

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 8/2019 v predaji


„Polovičný dom“ za polovičnú cenu
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky