Detská izba pre troch súrodencov zariadená v námorníckom štýle

18.05.2016  |     

Bielo-modro-červená téma s vôňou morského vánku je pri zariaďovaní detských izieb obľúbená. Ako ju napasovať do izby pre troch súrodencov?

Dobrý deň, milá redakcia, chcela by som vás poprosiť o pomoc pri zariaďovaní detskej izby pre naše tri deti. Chcela by som, aby mal v izbičke miesto náš 1,5-ročný chlapec, druhé dieťa, ktoré je ešte len na ceste, a ich staršia sestra. Páči sa mi riešenie, keď je jedna posteľ umiestnená vyššie a schodíky slúžia okrem iného ako úložný priestor. V izbe by mal byť dostatočný úložný priestor na oblečenie, hračky a malý stolík s dvoma stoličkami. Zároveň by som tam rada zakomponovala lodný kufor, ktorý je rodinným dedičstvom. Farebný základ by mala tvoriť biela, vhodne doplnená inými farbami. Páči sa mi námornícky štýl, avšak chcela by som, aby izba slúžila drobcom aspoň do základnej školy. Budem sa veľmi tešiť, ak nám poradíte. 

Ďakujem, čitateľka Lenka

„Riešenia detských izieb by mali hravým spôsobom podporovať fantáziu. V tomto duchu funguje lepšie ako príliš konkrétne rozprávkové motívy, ktoré deti rýchlo omrzia, celkový koncept nábytku, farieb a materiálov, ktoré deti pri hrách až tak neovplyvňujú.“ 

Ing. arch. Lucia Kušnírová, architektka

Profi riešenie

Aby priestor detskej izby poslúžil na všetko, čo sa od nej očakáva, bolo potrebné ho pomyselne rozdeliť na jednotlivé časti. Dve postele umiestnené čiastočne nad sebou na modrom pozadí sú určené pre dvoch malých chlapcov, protiľahlý roh na béžovom pozadí pre ich staršiu sestru. Zoskupenie postelí slúži nielen na spánok, ale aj na hranie vďaka dizajnu podobnému preliezačkám. Takýmto spôsobom ostal dostatočne veľký priestor na detský stolík aj úložné priestory na šaty a hračky.

Námornícku tému som poňala uvoľnenejšie, aby sa priestor deťom časom nezunoval. V tomto duchu je v izbe navrhnutý jednoduchý biely moderný nábytok doplnený lanami, modrou a červenou farbou. Navyše, ak časom ostanú v izbe len dvaja súrodenci, výmenou dievčenskej postele za pracovný stôl sa stane plnohodnotnou študentskou izbou. Stačí premaľovať steny, vymeniť textílie a izba má znovu potenciál na úplnú premenu.

Ing. arch. Lucia Kušnírová
T: +421 905857680
M: lucia@hausmaus.sk
W: www.hausmaus.sk

Jednoduchá nástenná dekorácia má veľký podiel na tom, že izba získala námornícky nádych. 

Laná majú okrem dekoračnej predovšetkým bezpečnostnú funkciu. Slúžia ako zábradlie k schodíkom a hornej posteli. 

Schodíky slúžiace ako police vyplnia priestor medzi posteľami a typovým úložným nábytkom.

Stoličky bez operadla deti využijú aj ako príručné či nočné stolíky.

NÁVRH A TEXT: LUCIA KUŠNÍROVÁ 
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky