Nápaditým prepojením získali izby dvoch malých bratov nový rozmer

18.01.2019  |     

Nápaditým prepojením získali detské izby dvoch malých bratov nový rozmer. Vďaka veľkorysej metráži miestnosti nepôsobia preplneno a ponúkajú naozaj množstvo priestoru na detské šibalstvá.

Inšpirované prírodou

Mama dvoch predškolákov Martinka a Adamka objavila prácu architektiek z ateliéru Kivvi architects na internete, konkrétne na našom domovskom webe www.mojdom.sk, kde sme v minulosti publikovali riešenie detskej izby práve z ich dielne.

Návrh oslovil nielen ju, ale aj starú mamu chlapcov, ktorá potom investorku posmelila, aby ich skúsila kontaktovať – bývali už síce v novom dome, no keďže deti ešte spávali spolu s rodičmi, detské izby neboli zariadené. Dispozícia dvoch susediacich izieb bola teda daná. Majiteľka mala víziu svetlých priestorov ladených v duchu prírody, ktorá je blízka celej rodine. Už v minulosti ju oslovili realizácie s fototapetou stromov a práve tento motív sa následne objavil v oboch detských izbách.

„Keďže sú obe miestnosti priestorovo naozaj veľkorysé (každá má približne 22 m2), nebolo nutné zaťažiť ich množstvom nábytku – v každej nájdete jednu veľkú skriňu na oblečenie, zvyšné úložné priestory poslúžia najmä na hračky. Nábytok sme v oboch izbách roztiahli po stenách, vďaka čomu môžu skrinky pripomínať hada,“ približuje architektka Ivana Paľková.

Keďže si súrodenci naozaj rozumejú a radi sa spolu hrajú, vymysleli architektky šikovný spôsob, ako izby prepojiť. Do steny vybúrali otvor a osadili doň dvierka – obe izby tak vzájomne zlúčili, pričom vzniknutý otvor slúži nielen ako skratka pri ceste za súrodencom, ale je mimoriadne využívaný aj pri rôznych hrách. Veľkou výhodou je, že ak budú chcieť mať deti v budúcnosti viac súkromia, postačí dvierka jednoducho zatiahnuť.  

Jednu zo stien dekoruje jednoduchý, no mimoriadne efektný motív stromu. Ak chcete podobným spôsobom dekorovať izbu svojich detí, vystačíte si s maliarskou páskou, pomocou ktorej na stene vytvoríte želaný vzor. 

„Pri návrhu detskej izby je dobré myslieť na to, že dieťa bude rásť, a je lepšie pracovať so štandardnými výškami a rozmermi nábytkov, teda nerobiť rôzne zmenšeniny, ktoré bude potrebné o pár rokov vymeniť.“ 

Ivana Paľková, architektka      

Tapeta s motívom briez pripomína pri detailnejšom pohľade precíznu skicu.

Všetok nábytok sa vyrábal na mieru z drevotriesky. Architektky dlhodobo spolupracujú s overeným tímom stolárov ZP-interier, ktorý má domovskú základňu v Prešove a dokáže naplniť aj ich najnáročnejšie požiadavky. 

Kivvi architects

Ing. arch. Ivana Paľková, 
Mgr. art. Kristína Poržoltová
0902 134 052, 0911 978 781
kivvi@kivvi.sk, www.kivvi.sk    

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: NORA SAPÁROVÁ A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky