Nízkouhlíkový betón: Ideálna voľba pre moderné bývanie

18. 10. 2024 Zdieľať

Betón s nízkou uhlíkovou stopou zaznamenáva v súčasnej dobe na Slovensku rozmach. Tento materiál je synonymom moderného bývania, vyššej kvality života a ponúka aj významnú výhodu pre budúce generácie. Spĺňa pritom rovnaké prísne kvalitatívne normy ako jeho tradičné alternatívy.

Danucem Cobion

Zdroj: Danucem

Čoraz viac Slovákov si uvedomuje, že otázka udržateľnosti je v rukách nás všetkých a vníma ju ako dôležitú spoločenskú tému. Tým rastie aj záujem o ekologické aspekty bývania. Domy vyrobené z udržateľných materiálov môžu významne prispieť k nižšej uhlíkovej stope planéty a jej zdrojov pre ďalšie generácie.

Do popredia sa dostávajú projekty, ktoré sú energeticky úsporné, využívajú obnoviteľné zdroje a znižujú uhlíkovú stopu. Podľa prieskumu agentúry Kantar Slovakia, realizovaného počas leta, považuje až 45 % ľudí na Slovensku udržateľnosť a energetickú efektivitu za kľúčový faktor pri rozhodovaní o nákupe nehnuteľnosti.

Respondenti mohli v prieskume označiť viacero možností, maximálne však tri. Až 71 % ľudí zvažuje okrem iného cenovú dostupnosť. Napríklad lokalitu bývania označilo za podstatnú tému 45 % opýtaných. Moderný vzhľad a dizajn považuje za najdôležitejší faktor pri výbere bývania 31 % respondentov. Materiály prospešné pre zdravie sú rozhodujúcim kritériom pre 28 % ľudí. Infraštruktúru služieb a ich dostupnosť vníma ako dôležitú 26 % obyvateľov Slovenska.

Pohľad na betónový chodník medzi záhonmi.

Zdroj: Danucem

Ako potvrdil prieskum, v kontexte znižovania environmentálneho vplyvu každodenného života narastá záujem o stavebné projekty navrhnuté s ohľadom na udržateľnosť a úsporu energií. Ide samozrejme aj o energeticky efektívne riešenia, ako sú tepelné čerpadlá či solárne panely, no tam sa všetko len začína. Do popredia sa stále viac dostáva záujem o využitie riešení spojených so zabudovaným uhlíkom. Témou sú v tomto prípade nízkouhlíkové stavebné materiály, či už pri stavbe vlastného domu, alebo aj nepriamo pri výbere bývania alebo komerčných priestorov.

Betón, ktorý presvedčí pozitívami

Na Slovensko prichádza nový nízkouhlíkový betón od spoločnosti Danucem pod značkou COBION. Je vyrobený s použitím najmodernejších technológií dostupných na trhu. „Rozumieme, že zníženie uhlíkovej stopy v stavebníctve je dôležitou témou, a preto sa jej uplynulé roky intenzívne venujeme. Chceme venovať patričný priestor edukácii o nesporných výhodách nízklouhlíkového betónu, pretože sme presvedčení, že prispieva ku kultúre nášho bytia,“ hovorí Fedja Rojnik, riaditeľ segmentu betónov a prefabrikátov spoločnosti Danucem.

Socha ženy s kvetinovým vencom a logom Cobion by Danucem.

Zdroj: Danucem

Nízkouhlíkový betón generuje prínos z pohľadu trvalej udržateľnosti a zlepšuje kvalitu života. Ako stavebný materiál s nízkymi emisiami CO2 sa vo všeobecnosti stále viac presadzuje v západoeurópskych krajinách. Tie podľa prognóz v najbližších rokoch čaká rast investícií do udržateľných stavebných technológií a materiálov až o 20 %.

Viac o nízkouhlíkovom betóne pre vašu stavbu nájdete na cobion.sk.

Zdroj: PR článok spoločnosti Danucem Slovensko a.s.

Kategória: Ekoinfo
Tagy: betón ekologická výstavba ekologický materiál udržateľnosť
Zdieľať článok
Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za toUrob si sám

Aký betón použiť na tvorivé domáce práce a ako s ním pracovať, aby výsledok stál za to

Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzkuASB.sk

Krok pre udržateľnejšie stavebníctvo: Nová fabrika na výrobu slamených panelov spustila prevádzku

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcieASB.sk

Škola v Madride je ukážkou netradičných riešení: Korková fasáda, okná pre karavany aj priznané konštrukcie

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?Dom z tehly

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?