Zdroj: SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o

Buďte šetrní k prírode s ekologickými dlažbami

26. 10. 2021 Zdieľať

V dnešnej dobe je príroda vystavená mnohým prekážkam. Stačí sa pozrieť na spevnené povrchy. Čoraz viac plochy tvorí zastavané územie, ktoré bráni prirodzenému vsakovaniu a filtrácii dažďovej vody.

Cestné komunikácie, príjazdové cesty k budovám či domom, odstavné plochy a parkoviská by sa však s využitím priepustných ekologických dlažieb mohli stať omnoho prívetivejšími pre prírodu.

Priepustnosť vytvárajú škáry, nie materiál samotný

Ekologická dlažba tvorená z betónu je veľmi pevná a odolná. Väčšina týchto dlažieb je s cieľom použitia na veľkých plochách dokonca odolná aj voči pojazdu osobnými automobilmi. Napriek tomu hovoríme o priepustnom riešení, ktoré však nezabezpečuje samotný materiál prvkov dlažby, ale širšie škáry spolu so špeciálnymi odvodňovacími kanálikmi a inými špecifickými technickými riešeniami. Tie umožňujú zvýšenú schopnosť absorbovať väčšie množstvo vody z povrchu.

Na priepustnosti záleží

Rozsah úžitku priepustnosti dlažby je omnoho väčší ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nejde iba o to, aby ste z auta pred domom vystúpili aj za intenzívneho dažďa bez nutnosti použiť gumové čižmy, kalužiam by sa deti iste potešili. Väčším problémom pri použití nepriepustných, resp. málo priepustných riešení na spevnených plochách (napríklad liaty betón, asfalt ale aj štandardné dlažby s úzkymi škárami), je odvodňovanie území, na ktoré dažďová voda dopadá. Ak je voda spádom odvedená z takejto plochy do kanalizácie, dochádza k niekoľkým problémom: pôda prichádza o prirodzený zdroj závlahy pre všetku zeleň v priestore, zvyšuje sa riziko erózie pôdy a dochádza dokonca k znečisťovaniu vodných tokov dažďovou vodou, ktorá obsahuje rôzne kontaminanty.

Ekologické dlažby sú riešením týchto problémov. Umožňujú vsakovanie dažďovej vody v mieste jej dopadu na zemský povrch. Voda prenikne cez široké škáry dlažby do štrkového podložia plochy, ktoré ju čiastočne prečistí a zadrží dostatočné množstvo pre jej postupné prenikanie do nižších vrstiev. Skôr ako voda prenikne do zásob podzemných vôd, je už jednotlivými vrstvami podložia a pôdy dostatočne prečistená. Časť vody sa, naopak, prostredníctvom širokých škár ľahšie odparí z plochy do ovzdušia.

Škáry s trávou alebo štrkom

Piesková či štrková výplň škár je štandardom aj pri ekologických dlažbách. Vybrané druhy však umožňujú vďaka širším škáram použiť aj skutočne „zelené“ riešenie – vhodná výplň a nasadená tráva dodajú priestoru ešte prírodnejší charakter.

Ekologické, ale súčasne atraktívne a ekonomické riešenie

Moderné výrobné technológie umožňujú vytvárať rôznorodé ekologické dlažby – k dispozícii sú tak tvarovo, ale aj farebne atraktívne riešenia. Netreba pritom uvažovať o zvýšených nákladoch na realizáciu plochy v porovnaní s bežnými dlažbami. Tento stále pomerne nový typ dlažieb si vďaka svojim prednostiam získava čoraz viac priaznivcov a vidieť ho môžeme nielen na verejných priestranstvách, ale aj pred garážovými bránami alebo v priestoroch súkromných záhrad.

Všeobecne platí, že údržba dlažby je nenáročná. Dá sa čistiť, príp. je možné jednoducho vymeniť konkrétne kusy dlažby. Je preto vhodné odložiť si nejakú zásobu už pri pokládke, aby ste nezostali po rokoch prekvapení, že daný dizajn dlažby už nie je k dispozícii.

Ekologické dlažby Semmelrock

Spoločnosť Semmelrock si je vedomá, že môže pomôcť záujemcom o ekologické riešenia spevnených plôch a túto zodpovednosť cielene pretavuje do rozsahu ponuky svojich ekologických dlažieb. Tie sa vzájomne líšia prevedením, formátmi aj vizuálnou stránkou povrchu. Ich využitie je skutočne široké – či už hovoríme o chodníkoch, záhradnom posedení, súkromných cestičkách, alebo o verejných plochách a parkoviskách, svoje benefity prejavia ekologické dlažby kdekoľvek.

Rettango® kombi EKO

Moderná ekologická dlažba Rettango kombi EKO spĺňa nielen ekologické, ale aj estetické trendy. Vyniká škálou dvoch decentných melírovaných variácií, ktoré môžete poľahky zladiť s modernou architektúrou. Navyše vytvára až 1,5 cm škáry na odtok zrážkovej vody. Môžete ich dozdobiť škárovacím pieskom alebo trávnikom. Jej využitie nájdete okolo celého domu vrátane príjazdových ciest do garáže.

melírovaná vonkajšia dlažba

Zdroj: SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o

EKOdrain dlažba

Dlažba EKOdrain tvorí súvislo vyzerajúcu spevnenú plochu, a pritom vďaka 1,2 cm škáre a 2 odvodňovacím kanálikom zabezpečí jej optimálne odvodnenie. Dlažba sa vyznačuje patentovanou technológiou škár Einstein. Je vhodná pre parkoviská a príjazdové cesty. To všetko v klasickej sivej alebo modernej čiernej farbe.

EKOgreen dlažba

Dlažba EKOgreen spája praktickú výhodu spevnenia pojazdnej či parkovacej plochy a súčasne jej zatrávnenia s veľkým podielom zelene (približne 29 %). Dodáva plochám zelený charakter a harmonicky splynie s okolím záhrady či parku alebo vytvorí prírodnejší vzhľad príjazdovej cesty do garáže.

Ekologická dlažba pred domom

Zdroj: SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o

ASTI EKO dlažba

Moderné riešenie ekologickej dlažby s formátom prvkov 60 x 30 cm. Veľké dištančné prvky, ktoré vytvárajú škáru až 5 cm, poskytujú dostatočný priestor na odtok zrážkovej vody. Škáry sa môžu vyplniť kamenivom či zeminou, do ktorej sa vysadí tráva.

Sivá vonkajšia dlažba

Zdroj: SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o

Zatrávňovacia dlažba

Ideálna dlažba na vytváranie pojazdných zelených plôch a parkovísk. Vhodná je však aj na zabezpečenie povrchu vo svahovitých terénoch.

Zatravňovacie tvárnice

Viac inšpirácií nájdete na našej web stránke www.semmelrock.sk, prípadne navštívte našu vzorkovú záhradu v Seredi.

Zdroj: PR článok SEMMELROCK STEIN + DESIGN Dlažby s.r.o.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: betón ekologický materiál exteriérové dlažby terasy vonkajšia dlažba vonkajšie terasy
Zdieľať článok