Zdroj: Richard Chivers

Udržateľný bungalov postavili v medzere medzi obchodmi. Dizajn prispôsobili úzkej prístupovej uličke

21. 09. 2023
Zdieľať

Haringey je mestská časť nachádzajúca sa v severnom Londýne. Novostavba jednopodlažného domu, ktorú tam architekti postavili na jednom z nevyužívaných pozemkov, je prístupná cez meter široký krytý priechod medzi obchodnými priestormi. Náročnosť lokality podčiarkuje aj susedstvo s mäsiarstvom na rušnej ulici Turnpike Lane. Tehlový bungalov je však napriek tomu domovom, ktorý prináša svetlo a vyzdvihuje objem a materiály do popredia.

Majitelia obchodu vlastnili pozemok 30 rokov, kým sa rozhodli využiť jeho  – dovtedy skrytý – potenciál. Architekti dostali otvorené zadanie, teda im vlastníci v podstate prenechali voľnú ruku. Tvorcovia sa preto mohli doslova „vyblázniť“ a navrhnúť niečo pôsobivé a zároveň funkčné. Nakoniec vytvorili bungalov, ktorý spĺňa dve funkcie: praktickosť aj estetickosť.

Dvojica budov s netypickou strechou

Tehlový bungalov sa skladá z dvojice budov, ktoré zároveň vytvárajú vstup na jedno z nádvorí. Ďalšie, s centrálnym kuchynským, jedálenským a obývacím priestorom a dvomi protiľahlými spálňami, je umiestnené v zadnej časti.

Každá z týchto stavieb je zakončená asymetrickou strechou, ktorá tvarom pripomína pyramídu. Jej vrchol otvára možnosť prechodu svetla zo strechy do vnútra domu. Zámer tohto riešenia bol prozaický: poskytnúť susedom príjemnejší pohľad „zhora“ než na existujúcu sieť obchodov a reštaurácií.

Obývacia a jedálenská časť v interiéri bungalovu.

Centrálny priestor v interiéri – obývacia izba, kuchyňa a jedáleň v jednom. Zdroj: Richard Chivers

Exteriér hrá materiálmi a textúrami

Voľná ruka architektov vidieť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, ktorý hrá množstvom materiálov a štruktúr. Ide napríklad o tehlové steny, zasklenie s dubovým rámom na bielych kamenných parapetoch alebo čiernu oceľ použitú na vstupnej bráne a tzv. brise-soleils nad dverami a oknami.

Prečítajte si tiež
Zdravé a ekonomicky výhodné bývanie v Borinke? Jednopodlažná drevostavba so zelenou strechou a átriom

Posledná menovaná technika je známa využívaním tehál na tvorbu vysoko prepracovaných a detailných budov. V stručnosti sú to ručne vyrábané tehly s hrubou a nedokonalou textúrou, ktorá je zdôraznená zapusteným špicatím. Vertikálne stohované murivo sa stretáva s horizontálnym na úrovni parapetu s úhľadne natočenými rohmi: rozmery domu starostlivo vypracovali na základe jediného tehlového modulu.

Exteriér tvorí kombinácia viacerých materiálov. Zdroj: Richard Chivers

Premyslené detaily na každom centimetri

Pri voľbe materiálov išlo o zvolenie podobnej palety, pričom murivo na niektorých miestach zámerne vidno a v objekte sú použité dubové podlahy. Spomínané dve asymetrické kazetové strechy v tvare pyramídy sú zas vyrobené z lepených trámov a sedia na obvodovom oceľovom ráme. Na ich vrchole sa nachádzajú drevené ,,lustre“, zavesené pod strešnými svetlami.

Pyramídové strechy vyzerajú úchvatne a možno ich považovať za dominantu bungalovu. Ide o premyslený architektonický prvok, ktorého krása spočíva v pôsobivých detailoch.

Kuchyňa vnútri bungalovu, nad ňou pyramídová strecha s oknom.

Strecha v tvare pyramídy tvorí dominantný prvok architektúry domu. Zdroj: Richard Chivers

Ilúzia priestoru

Spojenie dreva a tehly v interiéri domu nevyznieva kontrastne, práve naopak. Tieto na prvý pohľad rozdielne materiály sa navzájom dopĺňajú po farebnej stránke a tvoria harmonický súlad. Najviditeľnejšie je to práve počas dňa, keď slnečné lúče putujú po miestnostiach a zvýrazňujú napríklad tesársku kvalitu stropu.

Prečítajte si tiež
Malý bezbariérový domček pre rodičov vás ohromí vzdušnosťou a priestrannosťou. On vyrábal, ona zariaďovala

V noci sa o osvetlenie starajú skryté LED pásy – pútavý detail, ktorý zdôrazňuje najvyšší bod a vytvára ilúziu väčšieho priestoru, než je plocha 66 m2. Dom je ocenený certifikátmi trvalej udržateľnosti, ktorú spĺňa vďaka použitiu tepelného čerpadla a biodiverznej zelenej strechy.

Bungalov v Haringey, pohľad zhora na strechu a nádvoria.

Bungalov má zelenú strechu. Zdroj: Richard Chivers

Aj mierna komplikácia za to stojí

Konštrukcia budovy je jasná a ľahko čitateľná práve pomocou výraznej štruktúry a materiálovej exponovanosti. Úzky prístup cez uličku určoval mnohé z dizajnov, ktoré od nej záviseli. Všetko od oceľových skrutiek až po malé moduly, ako sú tehly, na pozemok možné dodali iba pomocou vozíka. Logistika a navigácia na mieste preto zhltla približne štvrtinu nákladov na stavbu.

Prečítajte si tiež
Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

Architekti sa zhodli na tom, že išlo o zložitú stránku celej realizácie, avšak pri dôkladnom plánovaní sa podarilo uspieť. Dobrý dizajn domu totiž stojí a padá na zvážení okolností a vecnosti. A tiež na prispôsobení sa podmienkam.

Bungalov v Haringey, pohľad zhora na strechu a nádvorie.

Tehlový bungalov má obytnú plochu 66 m2. Zdroj: Richard Chivers

Tehlový bungalov v Haringey

Firma: Satish Jassal Architects (projektový manažment, architektúra a interiérový dizajn)
Spolupráca: Bespoke Windows and Doors for you, Blinds2go, Bridgeman & Bridgeman, Chilstone, Glulam, Howdens, Mistek Ltd, Mitsubishi a ďalší
Lokalita: mestská časť Haringey, Londýn, Spojené kráľovstvo
Realizácia projektu: 2023
Rozloha: 66 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Richard Chivers

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy malý dom tiny houses udržateľnosť zelená strecha
Zdieľať článok

Diskusia