Zdroj: Danucem

Danucem prináša inovatívnu eko-klasifikáciu svojich cementov

09. 10. 2023 Zdieľať

Udržateľnosť už nie je výsada, je to nevyhnutnosť. Spoločnosť Danucem sa preto zaviazala, že k výrobe svojich stavebných materiálov bude pristupovať zodpovedne, s rešpektom k budúcim generáciám. Výsledkom, z ktorého môže ťažiť zákazník aj celá spoločnosť, je transparentný označovací systém ECO2 CLASS. Ten poskytuje prehľad o CO2 stope každého z jej cementových výrobkov.

Prečo je fokus na emisie CO2 dôležitý?

Pri výrobe slinku, ktorý je medziproduktom potrebným pre výrobu cementu, vznikajú počas dekompozície vápenca a spaľovania palív emisie CO2. Cementárenský priemysel preto patrí k najväčším producentom CO2 vo svete. Spoločnosť Danucem pristupuje k tomuto faktu zodpovedne a rôznymi inováciami vo výrobe, prevádzke aj logistike svoje emisie CO2 postupne znižuje.

K riešeniam, ktoré spoločnosti Danucem pomáhajú znižovať emisie CO2, patrí využívanie alternatívnych palív, alternatívnych surovín a tiež optimalizácia spotreby energie. Tým spoločnosť prispieva nielen k fungujúcemu obehovému hospodárstvu, ale aj k dekarbonizačným cieľom krajiny či v konečnom dôsledku k zmierňovaniu klimatických zmien.

Transparentne o stope cementových produktov

Na základe podpory svojich dekarbonizačných krokov sa spoločnosť Danucem rozhodla vytvoriť transparentný označovací systém ECO2 CLASS. Zákazníci kupujúci cement, ktorí sú ohľaduplní k životnému prostrediu, tak majú vhodné informácie pre svoje environmentálne rozhodnutie.

klasifikácia ekologickosti materiálu.

Zdroj: Danucem

Ako sa počíta CO2 stopa cementu?

Aj úplne identické výrobky môžu mať rôzne hodnoty, ak sa vyrábajú v rôznych cementárňach. Metodika Danucem použitá na jej vlastnú inovatívnu eko-klasifikáciu je založená na výpočte netto kg CO₂ / t, pričom zohľadňuje energetickú účinnosť technológie, vplyvy využívania alternatívnych palív a alternatívnych surovín.

Označovanie ekologickosti materiálu.

Zdroj: Danucem

Po analýze a klasifikácii všetkých týchto údajov odborníkmi sú cementy Danucem rozdelené do piatich kategórií: A, B, C, D a E. Produkty kategórie A sú pritom najšetrnejšie k životnému prostrediu a počas výroby jednej tony cementu emitujú menej ako 300 kg čistého CO₂. Označenie sa nachádza na každom vrecku cementu a obsahuje písmeno zodpovedajúce kategórii výrobku, jednoduchú tabuľku s krátkym vysvetlením a QR kód vedúci na konkrétnu stránku webovej stránky Danucem, kde sú uvedené podrobné informácie.

Ak sa o nej chcete dozvedieť viac, navštívte stránku https://www.danucem.com/sk/co2

Zdroj: PR článok Danucem

Kategória: Technológie
Tagy: cementy ekologická výstavba ekologický materiál
Zdieľať článok
Maková štóla bez kysnutia: Výborná plnka a vďaka tvarohu aj zdravšie cestoUrob si sám

Maková štóla bez kysnutia: Výborná plnka a vďaka tvarohu aj zdravšie cesto

Ako v záhrade zakryť čerpadlo, aby bolo v suchu a ešte to aj dobre vyzeralo? Peter vám ukáže svoje praktické riešenieUrob si sám

Ako v záhrade zakryť čerpadlo, aby bolo v suchu a ešte to aj dobre vyzeralo? Peter vám ukáže svoje praktické riešenie

V Nitre otvoria nové envirocentrum. Bude vzdelávať verejnosť v oblasti klimatických zmienASB.sk

V Nitre otvoria nové envirocentrum. Bude vzdelávať verejnosť v oblasti klimatických zmien

Ako som v záhrade vytvoril raj pre deti a postavil im domček so šmykľavkouUrob si sám

Ako som v záhrade vytvoril raj pre deti a postavil im domček so šmykľavkou