Takto vyzerá sloboda bez hypotéky: Domček s vlastnou elektrárňou postavený svojpomocne
Unavujú vás minimalistické stavby s čistými interiérmi a prísnymi geometrickými líniami? Stavba, ktorú vám dnes predstavíme, na vás rozhodne zapôsobí! Už prvý pohľad do interiéru hovorí, že sa tu žije naplno.
Domček pôsobí útulne, prívetivo, zahŕňa tiež prvky Feng Shui. A čo je najdôležitejšie, napriek viacerým komplikáciám bol postavený svojpomocne. Jednoducho, drevostavba ideálna pre pokoj v duši.
Na tom, že dom je úplne odlišný od iných stavieb, na ktoré sme dnes zvyknutí, má najväčší podiel jeho majiteľ Pavel Černý. Uznáva totiž úplne iné hodnoty, ako dnešný typický investor. V prvom rade to je láska a úcta k prírode a prírodným materiálom, ktorá sa odzrkadlila nielen v konštrukcii stavby, ale aj v nábytku a celkovom zariadení.
Po vhodnom pozemku pátral veľmi dlho. Ocenil, že tu vládne absolútny pokoj – žiadny satelit, 300 metrov od pozemku je les, 500 m stanica. Padli si do oka na prvý pohľad. Na pozemok suseda bola zavedená elektrina, vodu majiteľ plánoval vyvŕtať.
Napriek zavedenej elektrine bol problém
Hoci na susednom pozemku je zavedená elektrina, drevostavbu odmietli pripojiť kvôli plnej kapacite. Pre pána domáceho však ani to neznamenalo neprekonateľný problém. S elektrinou si tyká, a tak sa rozhodol ísť cestou sebestačnosti. Drevostavba dnes funguje vďaka vlastnej fotovoltaickej elektrárni, i keď to nebol pôvodný zámer. Zároveň sa zvýšila samostatnosť a ekologickosť stavby.
Dokážu strešné panely zabezpečiť chod chaty?
Neraz aj s veľkou energiou. Samozrejme, boli potrebné kompromisy. „Priznám sa, že prvú zimu som bol v strehu a čakal, ako systém bude fungovať. Máme tu dvojaké rozvody, dva striedače – malý a veľký. Malý zahŕňa zásuvky pre svetlá, nabíjačky, počítače, lampičky a podobne. Veľký slúži pre chod čerpadla, práčky, vysávača, rúry či pre fén. Práve preto chýba v kúpeľni zásuvka pre fén, hoci dnes by som ju tam dal,“ vysvetľuje Pavel Černý.
A čo toaleta? Ako majiteľ vyriešil odpad?
Keďže stavba nie je napojená ani na odpad, bolo potrebné vyriešiť aj tento problém. Aj v tejto oblasti šiel majiteľ domu menej obvyklou cestou. „Čistenie vody má na starosti koreňová čistiareň odpadových vôd. Toaleta je separačná (čo zjednodušuje čistenie) – tekutý odpad ide klasicky do čistiarne, tuhý zostáva vo vedierku zasypaný pilinami a z času na čas ho vynášame na kompost. Vzniká z toho veľmi cenný humus.“
Murovaná pec a staré drevo
Pri vstupe do interiéru cítite, ako sa tu prelína história s dneškom. Ťažká murovaná akumulačná pec udržiava teplo v interiéri počas dňa i noci. Ponúkajú príjemný priestor na relax – ako si ho užívali naši starí rodičia, keď sa posadili, či uložili „za pec“ (odtiaľ vzniklo slovo zápecník).
Majiteľ stavby sa netají rešpektom k materiálu, s obľubou používa to, čo už raz použité bolo: „Často hovorím, že som vlastne postavil starú chalupu. Použiť staré drevo bol však podľa mňa skvelý nápad – napríklad stropy zo starých dosiek pôsobia úplne inak ako z nových. Hlavnú prácu v interiéri robia prírodné materiály a energie kúskov, ktoré žili dávno predtým, než stál tento dom.“ Priestor dostali aj hlina, nepálené tehly či marocký štuk s kvetom života na stene sprchového kútu.
Prvky Feng Shui
Na to, aby bola drevostavba v rovnováhe – ako kontrast k fotovoltaickým panelom na sedlovej streche chaty funguje zelená strecha kôlne. V celom interiéri nájdete množstvo zelene a symbolov, ktoré harmonizujú priestor. Okná sú v pomere zlatého rezu. Zaujímavosťou je zelená strieška nad vchodom do domu. K drevostavbe žiariacej pozitívnou energiou patrí aj pivnica v zemi, ktorej vstup je zastrešený drevenou mini stavbou. Výborné riešenie na skladovanie úrody.
Nízkoenergetická drevostavba
Autori projektu: Helena Chvílová, Ľudovít Trnka
Lokalita: Choceň, ČR
Zastavaná plocha: 100 m2
Úžitková plocha: 135 m2
Konštrukčný systém: ľahký drevený skelet
Teplo a vetranie: murovaná akumulačná pec, okná, v príprave je rekuperácia
Projekt: 2014
Realizácia: 2015
Sabína Zavarská
Foto: Pavel Černý