Zdroj: BoysPlayNice

Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

18. 11. 2020
Zdieľať

Modulové domčeky väčšina z nás považuje za nízkonákladové bývanie pre mladé páry, niečo podobné ako štartovacie byty. Avšak „freedomček“ vôbec nemusí byť jednopodlažný ani obmedzujúci.

Fantastické je, že keď si dom vyberiete, postavený je za pár dní (dokonca hodín) a môžete sa doň rovno nasťahovať. Moderné modulové domy majú prepracovaný interiér a využívajú kvalitné materiály, takže sú podstatne viac ako „obyčajný“ štartovací byt.

Prečítajte si tiež
Úsporné a ekonomické bývanie pre dvoch? Variabilný modulový dom na kľúč

Príjemný jednoduchý drevený dom pripomína z niektorých strán vežičku či komín. Najviac boli prekvapení susedia – nie samotnou stavbou alebo jej podobou, ale rýchlosťou, akou bol rodinný dom na pozemku postavený.

Celá realizácia na mieste totiž trvala od 7 hodiny ráno do 15 hodiny popoludní. Potom stačilo zmontovať parkovacie státie s terasou a investori sa mohli rovno nasťahovať.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

Kombinácia dvoch modulov

Nový dom vznikol vlastne zložením predchádzajúcich modulov architekta Mareka Jana Štěpána. Skladá sa z modulu s rozmermi 4 x7 m, ktorý je doplnený modulom väčším s rozmermi 4 x 11,5 m.

Oba moduly boli na pozemok privezené už plne zariadené, a to vrátane nábytku. Stavba s vysokým komínom pripomína štylizovaný parník i s hornou terasou, ktorá je ako paluba. Už chýba len voda okolo.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

Inšpirovaný baťovskými domami

Tento modulový dom je originálny nielen svojou podobou. Je totiž vôbec prvým poschodovým „freedomčekom“ v Čechách a nesie špeciálny autorom podpísaný štítok. Ani ideovo to nie je len obyčajný modulový dom. Prečo?

Prečítajte si tiež
Štartovací byt v Bratislave bez kompromisov (VIDEO)

Nechajme prehovoriť jeho autora: „Šesťdesiatjednotka koncepčne nadväzuje na medzivojnové teórie Karla Teigeho o podobe minimálneho bytu. Teraz, po niekoľkých rokoch od predstavenia No. 001 na Václavskom námestí, nachádza inšpiráciu v poschodových baťovských štvrtiach – a poldomčekoch v Zlíne.“ Marek Jan Štěpán priznáva, že ho k podobe tohto domu inšpirovalo prespanie v jednom poldome v Zlíne.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

Úsporné bývanie na prvom mieste

Na baťovské domy sa novostavba nepodobá len zvonku, ale architekt prispôsobil aj organizovanie vnútorného priestoru. Na druhej strane členenie fasády a proporcie okenných otvorov skôr pripomínajú Le Corbusierove domy v obytnej štvrti Pessac.

„Súčasný trend však smeruje k mobilnému a úspornému bývaniu známeho projektu „nomádskej“ bytovej bunky Loftcube od nemeckého designéra Wernera Aisslingera. Projekty Loftcube a Freedomky spája sen o slobode a ekologické aspekty. V základnom koncepte sa však odlišujú. Freedomky sa viac približujú stredoeurópskemu regiónu. Loftcube má navyše územne širší a klientelou užší záber,“ vysvetľuje autor projektu.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

Drevo, presné spoje, triezvy interiér

„Freedomek č. 061“ je z 95 % drevený. Nosnú konštrukciu má z lepeného dreva. Pochváliť sa môže presnými a mimoriadne pevnými spojmi podľa švajčiarskeho patentu. Zateplenie tvorí drevovláknitá izolácia, ktorá má fázový posun deň – noc. Difúzne otvorená fasáda je zo severského smrekovca. Vykurovanie poriešili sálavé panely. Aj interiér odráža hlavný konštrukčný materiál – drevo je skombinované s bielou farbou. Nábytok z brezovej preglejky má dômyselne ukryté úchyty. Nechýba ani masívny dub, z ktorého je podlaha a schodisko.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

Ekológia a zdravý sedliacky rozum

Rodinný dom nie je výsledkom tlaku technológií, ako mnohé podobné. Naopak, je výsledkom autorovej práce s princípmi racionálnej ekológie tvorenej „sedliackym rozumom“. Nad zložitými technologickými celkami zvíťazili jednoduché a premyslené riešenia.

Prečítajte si tiež
3 malé byty ako štartovacie riešenie pre bývanie mladých v Bratislave

Na prízemí sa nachádza spálňa, hygienická miestnosť a kuchyňa s jedálenským stolom a výstupom na terasu, z ktorej vedie schodisko na horné podlažie. Tam nájdete jednu samostatnú izbu s výklopnou posteľou a výstupom na hornú terasu.

Freedomek č. 61

Zdroj: BoysPlayNice

„Freedomek č. 61“

Architektonický ateliér: Atelier Štěpán, Freedomky

Hlavný architekt: Ing. arch. Marek Jan Štěpán, hlavní architekt

Spoluautor: Ing. arch. František Brychta, architekt

Lokalita: Tachov, Česká republika

Projekt: 2013-2017

Realizácia: 2017

Zastavaná plocha: 46 m2

Úžitková plocha: 56 m2

Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: BoysPlayNice

Kategória: Stavba
Tagy: freedomky modulové domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia