Zdroj: themountainrefuge

Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)

07. 01. 2021
Zdieľať

Mini domčeky, chatky pre dve osoby či obývateľné eko-kapsule sú stále viac a viac v obľube. Čoraz častejšie hľadáme možnosť úniku kamsi, kde je život taký, ako kedysi. Kde sa nemusíme stresovať, ani byť v kontakte s množstvom ľudí, alebo večne online.

Svet presýtený civilizáciou a technológiami volá po prírode. Jeden z projektov „úniku do hôr“ v podobe malej jednoduchej sebestačnej horskej chatky navrhli talianski architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.

Obývačka s krbom a výhľad na hory

Útulný interiér chatky. Zdroj: themountainrefuge

Tvorcovia minichatky si dali za cieľ nájsť rovnováhu medzi udržateľnosťou a dizajnom. Mountain Refuge, ako útočisko nazvali, nemá byť dizajnovým artiklom ani supertechnologickým systémom.

Prečítajte si tiež
Vášeň pre čarovnú lokalitu ich doviedla až ku stavbe výnimočnej chaty

„Naším cieľom bolo vytvoriť chatku, ktorú je možné doručiť do celého sveta za konkurencieschopné ceny. Za týmto účelom v súčasnosti uzatvárame partnerstvá s firmami na montované stavby z USA, Európy, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu. Naše horské útočisko je inšpirované tradičnými archetypmi upravenými prostredníctvom súčasných princípov. Je to priestor, v ktorom môžete znovu zažiť ľudský pôvod, spojenie s prírodou a históriou,“ vysvetľujú architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.

Horská chatka s ohniskom

Predná strana chatky s vonkajším ohniskom. Zdroj: themountainrefuge

Drevená konštrukcia z dvoch modulov

Autori netaja, že ich nápad na konkrétnu minichatku bol inšpirovaný tradičnými horskými úkrytmi v Alpách. Jej základom je drevená konštrukcia zložená z dvoch modulov s celkovou rozlohou približne 25 metrov štvorcových. V prípade záujmu si zákazník môže pridať ďalší modul s rozlohou 12,5 metrov štvorcových – takto objekt dosiahne celkovú veľkosť 37 metrov štvorcových. Rozmery štandardnej chatky z dvoch modulov sú 7,40 x 3,75 metra.

Výhodou je, že chatka nepotrebuje žiadne zvláštne uzemnenie. Stačí ju položiť na pozemok pomocou prefabrikovaných prvkov. Nie je potrebný žiadny betón, i keď v závislosti od umiestnenia je možné navrhnúť aj tenkú betónovú dosku ako základ.

Preglejka, zasklenie, vybavenie

Obvyklou povrchovou úpravou domčeka je preglejka. Vonkajšiu preglejku autori navrhli potiahnuť čiernym borovicovým dechtom, čím vznikne nielen elegantný a harmonizujúci vzhľad, ale zároveň aj vodeodolný povrch. Klient si môže vybrať ďalšie povrchové úpravy, napríklad opaľované drevo na vonkajšie obloženie. Svetlo a kontakt medzi interiérom a exteriérom je zabezpečený predným zasklením s rozmermi 3,20 x 4,10 metra.

Kúpeľňa z dreva v horskej chatke

Kúpeľňa je plne funkčná. Zdroj: themountainrefuge

Všetko ostatné – konkrétne vybavenie, vykurovací systém, voda, elektrina a izolácia, závisí od potrieb klienta, environmentálnych vlastností a dostupných pripojení na mieste. Interiér je z dôvodu malých rozmerov väčšinou otvoreným, ale pritom multifunkčným priestorom.

Prečítajte si tiež
Bývanie z dreva, slamy a korku? Udržateľný dom s mimoriadne jednoduchou architektúrou

So sieťami či bez?

Chatka sa dá napojiť na existujúce inžinierske siete, ale taktiež je vhodná aj na umiestnenie mimo inžinierskych sietí. Túto možnosť uprednostnia ľudia, ktorí hľadajú rovnováhu a opätovné spojenie so samotnou prírodou, pričom budú mať k dispozícii základné služby.

„Z tohto dôvodu sme našli optimálne riešenia, ktoré zaručia sebestačnosť budovy z hľadiska vody, elektriny a tepla bez toho, aby sme obetovali dizajn,“ vysvetľujú tvorcovia zaujímavého projektu.

Mountain Refuge

Autori: Massimo Gnocchi a Paolo Danes

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: themountainrefuge

Kategória: Stavba
Tagy: chata drevené konštrukcie minidom udržateľnosť zasklené steny
Zdieľať článok

Diskusia