Za tri roky si z hliny, dreva a slamy svojpomocne postavil pasívny dom
Neďaleko Prahy stojí v zeleni nenápadný rodinný dom. Majiteľ ho budoval sám, vlastnými rukami takmer tri roky. Je až neuveriteľné, že táto moderná stavba je postavená z hliny, dreva a slamy. Patrí pritom nielen k prvým slameným domom v Čechách postaveným v pasívnom štandarde, ale stala sa aj víťazom v kategórii Stavba a absolútnym víťazom súťaže E.ON. Energy Globe.
Dom z hliny, dreva a slamy
Dvojposchodový „Slamáčik“ je dom so sedlovou strechou s miernym sklonom, založený na betónových pilótach nad terénom. Charakteristická je jeho zasklená juhozápadná stena so smrekovou fasádou. Všetky ostatné steny sú slamené, s minimom okien. {R1}
Dom Jana Chvátala a jeho rodiny vizuálne ladí s okolitou prírodou, a to nielen vďaka zeleným strechám a drevu, ale najmä jeho nízkej spotrebe – prírodná tepelná izolácia zabezpečuje, že dom potrebuje na vykurovanie len veľmi málo energie. Tomu pomáha i vzduchotechnika so systémom spätného získavania tepla a tiež prevažne zasklená južná fasáda. Energia, ktorú cez okná prinášajú slnečné lúče i počas mrazivých dní, stačí na príjemné vyhriatie celého priestoru.
Slnko navyše poskytuje vďaka strešnej fotovoltickej elektrárni aj elektrickú energiu na prevádzku elektrospotrebičov a dohrev teplej vody. V zamračených dňoch si majitelia prikurujú drevom v kozube. Týmto spôsobom vykurovania zaťažujú obyvatelia slameného domu prírodu len minimálne.
„Energia potrebná na prevádzku 160 m2 stojí našu štvorčlennú rodinu len okolo 700 Kč mesačne (cca 27 €). Dažďovú vodu zo strechy využívame na splachovanie toaliet a zalievanie záhrady. Vďaka tomu ušetríme ročne viac ako 40 % pitnej vody. Vodou zo strechy nad terasou zas dopĺňame naše malé záhradné jazierko,“ vysvetľuje Jan Chvátal prevádzku úsporného domu v číslach.
„Chcel som ukázať, že dom zo slamy môže byť moderný nielen na pohľad, ale i z hľadiska prevádzky a údržby. A tiež, že je možné postaviť si ho svojpomocne.“
Jan Chvátal, majiteľ
Príklad a inšpirácia pre ostatných
Jan Chvátal mal k prírode vždy blízko. To bol aj hlavný dôvod, prečo sa rozhodol pre ekologickú stavbu. Na vlastnom projekte ukázal, že slamený dom možno postaviť svojpomocne a zároveň môže byť moderný tak na pohľad, ako aj z hľadiska prevádzky.
„Chceli sme dom, ktorý by bol čo najšetrnejší k prírode. Spôsob stavby zo slamy nás nadchol hneď od začiatku,“ hovorí. Už pri jeho výstavbe vzniklo minimum odpadu, pretože použili prevažne prírodné a obnoviteľné materiály. Na stavbe pracoval majiteľ vlastnými rukami a na plný úväzok celé tri roky.
Prečítajte si tiež:
V malebnej dedinke s výhľadom na Nízke Tatry si postavili pasívny dom zo slamy
Jan Chvátal vysvetľuje, prečo sa rozhodol podeliť o svoje skúsenosti zo stavby: „Chápem to ako určitý dlh voči ľuďom, ktorí s nami v čase plánovania a stavby sami zdieľali svoje skúsenosti a pozvali nás k sebe domov. Jeden rozhovor s človekom, ktorý postavil dom, vám dá viac než množstvo prečítaných kníh. Z tohto dôvodu som už počas stavby začal písať blog www.slamacek.cz. Takto som sa zároveň radil a vymieňal si skúsenosti s ďalšími ľuďmi, ktorí stavali podobné domy.
V tom čase ma tiež zaujali aktivity Centra Pasivního domu, a tak sme aj my zaradili náš dom do ich databázy. Odvtedy sa tiež každoročne zúčastňujeme ich akcie s názvom Dny pasivních domů. Môžem povedať, že za tých päť rokov sa u nás bolo pozrieť a inšpirovať okolo tristo ľudí. S mnohými som konzultoval ich projekty a otázky prostredníctvom mailu či telefónu. Dosah nášho webu či rôznych článkov ani nedokážem odhadnúť.“
slamený pasívny dom
úžitková plocha 160 m²
lokalita Dobřejovice u Prahy, Česká republika
TEXT: MARTIN BOŘIL, JAN CHVÁTAL
FOTO: JAKUB MORAVEC
ZDROJ: časopis Môj dom