18. ročník Krištáľového krídla už pozná svojich laureátov!
Slávnostný galavečer odovzdávania prestížnych Krištáľových krídel sa uskutočnil 1. februára v priestoroch Sály opery a baletu novej budovy Slovenského národného divadla.
Krištáľové krídlo, kde sú vyzdvihované výnimočné osobnosti Slovenska z rôznych oblastí spoločenského, umeleckého, kultúrneho, vedeckého či hospodárskeho života, sa stalo jednou z najočakávanejších udalostí roka. Moderátormi boli Marcel Merčiak, ktorý je členom poroty v kategórii Šport, a prekvapivo Danka Barteková, laureátka v kategórii Šport a predsedníčka správnej rady Nadácie Krištáľové krídlo. K atmosfére pútavého programu prispeli svojimi výkonmi aj svetové hviezdy operných pódií Dalibor Jenis a Štefan Kocán, speváčky Celeste Buckingham a Sisa Lelkeš Sklovská, úspešná kapela Peter Bič Project, Laci Strike a jeho tanečníci zo Strike Force One. Nezabudnuteľným večerom sprevádzal symfonický orchester pod vedením dirigenta Martina Leginusa.
Laureátmi 18. ročníka Krištáľového krídla sa na základe hlasovania odborných porôt stali:
V kategórii Architektúra Štefan Polakovič za originálnu rekonštrukciu panelového domu v Rimavskej Sobote a projekt Loft v centre Bratislavy riešený ako otvorený priestor.
V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie porota ocenila Jozefa Vajdu, ktorý do postavy Žovkina v divadelnej hre Bál vniesol premyslené prvky, aby jej dal všetko, čo má v sebe jednoduchý dedinský chlap. V dramatizácii Littelovho románu Láskavé bohyne vytvoril sugestívnu štúdiu človeka, ktorého rozdrví na prach ideológia, ktorej verí. Je expresívny, zúfalý, zlostný, prázdny (obe v roku 2014 v Činohre SND).
V kategórii Filantropia porotu najviac zaujal Peter Káčer, ktorý sa sám postihnutý mozgovou obrnou rozhodol pomôcť ľuďom s týmto handicapom. Prešiel na invalidnom bicykli celé Slovensko a vyzbieral finančné prostriedky pre 12 ľudí na liečbu a rehabilitačné cvičenia v Piešťanoch.
V kategórii Hospodárstvo bol ocenený Vladimír Šrámek, ktorý vybudoval nábytkársku spoločnosť Decodom s viac ako 1 200 zamestnancami a stal sa jedným z najdôležitejších zamestnávateľov v regióne.
Magdalénu Rovňákovú, zakladateľku a dirigentku Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý pôsobí už viac ako 3 desaťročia a reprezentuje Slovensko v zahraničí, ocenila porota v kategórii Hudba. Pod jej vedením zbor zožal úspechy na svetových festivaloch v Moskve, USA a na mnohých ďalších.
V kategórii Medicína a veda sa laureátom stal Juraj Pechan, ktorý ako hlavný editor a spoluautor pripravil encyklopedické dielo Princípy chirurgie III, ktoré sumarizuje chirurgické poznatky a skúsenosti s využitím najnovších výskumov.
V kategórii Publicistika a literatúra Krištáľové krídlo získala Henrieta Moravčíková za rozsiahlu monografiu popredného predstaviteľa medzivojnovej architektúry na Slovensku Friedricha Weinwurma.
Skupina Korben Dallas sa stala laureátom kategórie Rock Pop Jazz. Najvýraznejšia a najúspešnejšia slovenská skupina posledných rokov, v hudbe ktorej sa snúbi mladosť, muzikálnosť a inteligencia.
V kategórii Šport bola ocenená Anastasia Kuzminová, ktorá ako prvá biatlonistka v histórii obhájila na XXII. zimných olympijských hrách v Soči zlato v individuálnych pretekoch.
V kategórii Výtvarné umenie Krištáľové krídlo získal Štefan Klein za zostrojenie prototypu lietajúceho automobilu, tzv. AeroMobilu, ktorý bol predstavený minulý rok vo Viedni. Štefan Klein na AeroMobile pracoval 25 rokov a posledné tri roky v tíme s Jurajom Vaculíkom zmenili sen o lietajúcom aute na realitu. Slovensko získalo vďaka projektu celosvetovú pozornosť.
Laureátmi Mimoriadnej ceny 18. ročníka Krištáľového krídla sa stali kňaz Anton Srholec, ktorý bol už počas totality symbolom veľkej duchovnej sily a nezlomnosti. Prevádzkuje na vlastné náklady a z darov zariadenie pre bezdomovcov RESOTY v Podunajských Biskupiciach.
Dorota Pospíšilová je najvýznamnejšia slovenská šľachtiteľka skvelých odrôd vína, akými sú Devín, Dunaj, Hron, Rudava, Váh a ďalšie. Počas svojej kariéry vyšľachtila 24 uznaných nových odrôd viniča. Jej celoživotná práca posúva slovenské vinárstvo medzi svetovú špičku.