Zdroj: Krištáľové krídlo s. r. o

Krištáľové krídlo pozná laureátov 24. ročníka

28. 06. 2021 Zdieľať

Poznáme laureátov 24. ročníka Krištáľového krídla. Veľká porota o nich rozhodovala v deviatich kategóriách a ocenenia si prevzali na galavečere, ktorý sa konal 20. júna v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok. Krištáľové krídlo si prevzalo spolu trinásť osobností, ktoré v roku 2020 dosiahli vo svojom odbore výnimočný počin.

Mimoriadne ceny za celoživotné dielo

Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny. Jednu získala významná odborníčka v oblasti normálnej a patologickej fyziológie, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Druhú cenu si prevzal slovenský spisovateľ, literárny a divadelný vedec a vysokoškolský profesor prof. PhDr. Karol Horák, CSc., ktorý je predovšetkým jeden z významných súčasných slovenských dramatikov.

Laureáti Krištáľového krídla s organizátormi

Laureáti Krištáľového krídla s organizátormi. Zdroj: Krištáľové krídlo s. r. o

Laureáti krištáľového krídla za rok 2020

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov. Pavol Jakubec si odniesol cenu v kategórii Hospodárstvo. Stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding.

V kategórii Hudba získala ocenenie úspešná skladateľka Ľubica Čekovská. Nomináciu dostala za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. Ocenenie v kategórii Šport porota udelila prvému olympijskému víťazovi v ére samostatného Slovenska Michalovi Martikánovi, ktorý je zároveň aj prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou.

Cena Krištáľové krídlo

Zdroj: Krištáľové krídlo s. r. o

Virológ Boris Klempa a biochemik Pavol Čekan získali Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda za významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku prostredníctvom vývoja série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, za aktívnu účasť v kontrole šírenia vírusu pomocou testovania, darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie. V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie mladému a talentovanému Martinovi Hermanovi. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení.

Veľká porota Krištáľového krídla za rok 2020

Veľká porota Krištáľového krídla za rok 2020. Zdroj: Krištáľové krídlo s. r. o

Herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak získal ocenene v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na cenu Prix Europa. V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzali manželia výtvarníci Jana Machatová a Peter Machata, ktorí sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov. Svoj profil si budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Paríži a Slovensko úspešne reprezentovali na najrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove.

V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom literárneho vedca, prekladateľa a vysokoškolského pedagóga Mariána Andričíka, ktorý sa venuje prekladom prózy a poézie hlavne z anglickej a americkej literatúry. Ocenenie získal za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona.

Viac informácií nájdete na www.kristalovekridlo.sk

Zdroj: PR článok Krištáľové krídlo s. r. o.

Kategória: Aktuality
Tagy: krištáľové krídlo ocenenie
Zdieľať článok