Zdroj: archív Krištáľového krídla

Krištáľové krídlo predstavilo nominované osobnosti

28. 11. 2020 Zdieľať

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o nominovaných osobnostiach na toto ocenenie za rok 2020. Mená laureátov v deviatich samostatných kategóriách sa dozvieme na slávnostnom galavečere 7. februára 2021 o 20:30 hod. na Jednotke RTVS.

Medzi nominované osobnosti na Krištáľové krídlo za rok 2020 patria vedci, ktorí vyvinuli PCR testy na na detekciu vírusu SARS-CoV-2 Boris KlempaPavol Čekan, či traumatológ Peter Šimko. Medzi nominovanými je aj skupina Peter Bič Projekt, športová legenda Michal Martikán, známy spisovateľ Jozef Karika, aj herec Juraj Loj.

Krištáľové krídlo

Porota kategórie Šport s riaditeľkami Krištáľového krídla Dankou Bartekovou, Máriou Vaškovičovou a Katarínou Srkala Zdroj: archív Krištáľového krídla

Porota rozhodla o dvoch laureátoch Mimoriadnej ceny. Sú nimi Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD., ktorá sa celoživotne venuje téme autizmu a prof. PhDr. Karol Horák, CSc., ktorý je významným slovenským spisovateľom, dramatikom, literárnym a divadelným vedcom.

V kategórii Filantropia je nominovaná národná riaditeľka špeciálnych olympiád Eva Gažová, ktorá tento rok predstavila projekt „deklarácia inklúzie“ na podporu športovcom s intelektuálnym znevýhodnením. Medzi nominovanými v tejto kategórii je aj Adriana Havašová, ktorá dlhodobo pomáha týraným ženám odísť od agresora a začať nový život. Medzi nominovaných filantropov sa tento rok zaradila aj dvojica Šimon ŠickoLucia Pašková za úspešný fundraising ktopomozeslovensku.sk vďaka ktorému počas pandémie rekordne rýchlo pomohli nemocniciam, zdravotníkom, či občianskym združeniam.

Krištáľové krídlo

Juraj Kukura si Krištáľové krídlo odniesol minulý rok v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie Zdroj: archív Krištáľového krídla

Medzi nominované osobnosti v kategórii Inovácie a startupy sa dostali inšpiratívni mladí ľudia. Dalibor Cicman, ktorý založil multimiliónovú firmu Gymbeam dnes so svojím e-shopom úspešne expanduje do Európy. Nominovaný je aj manželský pár Andrea Basilová a Martin Basila – spoluzakladatelia firmy Sensoneo, ktorá vyvíja a poskytuje riešenia pre efektívnu a transparentnú správu odpadov. Tretím nominovaným v tejto kategórii je Martin Herman. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológii k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Pomocou ich klinického asistenta lekár pomocou svojho mobilu odfotí EKG záznam, aplikácia ho zdigitalizuje a vyhodnotí diagnózu pomocou umelej inteligencie.

Krištáľové krídlo

Členovia poroty Krištáľového krídla na prvom oficiálnom stretnutí aktuálneho ročníka ročníka Zdroj: archív Krištáľového krídla

Nominované osobnosti za rok 2020:

Nominované osobnosti za rok 2020:

HUDBA  Peter Bič Projekt, Ľubica Čekovská, Janoška Ensemble
FILANTROPIA  Adriana Havašová, Eva Gažová, Lucia Pašková a Šimon Šicko
HOSPODÁRSTVO  Miroslav Blažek, Pavol Jakubec, Juraj Habovšiak
MEDICÍNA A VEDA  Alexandra Bražinová, Peter Šimko, Boris Klempa a Pavol Čekan
VÝTVARNÉ UMENIE  Igor Piačka, Ondrej Rudavský, Jana Machatová a Peter Machata
ŠPORT Erik Černák, Branislav Koniar, Michal Martikán
PUBLICISTIKA A LITERATÚRA  Jozef Karika, Marián Andričík, Boris Koreň
DIVADLO A AV UMENIE  Juraj Loj, Peter Bebjak, Jaroslav Moravčík
INOVÁCIE A STARTUPY  Andrea Basilová a Martin Basila, Martin Herman, Dalibor Cicman
Laureáti MIMORIADNEJ CENY: Daniela Ostatníková a Karol Horák

Všetkých členov poroty Krištáľového krídla si môžete pozrieť tu

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

Laureátov Krištáľového krídla za minulý rok 2019 si môžete pozrieť tu

Foto: archív Krištáľového krídla

Zdroj: PR Krištáľové krídlo s. r. o.

Kategória: Aktuality
Tagy: krištáľové krídlo
Zdieľať článok