Bývanie v podkroví

25. 08. 2010
Zdieľať

Iba v podkroví, kde sem-tam prekáža nejaký trám, kde sa strop zvažuje do nepodchodnej výšky a úroveň podlahy sa výškovo prispôsobuje konštrukčným možnostiam, ale kde môžete z postele pozorovať padajúcu hviezdu cez strešné okno alebo si na terase vychutnávať výhľad a ten vtáčí nadradený pocit, že ste nad vecou a nad všetkými ostatnými tam dole, sa dajú uplatniť kreatívne a voľnomyšlienkárske predstavy o kráse bývania a bývaní v krásnom prostredí.

Je to však bývanie pre individuality a pre tých, čo vedia využiť bohatstvo možností podkrovných priestorov. Aj krásne bývanie pritom potrebuje niekoľko praktických nápadov.


Bývanie v podkroví

280858
IKEA

Ak potrebujete veľa odkladacieho priestoru, využite celú výšku podkrovia až ku hrebeňu. Priestor bude pôsobiť ucelenejším dojmom. Ak chcete mať pracovnú plochu pod šikminou strechy, nadmurovka by mala mať výšku aspoň 1 300 mm a sklon strechy by mal byť 35°, lepšie 45°. Vtedy sa k štandardnej kuchynskej linke s výškou pracovnej plochy 900 a šírkou 600 mm môže postaviť človek vysoký 1,8 m. Pri menšom sklone strechy alebo menšej výške nadmurovky sa musí zväčšiť šírka pracovnej plochy, a tým vzdialenosť človeka od obvodu strechy alebo treba zvážiť umiestnenie kuchynskej linky pod šikminou.


Bývanie v podkroví

280859

Potenciál zošikmených priestorov sa najlepšie využije na mieru vyrobeným nábytkom a to platí aj o kuchynskej linke, ktorá sa musí prispôsobiť špecifickým podmienkam. Inou možnosťou je kombinácia štandardných hotových dolných skriniek a na mieru vyrobených horných otvorených políc alebo skriniek.

 

Na presvetlenie obytných miestností v podkrovnom priestore je vhodnejšie použiť väčší počet menších strešných okien, ktoré sa dajú variabilnejšie využiť, ako jedno veľké okno. Čím je totiž okno väčšie, tým je vyššia jeho váha a zložitejšie ovládanie. Z viacerých okien je možné vytvoriť efektné zasklené plochy. Počet strešných okien orientovaných na južnú stranu treba dobre zvážiť, pretože môžu spôsobovať tepelnú nepohodu a vpúšťať do interiéru priveľa jasného svetla. Vhodný spôsob tienenia by mal byť pri strešnom okne samozrejmosťou.

Tip: Zaujímavo pôsobí zalomené strešné okno, ktoré prechádza zo šikminy aj do obvodovej steny. Vytvára atraktívnu hru slnečného svetla a priehľadu do okolia, s dostatočným presvetlením priestoru.


Bývanie v podkroví

280861
VELUX

Strešné okná sú najmenej nápadné zasklené prvky šikmej strechy, ktoré minimálne ovplyvňujú celkovú architektúru domu, z interiéru pritom vytvárajú čarovnú atmosféru. Strešné okná sú asi najvhodnejším riešením na zabezpečenie dostatočného prístupu svetla do podkrovia. Zaujímavé sú strešné balkóny, ktoré sú založené na princípe strešných okien, ponúkajú však aj výhody balkóna, a to bez zbytočných stavebných úprav. Takýto balkón sa skladá z horného výklopného okna a zo spodnej výsuvnej časti so zábradlím.


Bývanie v podkroví

280865
Doris-kisskalt

Podkrovný priestor vytvára prostredie pre kreatívne nápady. Nie vždy musia byť len praktické. No a čo, že nie je využitý každý centimeter! Keď vás teší pohľad na vtipný nápad, nezaškodí občas praktickú stránku obísť.


Bývanie v podkroví

280868

Určujúcim momentom pri zariaďovaní podkrovia je tvar strechy a výška nadmurovky. Ak si vyberáte zo širokej ponuky nábytku, ktorý sa hodí pod šikmý strop, je vhodné zistiť si sklon strechy, aby zošikmenie strechy a nábytku bolo v rovnakom uhle. Inak nevyužijete jeho potenciál a očakávaný efekt sa stratí.

 

Aby sa v podkroví využil každý štvorcový centimeter vrátane výklenkov a netypických kútov, treba sa poradiť s odborníkom a počítať s tým, že aspoň časť zariadenia by mala byť vyrobená na mieru.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o. 

Kategória: Nezaradené
Tagy: bývanie podkrovie
Zdieľať článok

Diskusia