Dokonalý až po okraj

Dokonalý až po okraj

24. 01. 2006
Zdieľať

Trávnatá plocha v záhrade vytvára pôsobivé kontrasty s drevinami, kvitnúcimi rastlinami aj doplnkami. Trávnik dobre pôsobí na našu psychiku a v prostredí znižuje prašnosť a zvyšuje vzdušnú vlhkosť. Je ideálnym miestom na hry detí a odpočinok dospelých. Ten správny vzhľad má však iba pekne upravený trávnik – a upravené by mali byť aj jeho okraje a problematické miesta.

Trávnik by mal byť dominantou celej záhrady, ale treba ho správne umiestniť. Najvhodnejšie je vytvoriť trávnatú plochu vcelku, aby nevznikli malé kúsky trávnika, ktoré sa zle udržiavajú.

Dôležité je aj ukončenie a obruby zatrávnených plôch, ako aj prechod medzi trávnikom a dlažbou (napr. chodníkom). Aj okraje trávnika by mali byť prístupné pracovnému náradiu na údržbu a ošetrovanie.

Dokonalý až po okraj

42691

Správne
Dlažba je v úrovni trávnika


Dokonalý až po okraj

42692

Nesprávne
Dlažba je vysoko nad úrovňou trávnika, a tak sa na nej môže poškodiť kosačka


Dokonalý až po okraj

42693

Neprávne
Dlažba je pod úrovňou trávnika, preto by sa pri daždi alebo polievaní chodník zanášal vyplavenou zeminou

Udržiavanie zatrávnenej plochy


Dokonalý až po okraj

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

42694

1. S modernými strojmi sa dá kosiť trávnik aj na svahu, ak jeho sklon nepresahuje 30°. Strmšie svahy je lepšie osadiť pôdopokryvnými trvalkami.
2. V zelenom trávniku sa veľmi pekne vynímajú cibuľoviny – napríklad krokusy, narcisy alebo tulipány. Ak chceme, aby bohato kvitli aj v budúcom roku, musíme ich nechať samovoľne zoschnúť a trávnik pokosiť, až keď sa stiahnu.
3. Dlažba medzi trávnikom a oplotením alebo medzi trávnikom a záhonom vytvára okraj, ktorý podstatne zjednoduší kosenie.
4. Cestičky by mali viesť okolo trávnika, nie cez trávnik, aby sa zatrávnená plocha netrieštila. Na cestičky cez trávnik sa zvyčajne používajú nášľapné kamene.
5. Plochy pod stromami trpia nedostatkom živín, vody a svetla. Podmienky zlepšíme, ak odstránime spodné vetvy stromu, ale trávu treba pravidelne dosievať a regenerovať. Inou možnosťou je tieto plochy vydláždiť alebo vysadiť tieňomilnými trvalkami.

Na obruby trávnika možno použiť terakotové či betónové obrubníkové dielce rozličných tvarov, dielce z liatiny (musia sa pravidelne ošetrovať), drevené palisády či bambusové palice. Dôležité je, aby korešpondovali s typom a so štýlom záhrady. Podobný materiál by mal byť napríklad v oplotení alebo v drobných stavbách a doplnkoch do záhrady.Dokonalý až po okraj

42696

Na obruby trávnika môžeme použiť aj rad nízkych trvaliek, ktoré zjemnia prechod medzi trávou a záhonom. Vhodnými rastlinami sú napríklad alchemilka mäkká (Alchemilla mollis), rožec (Cerastium), ktorý odoláva aj ušliapavaniu, hojchera purpurová (Heuchera purpurea), santolina cyprušteková (Santolina chapaecyparisus), levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) atď.

Ak by sme sa pokúšali vypestovať trávnik na malých alebo zatienených plochách či miestach atypických tvarov, ich údržba a ošetrovanie by si vyžadovali priveľa úsilia. Preto je lepšie tieto plochy vysypať štrkom, pieskom a kameňmi alebo ich vydláždiť. Abstraktné kompozície z plôch štrku v rôznych farbách alebo s rôznou veľkosťou kamienkov sú veľmi efektné a s obľubou sa už oddávna využívali v japonských a vo francúzskych záhradách. Ak nám viac vyhovuje zeleň, treba si vybrať vhodné pôdopokryvné rastliny alebo trvalky, ktoré tu vytvoria zelený koberec a sú alternatívou trávnika.


Dokonalý až po okraj

42695

Okraje trávnika možno spevniť aj obrubníkovými dielcami alebo palisádami, ktoré veľmi uľahčia kosenie. Ak predsa len vzniknú miesta, ktoré sa ťažšie udržujú, použijeme na kosenie ručné náradie alebo nožnice. Dobrým pomocníkom na vyžínanie nepokosených plôch je strunová kosačka.

Trávniku sa najlepšie darí na slnečnom mieste a čiastočne v polotieni. Na zatienené plochy je lepšie vysadiť pôdopokryvné rastliny – dreviny a trvalky, ktoré sezónne alebo celoročne tvoria vegetačné pokrytie pôdy. Okrem toho sú efektné svojou textúrou, farebnosťou, vôňou a sezónnou premenlivosťou. Nevýhodou je, že rastú pomalšie a po vysadenej ploche sa nedá prechádzať.

Nevhodné plochy na trávnik:  • stiesnené, malé alebo roztrieštené


  • ťažko prístupné


  • pravidelne ušliapavané


  • zatienené


  • miesta vystavené prudkému slnku


  • suché a kamenisté pôdy
Na veľmi zaťažované plochy (napríklad na cestičky do garáže) sa hodia zatrávňovacie dlaždice. Ľahko sa udržiavajú, ich okraje stačí vysypať pieskom alebo kameňmi, pod ktoré treba dať fóliu alebo geotextíliu.

Kategória: Nezaradené
Tagy: schéma trávnik záhrada zaktra
Zdieľať článok

Diskusia