Február v záhrade

07. 02. 2006
Zdieľať

Február patrí k chladným mesiacom roka, keď záhradu pokrýva sneh a slnka je stále primálo. Ak sa aj vyberieme na prechádzku do záhrady, zvyčajne sa zakrátko vrátime späť do vykúreného domu alebo bytu. Ale aj odtiaľto môžeme vnímať pôvaby záhrady. Neveríte? Skúste si v záhrade na úrovni pohľadu zo svojich okien vytvoriť zaujímavé skupinky vždyzelených drevín alebo ihličnanov, prípadne umiestnite na tieto miesta opadavý ker s hustými prevísajúcimi konármi a kompaktnejším rastom alebo zaujímavú záhradnú plastiku. Koncom mesiaca sa však všetko začne meniť. Rozkvitajú prvé cibuľoviny a drobné hľuznaté rastliny.

Vo februári kvitnú snežienky a tavolíny


Február v záhrade

44113

Okrem vybratých okrasných drevín a viacerých druhov čemeríc začínajú vo februári kvitnúť tavolíny (Eranthis hyemalis). Majú nádherné žlté kvety a po niekoľkých rokoch vytvoria krásne koberce, ktoré sú pôsobivé najmä v čase roztápajúceho sa snehu. Po nich rozkvitajú snežienky (Galanthus nivalis), bledule (Leucojum vernum), ktoré znesú mrazy až do –35 ºC, jemné modrofialové šafrany (Crocus tommasinianus) a takmer miniatúrne kosatčeky (Iris reticulata). Treba pamätať na to, že všetky cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré kvitnú na jar, vyžadujú chránené a slnečné miesto.


Február v záhrade

44121

Čas na úpravu opadavých živých plotov

Vo februári treba v záhrade začať s prípravami na jar. Je najvyšší čas zaobstarať si osivá letničiek a zeleniny. Od polovice mesiaca, ak nemrzne, vhodné je začať s výsadbou dvojročiek (sirôtok, nezábudiek) priamo do záhonov. Za priaznivého počasia možno vysádzať nový živý plot z opadavých drevín (aj iné opadavé kry). Tento mesiac je priaznivým obdobím aj na radikálnejšie skrátenie a rez živých plotov. Ak nemrzne, nesmieme zabúdať na zálievku vždyzelených drevín. Koncom mesiaca treba tesne pri zemi zrezať trsy okrasných tráv a suché trsy trvaliek. Ak korene trvaliek vytiahol a obnažil mráz, treba ich zatlačiť späť do pôdy alebo zasypať zeminou.

Ako pestovať cyklámeny


Február v záhrade

44114

V zime dostať mnoho druhov kvitnúcich črepníkových izbových rastlín. Medzi najkrajšie patria cyklámeny (Cyclamen persicum). Často sa stáva, že cyklámen je v byte zle umiestnený a nemá dostatočnú starostlivosť. Cyklámen treba umiestniť na svetlé a chladnejšie miesto s mierne vyššou vzdušnou vlhkosťou. Raz za mesiac je vhodné cyklámen prihnojiť špeciálnym hnojivom na kvitnúce izbové rastliny a dôležitá je jeho pravidelná zálievka. Cyklámen by sa nemal umiestňovať do prekúreného bytu so suchým vzduchom a v blízkosti tepelného zdroja, lebo by bol odsúdený na rýchly zánik.


Február v záhrade

44115

Záhradná orchidea – bletila

Šľachtitelia každoročne prekvapujú majiteľov záhrad novými druhmi a kultivarmi okrasných rastlín. Novinkou, ktorá sa už bežne pestuje v mnohých európskych záhradách, je bletila (Bletilla striata). Táto pôvabná terestrická orchidea dorastá do výšky 60 cm a vytvára porast efektných nápadne lesklých listov, z ktorých na tenkých stonkách vyrastajú jemné ružové kvety. Rozkvitajú na začiatku leta. Bletila vyžaduje humózne a vlhké pôdy, polotieň a chránené teplejšie miesto v záhrade. Hľuzy tejto rastliny (dostanete kúpiť v lepšom záhradníctve a v predajni s cibuľami a hľuzami) je vhodné vysádzať do hĺbky 15 cm priamo do pôdy v záhrade alebo do črepníka. V zime bletila vyžaduje dôkladnú pokrývku (z napadaného lístia a rašeliny).

Záhradný štýl z Pakistanu


Február v záhrade

44117

Originálnejší prístup k riešeniu okrasných záhrad docielite, ak inšpiráciu budete čerpať aj zo záhradného umenia a štýlov iných krajín. Nabádali na to aj renomovaní záhradní architekti na minuloročných záhradníckych výstavách v Holandsku. Nemusí ísť o kopírovanie japonskej alebo čínskej záhrady, ale napríklad aj o podnety zo vzdialeného Pakistanu. Aby záhrada pôsobila harmonicky, nemala by obsahovať priveľa dekoračných prvkov a chaotické výsadby. V pomerne malej záhrade, založenej na základe inšpirácií z Pakistanu, vidno typické prvky pakistanskej záhradnej tvorby – keramiku, kameň a bambusové doplnky. Základ tvorí výsadba kompaktných kultivarov rododendronov, azaliek a iných vždyzelených drevín. V tejto záhrade by nemali chýbať ani odpočívadlo a menší vodný prvok.


Február v záhrade

44120

Prírastok do knižnice: Hermien Van Wijhe-Ruysová: Skalky a skalničky

V ostatnom čase opäť vzrástol záujem o skalky a skalničky. Predkladaná kniha pomôže záujemcovi o skalku rozhodnúť, aký typ skalky je pre daný pozemok najvhodnejší, nájde tu odporúčanie, ako vyberať rastliny a ako sa o ne celoročne starať. Jedna z kapitol dokonca radí, ako si založiť alternatívnu skalku. Kniha od známej holandskej odborníčky je určená skôr začínajúcemu skalničkárovi. Osem kapitol dopĺňajú kvalitné fotografie a praktické opisy jednotlivých druhov a kultivarov. Knihu vydalo vydavateľstvo Rebo Productions v roku 1999 ako 2. vydanie. Jej cena je 389 Sk.

Elegancia v bielom


Február v záhrade

44119

Ani počas zimného obdobia nemusí byt zostať bez rezaných kvetov. Výber rezaných kvetov by sa mal prispôsobiť ročnému obdobiu napr. farbou alebo by sme mali zvoliť aktuálne skleníkové kvety. Príkladom je trváca antúria. Jej biely kultivar je ako stvorený na atraktívny a moderný aranžmán. Zoberte priehľadnú sklenú nádobu pravidelného tvaru, naplňte ju aspoň do polovice vodou a umelým snehom a na jej okraje položte zopár suchých konárov porastených lišajníkmi. Pomedzi ne povkladajte stonky šiestich antúrií (vytvorte skupinky po troch). Suché konáre ich dokonale zafixujú, ale kvety musia nad kompozíciou dominovať. Vodu vo váze treba pravidelne vymieňať.


Február v záhrade

44118

Inšpirácia z Nemecka

Aké sú trendy pri aranžovaní kvetín a čo je nové v sortimente izbových rastlín? Na tieto a ďalšie otázky dostanete odpoveď pri návšteve jedného z najprestížnejších kvetinových a floristických európskych veľtrhov – IPM, ktorý sa uskutoční od 27. 1. do 30. 1. 2005 v nemeckom Essene. Napriek tomu, že toto podujatie je určené najmä pre odbornú verejnosť, dvere veľtrhu sú otvorené aj pre laickú verejnosť. Tento rok sa na podujatí zúčastní viac ako 1 350 vystavovateľov. Nebudú chýbať ani bohatý sprievodný program a prezentácie najlepších svetových floristov.

Kategória: Nezaradené
Tagy: februar kvetiny orchidea záhrada
Zdieľať článok

Diskusia