Solárna energia praje budúcnosti

Solárna energia praje budúcnosti

09. 09. 2009
Zdieľať

Od apríla môžu ľudia získať dotáciu na solárne kolektory na základe písomnej žiadosti v prípade, že inštalácia slnečného kolektora bola ukončená po 20. apríli 2009. Novinkou od 20. augusta 2009 je dvojnásobné zvýšenie dotácie pre rodinné domy.

— Komerčná prezentácia spoločnosti Vaillant —

Kým predtým predstavovala 100 € za 1 m2, teraz je to 200 € za 1 m2, v rozsahu najviac 8 m2. Nad 8 m2 absorpčnej plochy prispieva štát rodinným domom 50 € za m2. Pri bytových domoch sa výška dotácie nemení, ostáva 100 € za 1 m2 nainštalovaných kolektorov, pričom najvyššia dotácia je v rozsahu najviac 3 m2 za každý byt v bytovom dome.

Slnko nám slúži
Súčasné technológie umožňujú využívať slnečnú energiu najmä na zásobovanie teplou vodou a podporu vykurovania. Slnečné kolektory dokážu zachytiť až 70% slnečného žiarenia premeniť na teplo. Z hľadiska celoročnej bilancie môže dobre zostavený solárny systém ušetriť 50 až 60% nákladov na energiu, ktorá je potrebná na prípravu teplej úžitkovej vody  a v letných mesiacoch môže dokonca pokrývať 100% celkovej potreby teplej vody pre jednu či viacero rodín.

Keďže solárny systém je vždy riešený len ako doplnkový zdroj vykurovania a prípravy TV a vykurovania, okrem neho musí byť dom vybavený aj kotlom či iným zdrojom tepla. Pre solárny ohrev teplej vody sa spravidla používa bivalentný zásobníkový ohrievač vody, ktorý má v sebe integrované dva výmenníky tepla. Dolný výmenník tepla zabezpečuje prenos solárneho tepla z teplonosnej látky do pitnej vody. Ak slnečné žiarenie nie je dostatočné, tak sa voda ohrieva prostredníctvom horného výmenníka tepla pomocou konvenčného zdroja tepla. Potrebné sú i čerpadlá a solárna čerpadlová stanica. Vhodným riešením sú kompaktné solárne systémy, ktoré sú okrem samotného solárneho panelu tvorené už len jedným, či dvoma zariadeniami.


auroSTEP
Solárny systém „Drain-back“ auroSTEP od spoločnosti Vaillant optimálne rieši využívanie slnečnej energie na prípravu teplej úžitkovej vody. Vďaka dokonalej jednotnej regulácii je systém nie len energeticky úsporný a pohodlný, ale aj jedinečný svojím prevedením v kombinácii s na mieru vyvinutým plochým solárnym panelom pre tento systém. Podľa želania sa dodáva aj s kondenzačným plynovým kotlom. Ide o beztlakový systém ovládaný solárnym regulátorom.

Najväčšou prednosťou solárneho systému auroStep na prípravu teplej úžitkovej vody je jeho kompaktnosť. Všetku potrebné prvky systému – čerpadlová skupina, bivalentný zásobník a regulátor – sú integrované do jedného celku, ktorý je kompletne pripravený na montáž. Po prepojení systému so solárnymi panelmi je inštalácia dokončená. Systém je plnený nemrznúcou solárnou kvapalinou priamo vo výrobe. Kompletne pripravený a vyladený systém prináša aj úsporu nákladov a času na detailný projekt s výpočtami, ktoré už v tomto prípade nie sú potrebné. Taktiež montáž systému je veľmi jednoduchá a rýchla.

www.vaillant.sk

Pripravené v spolupráci so spoločnosťou Vaillant.

Kategória: Nezaradené
Zdieľať článok

Diskusia