Záhrada ako večné dieťa

Záhrada ako večné dieťa

30. 11. 2005
Zdieľať

Deti a záhrada majú niečo spoločné – treba sa o ne stále starať. Ak niečo zanedbáte, riskujete, že vám jedno aj druhé čoskoro prerastie cez hlavu. V oboch prípadoch sa však venovaná láska vráti... záhrada, ktorú sme navštívili, je toho dôkazom.

Čo sa skrýva za bránou

Vo vkusne vytvorenej predzáhradke nemožno prehliadnuť upravenú skalku, ktorá je popri vchodových dverách ďalšou dominantou vítajúcou každého návštevníka. Vedľa plota sa okrem niekoľkých ruží ako strážcovia súkromia týčia mladé tuje, ktorým, ako poznamenal domáci pán, sa tu mimoriadne darí a ktoré vyrástli rýchlejšie, ako predpokladal pri ich vysádzaní. Popri dome sa ťahá zelený trávnik, ktorý sa svojou mäkkosťou a pestovanosťou podobá na príjemný, oku aj nohám lahodiaci koberec.

Jej výsosť Záhrada


Záhrada ako večné dieťa

36783
Dominik Vlaheko

Ak by som mala predzáhradku nazvať vstupnou bránou, tak potom ostatná časť záhrady si zaslúži prívlastok kráľovstvo. Takmer tri roky trvalo, kým sa majiteľom podarilo vytvoriť záhradu plnú vôní, farieb a chuti. „Za tým všetkým sa skrýva intenzívna práca. Je to predovšetkým manželkina zásluha, ona si záhradu navrhla, ja som len výkonný pracovník,“ poznamenal domáci pán s úsmevom. Rastliny sú vybrané tak, aby záhrada bola počas roka vždy niečím zaujímavá. Od jari až do neskorej jesene tu stále niečo kvitne a vonia. Na jar sú to najmä orgován a zlatý dážď. Harmóniu dokresľujú aj kvitnúce ovocné stromy.


Záhrada ako večné dieťa

36782
Dominik Vlaheko

Skladba rastlinných druhov je rôznorodá, nájdete tu okrasnú vŕbu, vedľa terasy rastie mladučká štíhla breza, uprostred záhrady sa nachádza vzácny javor japonský. Exotickú atmosféru dopĺňajú aj čínske orgovány, ktorých drobné fialové kvety dotvárajú farebnú paletu. Priamo v srdci záhrady sa skvie magnólia. Táto drevina, ktorá k životu potrebuje najmä slnečné stanovište a humóznu pôdu, počas jarných mesiacov sa majiteľom odvďačila nádhernými bielymi kvetmi a príjemnou vôňou. Popri plote sa ťahajú popínavé ruže, ktoré svojou intenzívnou červenou farbou kontrastujú so zeleným okolím.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Záhrada ako večné dieťa

36787
Dominik Vlaheko

Okrem stromov, krov a kvetín sa tu udomácnili aj bylinky, ako napríklad šalvia, levanduľa, bazalka či medovka. Svojimi drsnými či striebristými listami zvádzajú na pohladenie. Ich korenisté vône pripomínajú slnečné Taliansko či Španielsko. Domáca pani využíva bylinky najmä pri varení, preto ich zasadila blízko domu, aby ich mala poruke.


Záhrada ako večné dieťa

36786
Dominik Vlaheko

Na konci záhrady je vyhradený priestor pre úžitkové rastliny. „Toto je môj život. Nie je toho veľa, ale pre naše potreby to stačí,“ prezradil domáci pán. Vnúčatá obľubujú najmä jahody, ríbezle, egreše aj maliny. „Tento rok sme mali približne 15 kg jahôd,“ pochválil sa majiteľ a s údivom som si obzerala malú plochu, na ktorej sa skromne vynímali zelené jahodové listy. Na ďalších záhonoch vidieť kaleráb, mrkvu a prvé papriky. „Keď je dobrá úroda, zásobujeme aj susedov,“ dodal domáci pán.

Záhrada nie je pečený holub…


Záhrada ako večné dieťa

36788
Dominik Vlaheko

… nespadne z neba ako dar. Každý kúsok pôdy si vyžaduje svoje. Drvenú kôru, ktorá sa nachádza okolo krov a stromov, treba raz za týždeň očistiť od buriny. Aj trávnik si potrpí na pravidelné pristrihnutie a úpravu frizúry. O zavlažovanie sa stará automatický zavlažovací systém, ktorý sa elegantne skryje pod zem, keď dokončí svoju prácu. „Hlavným problémom tu u nás je suchota, nedostatok vody. Istý čas bol hlavným zdrojom vody neďaleký potok, ale ten je v súčasnosti natoľko znečistený, že voda z neho už nie je vhodná na zalievanie. Preto sme si na konci záhrady zriadili nádrž na dažďovú vodu, ktorú sem privádzajú potrubia z celého pozemku. Blízko terasy sa nachádza studňa, na ktorú je napojený zavlažovací systém,“ objasnil situáciu domáci pán. Majitelia uvažovali aj o vybudovaní bazéna, ale zatiaľ im, teda vlastne ich vnúčatám, postačí aj plastový, ktorý svojím tvarom zapadá do záhradného komplexu.


Záhrada ako večné dieťa

36790
Dominik Vlaheko

Na chvíle pohody

„Záhradu sme založili preto, aby deti a vnúčatá mali kam chodiť na víkend, aby si mali kde oddýchnuť od bežných starostí. Je to miesto, kde sa stretáva celá rodina. Počas letných mesiacov raňajkujeme a večeriame na terase. Letné noci bývajú teplé, preto niekedy posedenie pretrvá do neskorých nočných hodín,“ poznamenala domáca pani. Čo dodať? Ťažko opísať všetky dojmy, ale viem, že je príjemné oddychovať v rodinnom kruhu a v objatí záhrady plnej vôní, chutí a farieb, ktorá v jej pozorovateľovi ešte dlho zanecháva dokonalú harmóniu.

Kategória: Nezaradené
Tagy: rastliny vecnedieta záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia