Zdravie a pohodu v interiéri podporte správnym vetraním
V snahe zamedziť úniku tepla veľa ľudí v chladnom období vetrá nedostatočne alebo nesprávne. Výsledkom je zlá vnútorná klíma, ktorá nepriaznivo pôsobí na zdravie i psychickú pohodu človeka. Ako teda často a správne vetrať?
Pri nedostatočnom vetraní sa v interiéri zvyšuje vlhkosť vzduchu, ktorá spôsobuje vznik plesní, zvyšuje koncentráciu škodlivého CO2 a tiež môže dôjsť k nežiaducej kondenzácii na oknách. Vysoká úroveň vlhkosti poskytuje vynikajúce prostredie pre roztoče, ktoré môžu spôsobovať alergické problémy. Nekvalitné ovzdušie vo vnútri tiež sťažuje schopnosť koncentrácie a učenia.
Prirodzené vetranie pre zdravý domov
Ľudia v Európe trávia v dnešnej dobe viac než 90 % svojho času vnútri. Kvalita vzduchu, ktorý dýchame doma a v práci je preto veľmi dôležitá. Postavené domy sú viac vzduchotesné – spôsobujú tak pravdepodobne horšie vnútorné ovzdušie s vyššou úrovňou vlhkosti. Navyše, sú naše domácnosti a kancelárie preplnené rastúcim počtom elektronických zariadení, ktoré znečisťujú ovzdušie. Aby ste dosiahli zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu stačí dodržiavať niekoľko pravidelných návykov a rád.
Vetrajte krátko a intenzívne
Ak chcete znížiť riziko problémov súvisiacich s nakumulovanou vlhkosťou, vetrajte domácnosť krátko a intenzívne aspoň tri krát za deň, otvorením viacerých okien naraz. Dostatočný čas vetrania závisí od ročného obdobia. „V zime je potrebné vetrať intenzívne dva až trikrát denne aspoň 5 až 10 minút, aby sa vymenil vzduch a zároveň výrazne neochladila teplota v miestnosti. Na jar a na jeseň môžete dobu vetrania predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát za deň,“ radí Magdaléna Bartková zo spoločnosti VELUX.
Spravte si z vetrania denný rituál
Vetranie je prirodzeným zvykom pre väčšinu ľudí. Ranné rituály často zahŕňajú dôkladné vyvetranie spálne a kúpeľne po sprchovaní. Podobne, veľa ľudí inštinktívne otvára okná pre prívod čerstvého vzduchu po varení a upratovaní, pri návrate domov alebo pred spaním. Pravidelné vetranie domácnosti prispieva k vytváraniu zdravého vnútorného prostredia a zvyšuje pohodlie členov rodiny. Napokon vpustenie čerstvého vzduchu do priestorov domácnosti v nej vytvára pocit spolupatričnosti a domova.
Rýchlejšie vetranie so strešnými oknami
V prípade, že máte strešné okná, dostanete čerstvý vzduch do interiéru rýchlejšie a jednoduchšie. Otvorením strešných a zároveň fasádnych okien využite možnosť komínového efektu, vďaka ktorému sa vzduch v interiéri vymení za pár minút. „Teplý vzduch je ľahší ako studený a stúpa nahor, čím sa vytvára komínový efekt. Teplý vzduch opúšťa budovu navrchu cez vetracie prieduchy alebo otvorené strešné okná a zatuchnutý vzduch sa vymení za čerstvý,“ vysvetľuje účinný princíp Magdaléna Bartková.
Vetranie pri zatvorenom okne
Aj v prípade nepriaznivého počasia môže do interiéru prúdiť čerstvý vzduch i cez zatvorené strešné okno a bez prievanu. Vďaka ventilačnej klapke, ktorá má v sebe navyše zabudovaný filter k zadržaniu nečistôt, peľu a hmyzu. Ventilačná klapka je ideálna v spálňach, kde vytvára jemné prúdenie čistého vzduchu počas noci aj pri zatvorenom okne.
Tipy pre zdravé ovzdušie vo vašej domácnosti:
• Vetrajte priestory domácnosti aspoň tri krát za deň s využitím komínového efektu hlavne v kúpeľni, kuchyni a spálňach.
• Vetrajte svoju izbu krátkym a častým vetraním. Je to lepšie než menej dlhších vetraní.
• Zvýšte vetranie na začiatku vykurovacej sezóny, keď je väčšia pravdepodobnosť vzniku kondenzácie.
• Zatvárajte dvere kúpeľne počas sprchovania, utrite steny a podlahy a po sprchovaní otvorte na kúpeľni okná.
• Nesušte mokré oblečenie ani iné veci vnútri.
• Neumiestňujte nábytok ku vonkajším stenám.
• Vždy zakrývajte vekom hrnce a panvice pri varení – ušetríte tiež energiu.
• Nechajte ventilačné klapky na okne otvorené pre štrbinové vetranie prostredia.