17. 05. 2010
Zdieľať

Strecha dotvára celkový dojem nielen samotnej stavby, ale má vplyv aj na širšie okolie. Mala by preto byť v rovnováhe s okolitou architektúrou a zároveň spĺňať požiadavky obyvateľov domu. Pri výbere krytiny sa rozhodujeme podľa ceny, sklonu strechy, statického a konštrukčného riešenia a zároveň podľa vlastného estetického cítenia.

Pod krytinu je potrebné umiestniť poistnú hydroizoláciu. Ak je krov zateplený, treba použiť z vnútornej strany parozábranu a myslieť na odvetranie strechy. Podľa spôsobu odvetrania rozlišujeme strechy jedno- a viacplášťové.

Jednoplášťová strecha má všetky vrstvy tesne priliehajúce, bez odvetrania. Pri dvoj- a viacplášťových strechách je krytina, prípadne aj nosná konštrukcia strechy, odvetraná vzduchovou medzerou, ktorú väčšinou zabezpečujú kontralaty. Odvetranie musí byť vždy v zvislom smere. Napríklad drevený šindeľ musí byť odvetraný, aby nedochádzalo k plesniam a hnitiu dreva. Betónové a keramické krytiny majú špeciálne prvky, ktoré zabezpečujú odvetranie.


Akú strechu na chatu

263220
Daniel Veselský

Keramické a betónové škridly

Patria medzi najpoužívanejšie krytiny u nás. Pôsobia prirodzene tak na novostavbách, ako aj na historických budovách. Väčšia hmotnosť keramických a betónových škridiel si však vyžaduje aj viac dreva v krovoch. Na trhu je dostatok povrchových úprav, farieb, tvarov a doplnkov týchto škridiel. Treba však mať na pamäti, že každé úžľabie, nárožie, vikier a iné špeciálne doplnky zvyšujú náklady na realizáciu strechy.

Tento druh krytiny má dlhú životnosť. Je ním pokrytá väčšina striech rodinných domov. Vplyvom znečisteného prostredia sa môžu keramické a betónové škridly zanášať, zarastať machom a meniť svoj vzhľad. Jednotlivé škridly sa kladú na laty. Minimálny sklon strechy je 23°. Novinkou sú škridly pre menšie sklony (od 15°), nevýhodou je cena a nutnosť plného debnenia. 
 
Vláknocementové šablóny

Sú známe aj ako eternit. Majú nízku hmotnosť, vysokú odolnosť a pôsobia veľmi esteticky, preto sa využívajú na rekonštrukciu historických a pamiatkových objektov. Sú vyrobené na báze cementu, buničiny a umelých vlákien v tvaroch štvorca, bobrovky alebo obdĺžnika, v hrúbke 4 mm a v rôznych farbách alebo ako imitácia bridlice. Pri výbere tejto krytiny sa berie do úvahy výrobca, materiálové zloženie, ako aj cena spojovacích prvkov a ďalších doplnkov.


Akú strechu na chatu

263210

Vlnité dosky

Pre svoj vzhľad sú vhodné skôr na hospodárske stavby ako na obytný dom. Možno ich použiť od sklonu 5°. Vlnitá krytina na báze cementu je zo zmesi cementu a PVA, vystužená neazbestovými vláknami. Ďalšou možnosťou sú dosky z organických vlákien sýtených bitúmenom. Pribíjajú sa kladivom a ich tvar sa upravuje pílou. Celková bitúmenová impregnácia zaručuje farebnú stálosť, pevnosť, pružnosť, ľahkosť a odolnosť proti korózii.

Vlnitá bitúmenová škridla

Vyrába sa vo viacerých farbách. Majiteľ ocení nízku cenu a jednoduchú montáž. Táto krytina vzhľadom pripomína keramickú škridlu.

Asfaltové šindle s bitúmenom

Môžu byť modifikované vložkou z netkanej sklenenej textílie. Sú to pásy rôznych tvarových šablón s farebným posypom a samolepiacim pruhom na spodnej strane. Kladú sa na debnenie alebo OSB dosky, ktoré je nutné v niektorých prípadoch doplniť taviteľným pásom. V ponuke sú viaceré farby, ktoré dávajú strechám jedinečný vzhľad. Takáto strecha má životnosť približne 40 rokov, rozhodujú však podmienky konkrétnej lokality a kvalita práce, ako aj samotné šindle. Alternatívou je samolepiaci bitúmenový šindeľ.


Akú strechu na chatu

263205
Iko

Plechové krytiny

Môžu byť skladané, falcované, so zaklápacím systémom alebo v tvare šablón. Kladú sa na drevené plné debnenie alebo na OSB dosky. Skladané krytiny imitujú škridlové krytiny a pre svoju ľahkosť sú vhodné na novostavby, ale aj pre rekonštrukcie. V posledných rokoch sa začali s obľubou používať pri výmenách starších krytín. Falcované plechy majú zložitejšiu realizáciu, túto prácu musí vykonávať klampiar. Majú nízku hmotnosť, a tak sú vhodné aj na rekonštrukcie, pretože nenarúšajú statiku. Majú dlhú životnosť, viac ako 100 rokov. Zinok legovaný meďou a titánom sa vyznačuje vysokou kvalitou. Nevyžaduje údržbu, ani natieranie. Prírodná patina vzniká vplyvom zvetrávania a chráni materiál. Meď sa ako krytina používa dlhé roky, a to prevažne na strechách kostolov a iných historických stavieb. Odoláva vetru, bráni šíreniu ohňa a má životnosť od 80 do 160 rokov. Ani táto krytina nevyžaduje žiadnu údržbu. Pozinkované plechy sú vrstveným materiálom, v ktorom sa vlastnosti ocele spájajú s ochranným účinkom zinkovej vrstvy proti korózii. Hliníkový plech možno pokladať i na asfaltové lepenky. Samozrejme, ponuka plechových krytín je širšia ako uvádzame.

Zaklápacie systémy sa montujú jednoduchšie a rýchlejšie. Tvarovaná hliníková šablóna má vlastnosti hliníka, ako sú vysoká chemická stálosť, dobré mechanické vlastnosti a nízka hmotnosť. Povrch môže mať prírodný vzhľad alebo môže byť lakovaný. Aby krytina mala dlhú životnosť, treba ju každých 10 rokov natrieť. Trapézový plech má veľmi nízku plošnú hmotnosť, je  pevný, trvanlivý a vyžaduje minimum údržby. Môže byť pozinkovaný. K dispozícii sú rôzne výšky profilov s možnosťou montáže vodorovne aj zvisle od sklonu 6°. Na výber je veľa farieb a povrchových úprav.

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: chata strecha
Zdieľať článok

Diskusia