ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

22. 02. 2012
Zdieľať

Drevo rozhodne nepatrí do železa a už vôbec nie do starého. Práve naopak. Stáva sa stavbyhitom posledných rokov. Prinášame vám pre a proti príbytkov s prívlastkom drevené.

Výhody drevostavieb

•    V hlavnej úlohe estetika

Prírodná textúra, farba a vôňa. Nemusí ísť iba o masívnu stavbu typu zrubu. Špecializované spoločnosti ponúkajú rámové a skeletové stavby, zrubové a rubenkové konštrukcie; stavia sa z tzv. sendvičových a masívnych panelov. Vo vnútri potom vôbec nezistíte rozdiel.

•    Taká veľká „jednoduchá“ skladačka

Jednou z najväčších výhod je rýchlosť výstavby drevodomov. Nároky na vybavenie staveniska a zaťaženie okolia pri výstavbe sa tak znižujú, čím sa šetrí množstvo financií. Kratší čas výstavby znamená nižšie náklady na pracovnú silu, prípadne na iné bývanie. Priemerne veľký rodinný dom možno postaviť do štyroch mesiacov. Drevené konštrukcie majú ale veľký potenciál túto rýchlosť ešte zvýšiť, a to prefabrikáciou, teda predprípravou konštrukčných celkov. Montáž takéhoto domu na stavbe a dokončenie konštrukcií je potom otázkou doslova niekoľkých dní či týždňov. Drevodom sa najprv postaví vo firemných priestoroch, kde sa každý kus očísluje, a na pozemku budúceho majiteľa sa potom podľa tohto očíslovania poskladá ako skladačka.


ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

1069001
Jozef Štefko

•    Ekovyznanie drevostavieb

Drevostavby zodpovedajú všetkým požiadavkám ekológie, zdravého životného štýlu a zdravého bývania. Drevo je obnoviteľný materiál, a preto to, ktoré je vyrúbané na stavbu domu, môžeme nahradiť novovysadenými stromami. Staré drevo z nepoužívaných alebo starých objektov možno nanovo ošetriť a zabudovať do inej stavby alebo opotrebované kusy využiť napríklad na vykurovanie domov. Keďže drevo a výrobky z dreva sú biologicky rozložiteľné, dokážeme z nich po skončení ich životného cyklu získať energiu, čo sa o iných materiáloch povedať nedá.

•    Odbremeňte radiátory

Nezanedbateľnou výhodou sú nízke náklady na vykurovanie a údržbu. Drevostavby majú vďaka skladbe obvodového plášťa priaznivé tepelnoizolačné vlastnosti. Stavba sa tak veľmi rýchlo vyhreje, pretože sa vykuruje len vlastný priestor a nie steny. Zima či leto, to je jedno. V lete má drevodom schopnosť udržať príjemnú klímu vďaka interiérovému drevenému obkladu.

•    Sucho v ústach

… alebo suchý proces výstavby. Mokrý proces sa dá pri výstavbe drevodomu úplne vylúčiť. Drevený dom tak možno po ukončení výstavby takmer ihneď užívať. Suchá výstavba sa nemusí v zimnom období prerušovať.

•    A veru veľa sa do neho zmestí

V porovnaní s murovanými stavbami drevostavby šetria veľkosťou vnútorného priestoru, niekedy až o celú desatinu, a tak pri rovnako zastavanej ploche získame viac priestoru na bývanie.


ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

1068988
Kontio

•    Zvuková bublina

Pri šírení zvuku z ulice do domu, je zvuková izolácia výrazne lepšia.

•    Ak je veľa – vezme, ak je málo – dodá

Drevo dokáže viazať vlhkosť a v prípade, že hodnota vlhkosti vzduchu v miestnosti poklesne, znovu ju vydá späť do suchšieho prostredia. Pri vlhkosti ale tentokrát úplne nekončíme.


ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

1068993
Jozef Štefko, Kontio

Nevýhody drevostavieb

•    Tichý škodca (vlhkosť)

Úhlavnými nepriateľmi dreva sú vlhkosť a ultrafialové žiarenie. Voda a vlhkosť prichádzajúce zo zeme a zrážkami z ovzdušia, ale aj tzv. interiérová vlhkosť vzniknutá pri varení alebo sprchovaní či dýchaní, či vlhkosť zabudovaná v drevených konštrukciách umožňuje hubám a mikroorganizmom rozkladať buničinu, degraduje aj schopnosti tepelnej izolácie. UV žiarenie zas rozkladá bunky na povrchu, čo vedie k zhoršeniu kvality dreva a postupnému rozkladu.

•    Psst! Niekto ide

Pri krokovom hluku vyžadujú domy na báze dreva kvalitnejšie odhlučnenie ako murované.

•    Zavrite okná, lebo utečie

Ak sa prestane kúriť, drevo neudrží teplotu tak dlho ako tehly, betón alebo kameň.


ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

1068991
Bramac

•    Koľko sa dožije?

K nevýhodám drevených konštrukcií patrí ich životnosť a trvanlivosť, a to najmä tých drevených častí, ktoré sa nachádzajú v nechránených expozíciách alebo v náročných klimaticky extrémnych podmienkach.

•    Domček zo zápaliek

Poveternostné vplyvy, živelné pohromy (ako sú víchrica alebo uragán), biologickí škodcovia, huby a plesne, požiar, vlhkosť, slnečné, ale aj UV žiarenie… To všetko sú odvekí nepriatelia dreva. Drevostavby sa však osvedčili v iných náročných prírodných podmienkach, a to v seizmických oblastiach, pri záplavách, pretože dokážu bezpečnejšie odolať náporu vody.

•    Čo oko nevidí, to…

Často viditeľné jeho prirodzené znaky (chyby) – hrče, trhliny, smolníky…

•    Neposaď sa u nás

Neposedná konštrukcia drevostavby sa z času na čas na svojej stoličke mrví a ošíva – „sadá si“, objavujú sa praskliny a môže dochádzať k ohrozeniu statiky, komfortu alebo aspoň k znehodnoteniu estetického dojmu.


ÁNO či NIE? Bývanie v drevostavbe

1069014
Jozef Kontio

•    K slovu sa dostáva cena

Pri porovnávaní cenových relácií drevených a murovaných stavieb treba vziať do úvahy faktory, ako sú zastavaná plocha a úžitkový priestor, stavebnofyzikálne vlastnosti konštrukcie, čas výstavby a bývanie, ktoré hradíme, čakajúc na dokončenie stavby domu, investičná a prevádzková náročnosť, ako aj dodržanie technologických postupov, ktoré zabránia degradácii stavby vplyvom rôznych pre drevo škodlivých faktorov. Všetkým nevýhodám drevostavieb sa dá zabrániť, len si treba o niečo viac priplatiť.

Aké sú vaše skúsenosti s drevostavbami?

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: drevodomy drevostavba pristachova
Zdieľať článok

Diskusia