Bývať racionálne nestojí veľa

21. 06. 2010
Zdieľať

Náklady na bývanie z roka na rok rastú. Jednou z možností, ako zmierniť tento fakt, je využívať energiu v domácnostiach racionálne. Značné úspory možno dosiahnuť jednoduchými a lacnými opatreniami.


Zopár drobností v kuchyni


Nastaviť chladničku na veľmi nízku teplotu je zbytočné a drahé. Na normálnu prevádzku postačuje teplota +5 °C. Dvere chladničky otvárajte na čo najkratší čas. Do chladničky dávajte iba vychladnuté potraviny v uzavretých nádobách. A nezabúdajte chladničku odmrazovať (ak to neurobí za vás). Vrstva námrazy zvyšuje spotrebu energie naozaj dramaticky.


Vodu najúspornejšie ohrejete špirálou alebo v kávovare. Najvhodnejšia je rýchlovarná kanvica so zlatou alebo so skrytou špirálou, pri ktorej odpadá problém s usadzovaním vodného kameňa. Moderné elektrické sporáky so sklokeramickými varnými plochami majú na rozdiel od klasických zotrvačných materiálov elektrických odporových platničiek prakticky nulovú tepelnú zotrvačnosť, a teda asi o 20 % nižšie straty. Energeticky najúspornejšie sú indukčné varné dosky.


Na varenie používajte iba toľko vody, koľko naozaj potrebujete. Elektrický varič zapínajte, až keď je hrniec na platni a vypínajte ho niekoľko minút pred skončením varenia – po vypnutí je v elektrickej platni ešte naakumulované teplo, ktoré by inak bez úžitku uniklo do priestoru.Bývať racionálne nestojí veľa

270247
Osram


Nová generácia úsporných svietidiel (žiariviek) má životnosť 15-násobne dlhšiu ako je životnosť obyčajnej žiarovky. Úsporná žiarivka spotrebuje o 30 % menej energie – napríklad žiarivka s príkonom 28 W dokáže zastúpiť klasickú 40 W žiarovku, nová 42 W verzia zas nahradí staré žiarovky s príkonom 60 W.Ako na okná?
Medzi požieračov energie patria aj nedostatočne utesnené škáry na oknách. Tie dokážu zvýšiť vykurovacie náklady o 6 až 10 %. Najjednoduchším riešením, ako utesniť škáry, je tesniaca páska (nevýhodou je, že ju treba často meniť). Najmä v panelových domoch je netesná škára okolo rámu okna častým javom – osvedčeným riešením je vyplnenie všetkých dutín polyuretánovou penou.


Tepelné straty, ktoré majú na svedomí okná, znížite aj takým jednoduchým úkonom, akým je zatiahnutie závesov po zotmení. Nechať zatiahnuté závesy sa odporúča aj pri dlhšej neprítomnosti v byte. Nočné straty tepla v zimnom období môžu výrazne znížiť na noc spustené žalúzie alebo zavreté okenice. Medzi nimi a oknom sa vytvorí vzduchový vankúš, ktorý poslúži ako účinná tepelná izolácia.Bývať racionálne nestojí veľa

270250
Samsung


Televízor, videorekordér, fax, odkazovač, počítač či tlačiareň – mnohí užívatelia sa nesprávne domnievajú, že keď je elektrospotrebič v pohotovostnej polohe STAND BY, je vypnutý, a tak ho vlastne používajú 24 hodín denne. A spotreba – aj keď nepatrná – sa potichu zvyšuje. Ak spočítate spotrebu STAND BY všetkých tichých elektrospotrebičov, je to približne 300 až 600 kWh za rok. Celkom slušné číslo.


Viete vetrať?
V zime je úsporné nárazové vetranie –  odporúča sa vypnúť kúrenie a dvakrát denne vyvetrať miestnosť tak, že asi na päť minút otvoríte okná dokorán. Čím je vonku chladnejšie, tým kratší by mal byť čas vetrania, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.Bývať racionálne nestojí veľa

270251
Daniel Veselský

          


Termostatické ventily namontované na radiátoroch sú jednoduchou možnosťou, ako ušetriť 10 až 15 % energie. Vykurujte podľa účelu miestnosti a potreby. V spálni stačí okolo 18 °C, v obývačke či pracovni, kde sa zväčša sedí, je potrebná najvyššia teplota, a miestnosti, kde je pohyb intenzívnejší (napríklad v kuchyni), veľmi prekurovať netreba.


Čo neviete o záclonách…
Ak zakrývajú radiátor, bránia šíreniu tepla (rovnako nepriaznivé účinky má aj maskovanie radiátora rozličnými kusmi nábytku). V porovnaní s oknom bez záclony je spotreba energie až o 40 % vyššia. Preto by záclona mala siahať len po parapetnú dosku, ktorá usmerňuje prúdenie tepla do miestnosti – ušetríte až 25 %. To isté platí aj o závesoch – najlepšie je, ak sú ukončené na úrovni okenného parapetu, respektíve približne 5 cm nad radiátorom.Bývať racionálne nestojí veľa

270248
Kaldewei


Na prípravu teplej vody na kúpanie, sprchovanie či umývanie rúk v bežnej domácnosti pripadá 30 % z celkovej spotreby energie. Jedným z úsporných riešení je napríklad sprchovať sa – je to totiž lacnejšie ako kúpať sa. Úsporné sprchovacie hlavice ušetria až 30 % teplej vody.


ZDROJ: môj dom Ekobývanie 01/2010 JAGA GROUP, s.r.o.

 

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: ekobývanie
Zdieľať článok

Diskusia