Interiérové dvere a zárubne

Interiérové dvere a zárubne

19. 04. 2006
Zdieľať

Dvere sú neodmysliteľnou súčasťou vstupu do miestností v bytoch, domoch alebo administratívnych priestoroch. Funkčne, ale aj esteticky dotvárajú priestory, v ktorých človek býva alebo pracuje.Skrátka a dobre:

Materiál: dvere so zárubňou a kovaním, rýchloschnúci lep, tesniaca pena
Náradie: dĺžkové meradlo, gumové kladivo, skrutkovač, vodováha, rozpierky z hranolčekov, drevené kliny, pílka
Obťažnosť: stredná
Namáhavosť: stredná
Časová náročnosť: 2 × 1 hodina na komplet

Pri výrobe interiérových dverí sa kladie veľký dôraz na splnenie funkčných i estetických nárokov. Je samozrejmosťou, že sa dvere dodávajú spolu s drevenou zárubňou. Vytvárajú tak jeden ucelený estetický prvok. Dvere sú normované a možno ich osadiť aj do jestvujúcej kovovej zárubne. Konštrukcia dverí je rámová z masívu ihličnatého dreva, ktorý je prekrytý plátom MDF a povrchovo upravený prírodnou dyhou vo vyhotovení dub, buk, jaseň, mahagón, prípadne aj v bielom vyhotovení nástrekom farby. Vyrábajú sa modely plných dverí, ale aj kombinácia dverí s menšou či väčšou časťou zasklenia. Výrazným prvkom pri zasklených dverách je mriežka z masívneho dreva s možnosťou výberu rôznych motívov.

Pri výbere skla do dverí je viacero alternatív, tak v bielom, ako aj v dymovom farebnom prevedení. Dvere sa vyrábajú v normovaných rozmeroch šírky 60, 70, 80, 90, 125, 145 cm a výšky 197 cm. Možno vyrobiť aj atypické rozmery do širky krídla 110 cm a výšky 210 cm. Plné dvere sa dodávajú aj ako protipožiarne. Väčšina modelov sa vyrába aj v posuvnom prevedení, tak na stenu, ako aj do medzisteny, čo určite privítajú všetci, čo chcú získať priestor, ktorý im uberali dvere pri klasickom otváraní. Dvere otáčavé i posuvné sú bezprahové, bezbariérové. Okrem otáčavých a posuvných dverí možno kúpiť aj dvere skladacie – lamelové v plnom i zasklenom prevedení. Takéto dvere možno osadiť do stavebného otvoru na šírku až 230 cm a výšku 210 cm. Existujú aj ďalšie riešenia, ktoré vychádzajú z konštrukcie zárubní.

Drevené zárubne sú z lisovaného materiálu na báze dreva, povrchovo upravené prírodnou dyhou v takých odtieňoch ako dvere. Montáž do príslušného otvoru sa robí montážnou penou bez použitia skrutiek a zápustiek (hmoždiniek).


Postup pri montáži

Dverný otvor musíme pred zakúpením dverí a zárubní premerať. Meriame výšku a šírku otvoru a hrúbku muriva vo viacerých bodoch, aby sme zistili prípadné odchýlky. Stavebný otvor má spravidla výšku 202 cm a šírku o 10 cm väčšiu, ako sú dvere. Pri osadzovaní dvernej zárubne ďalej postupujte tak, ako je to zobrazené na obrázkoch.


Interiérové dvere a zárubne

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

51553


Interiérové dvere a zárubne

51554


Po skontrolovaní všetkých súčastí a kompletnosti zárubne pristúpime k vlastnej montáži. Začíname skladať montážne lišty drevenej zárubne. Lepidlom natreté pokosné strany pevne dotiahneme.


Asi po 15 minútach nasadíme do drážky s lepidlom bočné ostenia a nadpražie a gumovým kladivom ich vtlčieme do drážky. Ostenia s nadpražím zabezpečíme skrutkami, aby sa vzájomné plochy pri manipulácii nemenili.


Interiérové dvere a zárubne

51555


Interiérové dvere a zárubne

51556


Potom do zárubne namontujeme kovové úchytky pántov a do drážky ostenia vložíme gumené tesnenie. Ďalej postupujeme v osadení zloženej zárubne do stavebného otvoru.


Zárubňu ukotvíme do vodorovnej a zvislej polohy. Priestor medzi murivom a ostením vyplníme montážnou penou v miestach pántov a rohov v dĺžkach asi 20 cm. Rozpierky zabezpečia, aby sa zárubňa pod tlakom peny neskrivila.


Interiérové dvere a zárubne

51557


Interiérové dvere a zárubne

51558


Po zatvrdnutí peny ostrým nožom odstránime prebytočné zvyšky. Do drážky dáme lepidlo, nasadíme krycie lišty a stavebný otvor uzavrieme.


Do takto pripravenej zárubne nasadíme dvere a montáž je ukončená. Osadenie drevených dverí zvýši estetický dojem interiéru.

Kategória: Dvere, brány
Tagy: dvere
Zdieľať článok

Diskusia