Elektronický zabezpečovací systém nielen na zlodejov

13. 10. 2011
Zdieľať

Elektronický zabezpečovací systém nechráni váš majetok len pred nežiaducimi osobami, ale môže obsahovať aj požiarne detektory, snímače úniku horľavých plynov, záplavový detektor alebo detektor úniku oxidu uhoľnatého.

Každé z týchto zariadení dáva v prípade potreby signál ústredni a tá zas môže informovať vás a zároveň napríklad vypnúť prívod vody alebo plynu. Okrem toho vďaka GSM komunikátoru možno pomocou mobilného telefónu ovládať aj vykurovací systém prípadne osvetlenie v dome.

Dnes už nie je pravda, že inštalácia takéhoto systému je nemiestne drahá. Pohybuje sa v cenách bežných elektrospotrebičov v domácnosti. Je však samozrejme rozdiel, či chcete zabezpečiť byt na treťom poschodí, alebo rodinný dom.

 

Detektor sem, detektor tam

Celý elektronický zabezpečovací systém je riadený z ústredne. Pre nás obyčajných ľudí je to škatuľa osadená na stene, najlepšie niekde, kde ju zlodeji hneď nenájdu. Ústredňa vyhodnocuje signály z detektorov, premyslene rozmiestnených po byte. Hneď pri vstupných dverách číha magnetický detektor. Ak sa otvoria, ústredňa to zachytí a počká, či sa prichádzajúci identifikuje (číselným kódom prípadne stlačením tlačidla diaľkového ovládača). Ak to nestihne v nastavenom čase, ústredňa vyhlási poplach. Takto môžete zabezpečiť všetky miesta prípadného vstupu do objektu, aj tie, ktoré by slušný človek nepoužil. V jednotlivých miestnostiach možno rozmiestniť pohybové detektory. V prípade, že s vami býva pes alebo mačka, dokážu odlíšiť domáceho miláčika od „domáceho lupiča“. V blízkosti okien sa inštalujú akustické detektory, ktoré reagujú na zvuk rozbíjajúceho sa skla. Pritom nereagujú na iné, aj keď podobné zvuky.


Takáto správa vám nezdravým spôsobom zvýši tlak, ale vedomie, že ju dostali aj chlapci z bezpečnostnej agentúry, by ho malo znova napraviť.

Takáto správa vám nezdravým spôsobom zvýši tlak, ale vedomie, že ju dostali aj chlapci z bezpečnostnej agentúry, by ho malo znova napraviť.
Jablotron Slovakia

Netreba sa teda báť, že dieťa, pokojne sa hrajúce s rinčiacou, spievajúcou a štekajúcou hračkou Made in China, spustí poplach. Ako má vyzerať poplach, to si takisto môžete vybrať. Môže sa spustiť vnútorná siréna, ktorá má za úlohu zlodeja vystrašiť, a tým donútiť k úteku, alebo si môžete nainštalovať aj vonkajšiu sirénu, ktorej úlohou je vyburcovať okolie. Vzhľadom k bezočivosti zlodejov a ľahostajnosti okolia je najlepšie osadiť GSM komunikátor, ktorý podľa nastavenia môže poslať správu vám alebo viacerým ľuďom. Úplne najlepšie je poslať správu na pult centralizovanej ochrany (bezpečnostná agentúra), odkiaľ príde špeciálne vyškolená hliadka a spraví, čo je v takomto prípade potrebné. Mesačné poplatky bezpečnostnej agentúre sa stanovujú dohodou podľa konkrétnej situácie, ale ceny sa môžu začínať na sume 50 € za mesiac.

 

Drôtový alebo bezdrôtový?


Code it je elektronická kľučka, na ktorej si môžete zadať kód a byt si „zamykať“ ako aktovku. Netreba nosiť so sebou kľúč, ale nesmiete zabudnúť kód.

Code it je elektronická kľučka, na ktorej si môžete zadať kód a byt si „zamykať“ ako aktovku. Netreba nosiť so sebou kľúč, ale nesmiete zabudnúť kód.
Assa Abloy

V ponuke sú EZS klasické, bezdrôtové alebo hybridné. Každý má svoje výhody aj nevýhody, všetky však zvyšujú bezpečnosť objektu. Výhodou tých klasických je cena. Môžu sa kombinovať komponenty od viacerých výrobcov a nie je nutné meniť batérie v detektoroch. Montáž je však komplikovaná, je potrebné inštalovať množstvo káblov a líšt a výsledok nemusí pôsobiť tak čisto a esteticky ako pri bezdrôtových systémoch. Navyše, bezdrôtové systémy sú variabilnejšie. Nie je problém jeden detektor pridať či ubrať. Životnosť batérií je 12 až 15 mesiacov a detektor sám upozorní, ak ich treba vymeniť. Bezdrôtové detektory, môžu poslúžiť aj pri ovládaní osvetlenia, kúrenia alebo otváraní garážovej brány. Hybridný systém v sebe vlastnosti oboch spomenutých systémov kombinuje.

 


Viacúčelovým diaľkovým ovládačom si otvoríte garážovú bránu, vchodové dvere, bránu do podzemnej garáže v objekte, kde sídli vaša firma, bez toho, aby ste museli so sebou nosiť obrovské zväzky kľúčov, prípadne ďalšie ovládače.

Viacúčelovým diaľkovým ovládačom si otvoríte garážovú bránu, vchodové dvere, bránu do podzemnej garáže v objekte, kde sídli vaša firma, bez toho, aby ste museli so sebou nosiť obrovské zväzky kľúčov, prípadne ďalšie ovládače.
Jablotron Slovakia

Pozor na nich

Pri výbere EZS sa rozhodne obráťte na renomovanú firmu. Ide predsa o váš majetok. Uistite sa, či má výrobok potrebné osvedčenia, prípadne či získal vyhlásenie o zhode. Požadovanú kvalitu môžu potvrdiť aj certifikáty NBÚ. Tieto doklady sú určitou zárukou kvality EZS a výrazne uľahčia rokovanie s poisťovňou o akceptovaní zabezpečenia objektu. Montážna firma by mala preukázať, že vlastní licenciu na montáž EZS, ale aj to, že ju dodávateľ alebo priamo výrobca zaškolili na inštaláciu daného zariadenia. Seriózny dodávateľ poskytuje aj záruku nad rámec zákonnej lehoty. Presvedčte sa, že dodávateľ je spoľahlivá firma, ktorá je na trhu dostatočne dlho, aby ste ju o niekoľko mesiacov márne nehľadali. Samozrejmosťou je aj zabezpečenie servisu a prípadných opráv – niektorí dodávatelia komponentov EZS poskytujú servisné opravy dokonca bezplatne.

Ak ide o bezpečnosť vášho domova, ide síce o veľa, ale nie vždy musíte mať všetko. Niekedy postačia dobré bezpečnostné dvere, inokedy časovač za pár eur, ktorý zapínaním a vypínaním osvetlenia alebo televízora imituje vašu prítomnosť. Záleží hlavne na hodnote majetku, ktorý chcete chrániť. To najhoršie je stáť pred vypáčenými dverami a hovoriť si: „Že som to nezačal riešiť už pred mesiacom, veď som to mal v pláne…“

 

Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia