Kupujete rebríkový radiátor?
Chystáte sa rekonštruovať kúpeľňu a chcete v nej mať aj radiátor? Ešte pred kúpou si zodpovedajte dve základné otázky.
1. Na čo bude slúžiť?
Pri výbere rebríkového radiátora zhodnoťte, či má slúžiť ako hlavné vykurovacie teleso, alebo ako sušiak. Ak má slúžiť ako hlavné vykurovacie teleso, dôležitý je jeho výkon, ten si vypočítate podľa jednoduchého vzorca: na 1 m3 kúpeľňového priestoru rátajte so 40 až 50 W (podľa typu domu alebo bytu). Ak má radiátor slúžiť ako sušiak, máte to jednoduchšie – riešite len rozmer, dizajn a povrchovú úpravu. Výkon radiátora je druhoradý.
2. Aký bude spôsob napojenia?
Rebríkové radiátory možno napojiť na teplovodné, elektrické alebo kombinované vykurovanie. V prípade elektrického vykurovania sa do radiátora vloží elektrická vykurovacia tyč a radiátor sa naplní teplonosnou látkou. Najčastejšie je to destilovaná voda s prísadou na vnútornú ochranu radiátorov (nie je nutnosť). Ak bude radiátor umiestnený na chate, odporúčam naplniť ho nemrznúcou zmesou. Dôležité je, aby nebol naplnený úplne (pre rozťažnosť kvapaliny) – množstvo kvapaliny musí byť minimálne o 5 % menšie, ako je celkový objem radiátora. Starostlivosť nie je náročná: keďže ide o uzavretý systém, aspoň raz ročne skontrolujte objem kvapaliny.
Pozor! Pri chrómovej povrchovej úprave je tepelná strata radiátora približne 20 %.
Dobrá rada
Aj keď inštalácia takéhoto radiátora nie je zložitá, odporúčam túto prácu nechať odborníkovi – kvôli väčšej bezpečnosti a záruke.
Farebné teplo
Moderné radiátory sa vyfarbili. A to doslova. Koľko však stoja takéto dizajnové kúsky?
Máte v dome či byte chladnú izbu? Použite prenosný radiátor alebo iné teplovzdušné ventilátory.