Zdroj: ROMOTOP

Ako správne kúriť v krbových kachliach

28. 10. 2021 Zdieľať

Pri kúrení v krbových kachliach je najdôležitejšie zaistenie prívodu vzduchu do kúreniska pre optimálne horenie, ako aj druh paliva, frekvencia prikladania a dávka alebo množstvo prikladaného paliva. Najvhodnejšie je kusové drevo s vlhkosťou pod 20 %.

Prírodné vysušenie dosiahneme tak, že drevo uložíme na krytom mieste s prístupom vzduchu, a to aspoň na 2 roky, najlepšie však na 3. Záleží na počiatočnej vlhkosti. Čím je vyššia, tým dlhšie sa musí sušiť. Keď drevo pred uložením rozštiepate, preschne o čosi rýchlejšie. Čo sa týka druhu dreva, spaľovať môžete v podstate akékoľvek. Nie je pravda, že tvrdé drevo je najlepšie. Bez problémov môžete kúriť mäkkým drevom, ktoré je niekedy dokonca aj vhodnejšie.

Krbové kachle v byte

Krbové kachle RIANO. Zdroj: ROMOTOP

Pri zakurovaní je nutné naplno otvoriť prívod primárneho i sekundárneho vzduchu. Cieľom je, aby mal oheň dostatok kyslíka, čo najrýchlejšie vzplanul a v spaľovacej komore sa čo najskôr vytvorila dostatočná teplota. Plyny uvoľnené z paliva sa potom optimálne spaľujú a postupne sa dosahuje správny proces horenia. Je lepsie prikladať menšiu dávku častejšie ako väčšiu príliš neskoro. Tým neskoro sa myslí stav, keď už v kúrenisku nie sú takmer žiadne žeravé uhlíky a drevo sa rozhorí veľmi pomaly alebo zo začiatku z neho len stúpa dym. Tomu možno ľahko predísť prikladaním do ešte rozpálených uhlíkov.

Krbové kachle v rodinnom dome v obývačke

Akumulačné krbové kachle EVORA. Zdroj: ROMOTOP

Jednotlivé kusy dreva je dobré ukladať pozvoľna. Nikdy nevhadzovať, pretože by sa tak mohli poškodiť šamoty krbových kachlí alebo aj sklo, čo je vo vykurovacej sezóne nepríjemná záležitosť. Preto je dôležité aj kvalitné servisné zázemie v podobe siete autorizovaných odborných predajcov, akú má na slovenskom trhu vybudovanú česká značka Romotop.

TIP

Ak potrebujete priložiť tzv. do ohňa, je dobré nechať dvierka najprv niekoľko sekúnd pootvorené, než ich otvoríte úplne. Tlak spaľovacej komory a komína sa vyrovná, ťah nasaje dym a ten neprenikne do miestnosti.

Dôležitá je aj bezpečnosť. Priestor blízko kachlí možno vybaviť kombinovaným detektorom dymu a oxidu uhoľnatého (CO) v jednom zariadení, ktoré upozorní na nebezpečenstvo. Krbové kachle je vhodné umiestniť na nehorľavý podklad, ako je napríklad keramická dlažba. Ak stoja kachle na plávajúcej či drevenej doskovej podlahe, musí byť podložená plechom, ale tiež tvrdeným sklom, ktoré sa na tento účel využíva pomerne často.

Krbové kachle v pracovni

Akumulačné krbové kachle EVORA. Zdroj: ROMOTOP

A na čo sa zamerať v každom prípade? Na samotný výber krbových kachlí od spoľahlivého výrobcu, ktorý je schopný dodať kvalitný, bezpečný výrobok spĺňajúci prísne normy a nariadenia, a to predovšetkým s ohľadom na ekológiu. Vo firme Romotop si toto dobre uvedomujú. Ich produkty preto môžeme určite odporučiť. Výrobou krbových kachlí a krbových vložiek sa zaoberajú už takmer 30 rokov a rozhodne patria medzi európsku špičku v odbore.

Viac na www.romotop.sk

Zdroj: PR článok ROMOTOP

Kategória: Energia
Tagy: akumulačné vykurovacie telesá kachle kozub kozubové kachle kúrenie sálavé vykurovanie vykurovanie drevom
Zdieľať článok