Lokálna rekuperácia pri rekonštrukcii domu. Oplatí sa?
Rekuperácia prinesie vašej domácnosti vetranie bez tepelnej straty. Získate tak čerstvý vzduch a zároveň ušetríte na faktúrach za teplo. Málokto však vie, že lokálna rekuperácia sa dá nainštalovať aj do hotového domu. Aké sú jej výhody a na čo si dať pozor?
Vďaka kvalitným izolačným a stavebným technológiám sú rodinné domy stále vzduchotesnejšie. Chýba im preto prirodzená výmena vzduchu. Každá nehnuteľnosť však potrebuje dýchať a otváranie okien nie je dostatočné.
Problém vyrieši rekuperačná jednotka.
Prečo riadené vetranie s rekuperáciou?
Každý človek denne vyprodukuje v priemere 2,5 litra vody. Vzniknutú vlhkosť treba odvetrať a zároveň vymeniť vzduch v interiéri. Hoci otvorením okien vpustíte do vašej domácnosti vzduch, jeho kvalita je otázna. Najmä, keď bývate vo veľkom meste alebo v blízkosti cestnej komunikácie.
V zime sa vám do domu nahrnie čerstvý, ale studený vzduch, v lete naopak horúci a s ním aj peľ, prach a nepríjemný hmyz. Vďaka rekuperácii vás žiaden z týchto problémov nemusí trápiť. Výmena vzduchu totiž prebieha v rekuperačnej jednotke.
Rekuperácia je výhodným riešením a kompromisom medzi tepelnou ochranou a potrebou čerstvého vzduchu.
Rekuperácia do rekonštruovaného domu
V ideálnom prípade riešte inštaláciu rekuperačnej jednotky už pri projektovaní nehnuteľnosti alebo počas jej výstavby. Čo však robiť v prípade, keď váš dom dávno stojí?
Poznáme dva typy rekuperácie:
- centrálnu a
- lokálnu.
Inštalácia centrálnej rekuperácie do postaveného domu je komplikovanejšia. Pri rekonštrukcii je potrebné počítať s umiestnením rozvodov. Riešením je zníženie stropov, ale to nie je vždy možné. Do hotových domov je preto voľbou číslo jeden lokálna rekuperácia.
Viac o lokálnych rekuperačných jednotkách sa dozviete v nasledujúcom videu:
Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.