Moderné chladiace systémy

21. 05. 2013
Zdieľať

Túžba mať v horúcich letných dňoch doma príjemný chládok v nás v ostatných rokoch narastá. Možností, ako ochladiť interiér nášho domu, je veľa, preto vyberajme uvážene.

{R1}

Klimatizácia

V súčasnosti najznámejším a najpoužívanejším spôsobom ochladzovania interiérov je klimatizácia. V interiéri bytu alebo domu sa nachádza vnútorná klimatizačná jednotka (výparník), cez ktorú pomocou ventilátora prúdi vzduch z miestnosti, ochladzuje sa, filtruje sa a ochladený a čistejší sa vracia naspäť do miestnosti. Vzduch sa ochladzuje preto, že mu chladiaca látka (chladivo) odoberá teplo. Ona sama sa pri tom ohrieva a mení svoje skupenstvo z kvapaliny na plyn. Chladiaca látka vo forme plynu sa odvádza do vonkajšej klimatizačnej jednotky (kondenzátora), ktorá sa nachádza v exteriéri. Tam sa pod tlakom v kompresore premieňa naspäť na kvapalinu a svoje teplo odovzdáva okolitému prostrediu. Po skvapalnení sa tlak chladiacej kvapaliny znižuje kapilárou alebo expanzným ventilom a celý proces sa opakuje.

Nástenná klimatizačná jednotka

Nástenná klimatizačná jednotka
Viessmann

Klimatizácia s vykurovaním

Moderné klimatizácie dokážu pracovať aj naopak, čiže dokážu vymeniť funkciu kondenzátora a výparníka. Vtedy sa z vonkajšieho prostredia odoberá teplo, médiom sa privedie do interiéru a tu sa uvoľňuje, čiže klimatizácia vzduch zohrieva. Takéto zariadenie sa nazýva tepelné čerpadlo, lebo prečerpáva teplo z jedného prostredia do druhého. Konkrétne ide o druh vzduch/vzduch, lebo teplo sa získava zo vzduchu a odovzdáva sa opäť vzduchu. Elektrická energia sa používa iba na to, aby prečerpala teplo zvonku dovnútra. 
Prevádzka tepelného čerpadla je dva- až trikrát ekonomickejšia, ako keď sa vzduch v interiéri priamo ohrieva pomocou elektrickej energie. Kým klasické tepelné čerpadlo má pomerne vysokú cenu, ak je tepelné čerpadlo súčasťou klimatizácie, ktorú si chceme zaobstarať tak či tak, budú obstarávacie náklady iba o 10 % vyššie ako pri klimatizácii bez tepelného čerpadla. Preto sa oplatí zainvestovať a súčasne s klimatizáciou si zadovážiť aj takúto formu vykurovania. Konvekčné klimatizácie účinne vykurujú vtedy, ak je teplota vonkajšieho vzduchu do 0 °C, preto sú vhodné len na prikurovanie v medziobdobiach (jar – jeseň). 
Klimatizácie s inverterom dokážu vykurovať celoročne, prakticky až do teploty vonkajšieho vzduchu –15 °C. Klimatizácie s inverterom sú navyše aj energeticky úspornejšie, menej hlučné, a preto si ich vyberme vtedy, keď nechceme, aby nás rušil nadmerný hluk.
 

Ako dimenzovať klimatizáciu?

Podľa zjednodušeného vzorca by na každých 10 m2 mal pripadnúť 1 kW chladiaceho výkonu. Pri presnom posúdení sa prihliada okrem veľkosti aj na orientáciu izby vzhľadom na svetové strany, na počet elektrospotrebičov v miestnosti (najmä kuchynské elektrospotrebiče môžu miestnosť prehrievať), veľkosť a polohu okien, umiestnenie priamo pod strechou a podobne. Zvolením klimatizácie s optimálnym výkonom zaručíme najnižšiu možnú spotrebu (poddimenzovaná, ale aj naddimenzovaná bude mať spotrebu vyššiu). Navyše, čím je klimatizácia výkonnejšia, tým je zväčša hlučnejšia (ak nie je vybavená systémom inverter). Preto je zbytočné vybrať si klimatizáciu s vyšším výkonom, ako potrebujeme.

Štvorsmerná kazetová jednotka určená na osadenie do podhľadu

Štvorsmerná kazetová jednotka určená na osadenie do podhľadu
Viessmann

Ak chladiť, tak čistým vzduchom

Ak máme doma alergika alebo malé deti, mali by sme pri výbere klimatizácie dbať na to, aby mala klimatizačná jednotka kvalitný filtračný systém. Pri lacných klimatizáciách neznámeho pôvodu nemôžeme očakávať žiadne zázraky. Klimatizácie strednej triedy môžu, ale nemusia mať kvalitný práve filter. 
Najspoľahlivejšie nás pred prachom ochránia mikroplazmové technológie, ktoré vďaka aktívnym iónom vodíka a kyslíka produkujú veľmi čistý vzduch. Atómy vodíka a kyslíka sa nalepia na povrch vírusov, baktérií a alergénov vo vzduchu, ióny sa spoja s vodíkom na povrchu škodlivých častíc a poškodia bielkoviny na bunkovej membráne. Vírusy, baktérie či plesne sa poškodia a znefunkčnia a ióny spojene s vodíkom sa zmenia na neškodné molekuly vody. V priebehu hodiny dokáže táto technológia prečistiť až 20 m3 vzduchu tak, že sa v ňom nebudú nachádzať vírusy, plesne ani baktérie. Ak je v miestnosti s mikroplazmovou technológiou chorý človek, podstatne sa znižuje riziko, že prenesie nákazu aj na ostatných. 
Čistenie vzduchu v moderných klimatizáciách je viacstupňové – zároveň s mikroplazmovou technológiou sa používajú aj filtre a výparníky so strieborným povrchom (ktorý má antibakteriálne a čistiace účinky), filter DNA (zneškodňuje mikroskopické rakovinotvorné prvky), katechínový filter (deaktivuje zachytené baktérie a nepríjemné pachy) a filter s aktívnym uhlíkom (absorbuje všetky pachy). Výborné je aj to, ak klimatizácia po vypnutí presuší vnútornú jednotku, a tak zabráni vzniku plesní.
 
Druh klimatizácie si vyberáme aj podľa toho, v koľkých izbách ju chceme použiť. Ak nám postačí klimatizácia v jednej alebo vo dvoch izbách, je lepšie použiť monosplit klimatizáciu, ktorá pozostáva z jednej vonkajšej a jednej vnútornej jednotky. (Vo dvoch izbách teda budeme potrebovať dve vnútorné a dve vonkajšie jednotky). Na chladenie viacerých ako dvoch izieb je vhodnejšie zaobstarať si klimatizáciu multisplit, pri ktorej sa môže na jednu spoločnú vonkajšiu jednotku zapojiť niekoľko vnútorných jednotiek v rôznych izbách. Tento systém je síce zložitejší, ale pri chladení viacerých izieb ekonomickejší.
Ak nám prekáža vzhľad nevzhľadnej bielej „škatule“ ktorá ruší dizajn izby, aj na tento problém už našli výrobcovia riešenie – teleso klimatizácie možno zhotoviť s prednou lištou, ktorá reflektuje materiál použitý v interiéri (napríklad vzhľad dreva či kovu). K dispozícii sú aj klimatizačné zariadenia s rámom na obraz. Do priehľadného rámu sa dá vložiť reprodukcia obľúbeného umeleckého diela alebo rodinná fotografia, či detská kresba. Panel sa dá ľahko otvárať, preto sa môže obraz kedykoľvek vymeniť. 
O klimatizáciu sa treba pravidelne starať. Počas prevádzky raz za 14 až 30 dní (podľa čistoty prostredia) vyčistiť filtre, na jar ju nechať skontrolovať servisným technikom (podmienka záruky) a na začiatku sezóny ešte pred vypuknutím horúčav ju treba otestovať, aby nás pri prvej neznesiteľnej horúčave nečakalo nepríjemné prekvapenie. 
 

Chladené stropy

Ďalšou možnosťou, ako si zabezpečiť v lete príjemný chládok, sú chladené stropy. Tie nepracujú na systéme cirkulácie vzduchu (preto v chladenej miestnosti nie je prievan, nevíri sa prach ani roztoče), ale na princípe sálania. Celá plocha stropu sa pomocou vody chladí na asi 18 °C. Teplota vody na prívode je zhruba 15 až 16 °C, teplota vody na odvode 18 až 20 °C. Všetky teplé povrchy (podlaha, steny, okná, nábytok) vyžarujú teplo smerom k chladnému stropu. Teplý vzduch sa pri kontakte so stropom ochladí. Teplo sa odvádza z miestnosti vodou cirkulujúcou v strope. Aby stropné chladenie dobre fungovalo, mala by byť pokrytá čo najväčšia plocha stropu. Prevádzka chladených stropov môže byť až 10- až 15-krát lacnejšia ako prevádzka klasickej klimatizácie. Je to vtedy, ak je zdrojom chladu voda zo studne. Tá sa však do systému neprivádza priamo, ale prostredníctvom výmenníka, kde sa voda cirkulujúca v potrubiach ochladzuje studničnou vodou.
Chladené stropy môžu priestor aj vykurovať. Vtedy sa namiesto studenej vody pustí vykurovacia voda, ktorá vyžaruje teplo a odovzdáva ho predmetom okolo seba. Táto voda by však nemala mať teplotu viac ako 40 °C (na zaistenie pocitu tepelnej pohody), preto môže ísť iba o doplnkové kúrenie k inému typu vykurovania (najčastejšie podlahovému).

Schéma systému stropného chladenia integrovaného priamo v železobetónovej stropnej doske

Schéma systému stropného chladenia integrovaného priamo v železobetónovej stropnej doske
Thermotech

Chladené stropy sa uplatnia v obývačkách, spálňach, pracovniach aj detských izbách. Sú vhodné pre alergikov, keďže sa pri ich používaní nevíri prach a roztoče a ani sa nezanášajú prachom. Ak ich chceme mať v kuchyni, je nevyhnutné zabezpečiť odťah vodných pár vzniknutých pri varení digestorom alebo ventilátorom. Do miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu (kúpeľne, bazény) chladené stropy nie sú vhodné. Je to preto, lebo pri teplote stropu 18 °C a teplote miestnosti 24 až 26 °C by sa pri relatívnej vlhkosti vzduchu vyššej ako 90 % mohol strop orosiť. Aby sa strop neorosil za žiadnych okolností, sú chladené stropy vybavené snímačmi vlhkosti, ktoré prenášajú údaje o vlhkosti termostatu a ten v prípade zaznamenanej vyššej vlhkosti následne vypne prívod vody.
Pre chladené stropy sa môžeme rozhodnúť v ktoromkoľvek štádiu výstavby. Pravda, čím skôr, tým lepšie, pretože budeme mať na výber viac technických riešení. Možnosťou, ktorá sa dá vybrať iba počas realizácie hrubej stavby, je stropné chladenie integrované v monolitickej stropnej konštrukcii. To je najmodernejší a najkomfortnejší spôsob chladenia. Chladiace rúrky sa umiestnia priamo do monolitickej stropnej konštrukcie iba 1,5 cm od povrchu stropu. Reakčný čas je preto krátky a teplota stropu sa dá zmeniť už v priebehu niekoľkých minút. Toto riešenie má nízke investičné aj prevádzkové náklady a umožňuje aj vysoký výkon veľkoplošných stropných chladiacich registrov. Ak sa rozhodneme pre stropné chladenie až po zhotovení hrubej stavby (alebo počas rekonštrukcie objektu), môžeme si vybrať podomietkové stropné chladenie. To je vhodné nielen pri monolitických, ale aj keramických stropoch. Chladiace rúrky sa v tomto prípade uchytávajú do líšt ukotvených do stropu a omietnu sa omietkou hrubou 1,5 až 2 cm . Pri tomto riešení (podobne ako pri integrovanom chladení) sa prakticky neznižuje svetlá výška miestnosti.

Montáž podomietkových registrov stropného chladenia

Montáž podomietkových registrov stropného chladenia
Thermotech

Ak je už interiér zariadený, ostáva nám na výber už iba chladiaci sadrokartón alebo chladiace kazety. Tieto typy chladených stropov sa dajú montovať aj dodatočne. Ako chladiaci sadrokartón sa používa obyčajný alebo požiarny sadrokartón. Z rubovej strany sa na ňom vyfrézujú drážky, do ktorých sa vložia rúrky, zatmelia sa a fixujú sa prelepením sklotextilnej mriežky. Jednotlivé rúrky sa napoja na hlavný rozvod vody pomocou rýchlospojok. Chladiaci sadrokartón sa montuje ako bežný sadrokartón. Pri jeho inštalácii treba počítať so zvýšenou prašnosťou, ktorá vzniká brúsením jeho pretmelených spojov. Chladiaci sadrokartón môžeme použiť všade tam, kde sa používa obyčajný sadrokartón.
Chladiace kazety sa vyrábajú podobne ako chladiaci sadrokartón (vyfrézovanie drážky, vloženie rúrky, zatmelenie, prelepenie tkaninou), ale na rozdiel od chladiaceho sadrokartónu sa rúrky budú nachádzať z lícovej strany (ukryté pod pohľadovou tkaninou). To znamená, že teplota v miestnosti sa dá regulovať veľmi rýchlo. Zhotovené sú v štandardných rozmeroch (60 × 60 cm) alebo v rozmeroch podľa potreby zákazníka. Pri osadzovaní sa už nerežú, iba montujú do pripraveného rastra, a preto bude montáž bezprašná. Vďaka ich vzhľadu je najvhodnejšie ich použiť v pracovniach a kanceláriách.
Kategória: Energia
Tagy: chladenie klimatizácia
Zdieľať článok

Diskusia