Klimatizácia v byte
Zdroj: shutterstock.com

Ako v lete schladiť interiér?

10. 06. 2022 Zdieľať

Počas tropických nocí, keď teplota aj niekoľko dní až týždňov neklesá pod 20 stupňov, nemajú ani kvalitne izolované domy či byty veľkú šancu sa príliš ochladiť, o majiteľoch ani nehovoriac. Ideálne je pripraviť sa na tento boj už v projektovej fáze. Sú však aj možnosti dodatočného riešenia. Aké? Majitelia rodinných domov sú, samozrejme, vo výhode, tam sa toho núka podstatne viac.

Okná

Tienenie okien, konkrétne exteriérové, dokáže udržať interiér aj o desať stupňov chladnejší ako teplota vonku. Lepšou voľbou než rolety sú predokenné žalúzie, ktorých lamely vďaka schopnosti naklápania dávkujú denné svetlo podľa aktuálnej potreby. Veľkú službu spravia aj zastrešovacie prvky – markízy, tieniace plachty a v prípade rodinných domov aj pergoly alebo slnolamy.

Klimatizácia

Azda najrýchlejším a rokmi prevereným spôsobom chladenia je klimatizácia. No aj tá v sebe skrýva zopár úskalí. Pokiaľ sa s ňou naučíte pracovať, bude vám dobrým pomocníkom. Prvou zásadou je, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 5, maximálne 7 °C. Najlacnejší typ s minimálnymi nárokmi na inštaláciu je mobilná klimatizácia. Jej výhodou je hlavne možnosť premiestňovania z izby do izby. Potrebuje však vývod hadice cez okno, aby teplý vzduch odchádzal von z miestnosti. Tým, že dovnútra prichádza teplý vzduch zvonka, sa zvyšujú nároky klimatizácie na výkon a zároveň sa znižuje chladiaci efekt. Máte dve možnosti, ako to vyriešiť– buď letné krídlo okna, ktoré je namiesto skla vyplnené izolačnou platňou s otvorom na vývod klimatizácie, alebo špeciálnu fóliu. Tá je však náchylná na poškodenie. Drahšou, ale oveľa účinnejšou možnosťou sú nástenné klimatizácie. Ľahko sa ovládajú, sú prevádzkovo menej nákladné a tichšie. Vyžadujú si však odbornú montáž a stavebné zásahy. Ak bývate v bytovom dome, informujte sa najskôr u správcu, či je prípustný takýto zásah do fasády. Netýka sa to len pamiatkovo chránených budov, ale aj niektorých moderných novostavieb.

Chladenie v interiéri

Zdroj: shutterstock.com

Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Energia Okná
Tagy: chladenie klimatizácie žalúzie
Zdieľať článok