Podlahové vykurovanie alebo radiátor?

05. 06. 2014 Zdieľať

Až 60 % výdavkov na energiu v domácnosti tvoria náklady na vykurovanie. Významne ušetríte, ak budete mať vykurovanie pod kontrolou. Poradíme vám ako.

Vykurovanie radiátormi

Vykurovanie interiéru pomocou radiátorov predstavuje tradičný spôsob, ktorý sa vyznačuje prijateľnými investičnými nákladmi. Prevádzka je už však ekonomicky náročnejšia. Teplota vody v systéme dosahuje až 80 °C a treba ju nepretržite ohrievať. Radiátorové telesá sú síce často praktickým pomocníkom pri sušení bielizne. Treba si však uvedomiť, že týmto spôsobom sušenia sa stráca až 20 % energie na vykurovanie. Radiátory predstavujú obmedzenia z hľadiska možností rozmiestnenia nábytku, ako aj nárokov na údržbu (utieranie prachu, dopúšťanie vody a pod.). Ak sa rozhodnete pre radiátory, alebo už radiátory máte, existuje riešenie, ako držať účty za vykurovanie pod kontrolou. Vymeňte staré radiátorové hlavice za termostatické. Výmenou starých termostatických hlavíc za elektronické môžete ušetriť od 23 % do 46 % využívanej energie. Pomerne nízka investícia do inteligentných termostatických hlavíc má rýchlu návratnosť v horizonte dvoch až piatich rokov.

Čoraz obľúbenejším trendom, predovšetkým v kúpeľniach, kde sa kráča naboso, je dopĺňať radiátory podlahovým vykurovaním. Na tento účel vhodne poslúžia praktické vykurovacie rohože s kompaktnými rozmermi. 


Podlahové vykurovanie alebo radiátor?

1358635
Danfoss spol. s.r.o.

Podlahové vykurovanie 

Tepelnú pohodu v miestnosti okrem vykurovacej teploty spoluvytvárajú aj vlhkosť vzduchu, jeho prúdenie i teplota stien miestnosti. Z tohto hľadiska má podlahové vykurovanie navrch. Pri podlahovom vykurovaní sa teplo rozkladá rovnomerne. Ak je vykurovacím telesom celá podlaha, teplotu v priestore možno znížiť o 2 až 3 °C. Zníženie teploty vo vykurovanom priestore o 1 °C usporí približne 6 % energie. V tomto prípade to predstavuje úsporu energie 12 až 18 %. Dôležitou súčasťou systému je jeho regulácia, ktorá sa rovnako podpisuje pod úspory energie.

Navyše nedochádza k prílišnému vysušovaniu vzduchu, čo prospieva dýchacím cestám. Zo zdravotného hľadiska je dôležitý aj ďalší fakt. Bežné radiátory sálajú teplo do priestoru smerom nahor, často popri stene a okne. Ohriaty vzduch sa prirodzene presúva pod strop a zostáva nevyužitý, pričom pri zemi je vzduch naďalej nepríjemne chladný. Tento jav navyše spôsobuje nadmerné prúdenie vzduchu a prachu. Podlahové vykurovanie sála teplo rovnomerne z celej podlahy a ohriaty vzduch pomaly stúpa nahor. 


Podlahové vykurovanie alebo radiátor?

1358637
Danfoss spol. s.r.o.

V súčasnosti možno podlahové vykurovanie inštalovať pod všetky druhy podlahových krytín, dokonca aj pod niektoré typy kobercov. Dôležité je, aby mala použitá krytina odpor minimálne 0,15 m². (K/W).


Ing. Dušan Lašák area sales manager Danfoss www.sk.danfoss.com

Ing. Dušan Lašák area sales manager Danfoss www.sk.danfoss.com
Danfoss spol. s.r.o.

Ing. Dušan Lašák
area sales manager Danfoss
www.sk.danfoss.com
Kategória: Energia
Zdieľať článok