Solárne kolektory drain-back
Zdroj: Vaillant

Pozrite si solárne riešenia pre rodinné domy

12. 06. 2020 Zdieľať

Energia zo slnka je zadarmo. A vďaka solárnym systémom so solárnymi kolektormi ju aj vy môžete využívať jednoducho a efektívne. Pozrite si niekoľko praktických riešení pre bytové, rodinné či energeticky pasívne domy.

Najjednoduchšie riešenie

Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém do už existujúcej vykurovacej sústavy. Musíte sa však poradiť s odborníkom, či to bude možné aj vo vašom prípade. Nie všetci výrobcovia vykurovacích zariadení totiž u svojich produktov rátali s týmito možnosťami. Dobrou správou je, že napríklad všetky kondenzačné kotly značky Vaillant môžete dodatočne skombinovať s tlakovými i beztlakovými solárnymi kolektormi, s viacerými typmi solárnych modulov i zásobníkmi teplej vody.

Kotol auroCOMPACT

Kotol auroCOMPACT Zdroj: Vaillant

Špeciálny kotol

Ďalšou z možností je kondenzačný kotol so zabudovaným solárnym zásobníkom a plochými solárnymi panelmi. Jednou z najúčinnejších je kombinácia stacionárneho kotla Vaillant auroCOMPACT s vrstveným ukladaním teplej vody a solárneho beztlakového (drain-back) systému. Zariadenie zaberie minimálny priestor a jeho inštalácia je rýchla. Ak chcete so solárnymi kolektormi ešte chvíľu počkať, môžete auroCOMPACT prevádzkovať najprv iba ako kondenzačný kotol. Neskôr je možné pripojiť solárne kolektory a tým ho začať využívať so všetkými jeho funkciami.

Solárna zostava auroSTEP plus

Solárna zostava auroSTEP plus Zdroj: Vaillant

Až 70 % teplej vody

Jedným z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu je solárna zostava Vaillant auroSTEP plus (s energetickou triedou B). Pre domácnosť dokáže počas roka zabezpečiť až 70 % teplej vody. Je spoľahlivá, umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu i servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Inštaluje sa jednoducho a je vhodná pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l bivalentného zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je v ponuke aj doplnkový elektrický ohrev. Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému.

Solárne kolektory drain-back

Solárne kolektory drain-back Zdroj: Vaillant

Solárne kolektory

Obľúbeným riešením sú solárne kolektory typu drain-back. Pracujú na beztlakovom princípe, umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Oproti konkurencii prináša technológia drain-back viaceré výhody. Zvyšuje životnosť kolektorov a v domácnosti sa vyhnete problémom s ich prehrievaním, ako aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia týchto solárnych kolektorov jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Zvyknú sa umiestniť v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh), na fasádu, na plochú či šikmú strechu rodinného domu alebo inej budovy.

www.vaillant.sk

Zdroj: PR článok Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: solárna energia solárne kolektory
Zdieľať článok