Správna klíma je komplexná záležitosť
Ktoré klimatizačné zariadenie je pre váš domov to najlepšie, ovplyvňujú viaceré faktory. Uvádzame niektoré, v ktorých treba mať jasno, aby klimatizácia bola účinná.
Aký vyplv má klimatizácia na ľudské zdravie? |
{R1}
V akom rozsahu chcete upravovať vnútornú klímu?
Chcete iba chladiť? Alebo chcete aj vetrať a/alebo kúriť?
Koľko miestností?
Počet miestností takisto determinuje systém. V prípade viacerých miestností možno na jednu vonkajšiu jednotku pripojiť viacero vnútorných.
Aká miestnosť?
Spálňa, pracovňa alebo obývacia izba? Orientácia izby na svetové strany.
Výkon?
Dôsledkom systému s príliš vysokým výkonom je prievan, výkyvy teplôt a vysoké účty za elektrinu. Systém s nízkym výkonom zase nikdy nedosiahne požadovanú teplotu. Kvalifikovaný odborník vám určí potrebný výkon na základe výpočtu, pri ktorom sa berú do úvahy viaceré faktory, ako napríklad slnečné žiarenie, osvetlenie, počet osôb a podobne.
Umiestnenie vonkajšej jednotky?
Vonkajšia jednotka musí byť umiestnená na pevnom základe a prístupná na vykonávanie údržby.
Umiestnenie vnútornej jednotky?
Je v miestnosti podhľad? Je na stene voľné miesto? Každá vnútorná jednotka má svoju charakteristiku prúdenia, zlé umiestnenie môže zapríčiniť prievan a hluk.
Čistenie vzduchu?
Prachové častice obsiahnuté vo vzduchu sa odstraňujú pomocou filtrov vo vnútorných jednotkách. V závislosti od požadovanej úrovne filtrácie je v ponuke niekoľko typov filtrov.
Výber montážnej firmy?
Veľmi dôležitá je konzultácia u spoľahlivej montážnej firmy. Jej odborníci vám navrhnú, nakreslia, zrealizujú a budú odborne servisovať klimatizačné zariadenie.
Filter – povinná výbava Každé klimatizačné zariadenie má filter vzduchu. Do základnej výbavy patria mechanické (prachové) filtre – ich úlohou je zachytávať prach zo vzduchu. Upgradovaným variantom sú elektrostatické a uhlíkové filtre, ktoré zachytávajú peľ, malé prachové častice a zabraňujú množeniu baktérií a vírusov v interiéri, navyše, ako špongia sajú z ovzdušia aj cigaretový dym a rôzne nepríjemné pachy (túto úlohu dokážu plniť aj fotokatalytické filtre). Špeciálne antibakteriálne filtre s protiplesňovými účinkami môžu v domácnosti plniť aj nadštandardnú funkciu čističiek vzduchu. Účinnosť filtra sa udáva ako percentuálny podiel odstránených častíc zo vzduchu na m3. |
ZDROJ: časopis ekoBývanie