Lacné riešenia komínov prinášajú problémy
Ušetriť čo najviac finančných prostriedkov pri stavbe domu je v mnohých prípadoch hlavnou podmienkou staviteľov. Investori často hľadajú riešenia, ako postaviť krásny, účelný, bezpečný, ale predovšetkým lacný príbytok. Pri výbere stavebných materiálov uprednostňujú cenovo výhodnejší variant, nedbajú na kvalitu, ale na lacné riešenia. Tie však často nie sú tým správnym rozhodnutím.
— Advertorial spoločnosti Schiedel Slovensko spol. s r.o. —
Určite ste sa stretli s tým, že kúpou cenovo výhodnejšieho výrobku ste síce spočiatku ušetrili, ale v konečnom dôsledku vlastne prerobili. Nízka cena sa prejavila už po krátkom čase. Výrobok totiž onedlho stratil svoje pozitívne vlastnosti, došlo k jeho rýchlemu opotrebovaniu či k strate funkčnosti. Z toho dôvodu nie sú vždy tie najlacnejšie riešenia tými najvýhodnejšími. Životnosť výrobkov s nižšou cenou je totiž mnohokrát kratšia. Neprerábajte a radšej si výber materiálov poriadne rozmyslite už na začiatku stavby. Investícia do kvalitných výrobkov sa oplatí.
Cena na úkor kvality
Jednou z nevyhnutných súčastí rodinného domu je aj komín. V prípade, že uprednostníte lacné komíny z nekvalitných materiálov, nemôžete byť prekvapení, ak sa už v priebehu pár rokov objavia prvé poruchy, ktoré môžu byť vážnou hrozbou pre vaše príbytky i životy. Môžete mať čoskoro problémy s vyhorením domu, znehodnotením stavby či s predčasne nefunkčným komínom. Poruchy komínov vznikajú najmä ako dôsledok poveternostných vplyvov. Dážď, vietor, mráz, slnko, ale aj spaliny poškodzujú komínové teleso, čím znižujú jeho ťah, tesnosť a odolnosť. Lacné komíny sú riešením na päť rokov. Po uplynutí tohto času treba komínové teleso, v prípade, že ho chcete aj naďalej používať, renovovať alebo postaviť nové. Ak komín vypovie poslušnosť a jeho účinnosť klesá, neostáva vám nič iné, ako siahnuť hlboko do peňaženky. Medzi ťažko odstrániteľné poruchy komínov patrí najmä nedostatočné tesnenie a premočenie komínového plášťa dechtom. Vplyv spalín sa najčastejšie prejavuje na zakončení komínového telesa, ale aj škvrnami na jeho omietke. Lacné komíny však prinášajú aj mnoho ďalších problémov.
Problémová nadstrešná časť
Počasiu je v najväčšej miere vystavená nadstrešná časť komínového telesa, ktorú ohrozujú prudké zmeny teplôt na vnútornom a vonkajšom povrchu komína, agresívne kondenzáty spalín z horenia a poveternostné vplyvy. Práve kondenzácia spôsobuje mnohé prevádzkové a konštrukčné poruchy komína. Bežnou chybou je rozpad stavebného materiálu v dôsledku účinkov spalín, ktoré spôsobujú jeho hĺbkovú koróziu. Rozrušené murivo treba odstrániť až po neporušené murivo, niekedy až po úroveň strešného priestupu. Chýbajúca časť komína sa musí znova vymurovať, čo zaberie jednak čas, jednak to stojí peniaze. Ekonomicky výhodné systémy sú síce cenovo dostupné, ale často nie sú dostatočne tesné a spôsobujú obyvateľom domu problémy. Ukončenie komína by malo byť z kvalitných nehorľavých materiálov. Laminátová či plastová krycia doska nedáva záruku dlhej životnosti. Nedokáže odolávať zmenám teplôt, poveternostným vplyvom a má zníženú tepelnú odolnosť. Lacné riešenia krycích dosiek sa po krátkom čase rozpadávajú, dochádza k zatekaniu a následnému vlhnutiu komína.
Poruchovosť komínových vložiek
Na konštrukciu komína pôsobia mnohé chemické a tepelné vplyvy. Vďaka chemickým reakciám, ktoré vznikajú v komíne, dochádza k znižovaniu požadovaných vlastností komínového telesa a k jeho degradácii. Vlhkosť spôsobuje rozpad materiálu v komíne, zhoršuje ťah, a tým znižuje požiarnu bezpečnosť. Príčinou týchto porúch je nekvalitná vložka. Jej oprava však v mnohých prípadoch nie je možná a komín musíte už po pár rokoch opätovne prevložkovať. Investícia do kvality sa z tohto dôvodu aj v tomto prípade oplatí.
Nevhodnými vložkami sú v súčasnosti najmä hliníkové vložky, ktoré nie sú dostatočne odolné proti korózii. Najmä pri dnešných moderných vykurovacích spotrebičoch, pri ktorých je teplota spalín viac ako 70 °C, sa vložka z hliníka rýchlo poškodí. Cenovo výhodnejšie komíny s pozinkovanou alebo plastovou vložkou sa tiež vyznačujú väčšou poruchovosťou. Pozinkovaná vložka sa láme, a preto ste nútení ju po krátkom čase vymeniť. Plastová vložka nedokáže odolávať vysokým teplotám a je horľavá, čím je jej životnosť obmedzená. Optimálnym riešením sú keramické alebo antikorové vložky. Znižujú tepelný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším povrchom, čím sa zväčšuje tepelná odolnosť komína. Vyznačujú sa aj dlhšou životnosťou a možno ich využívať pri kúrení plynnými, kvapalnými, ale aj tuhými palivami.
Riskantná izolácia
Častou poruchou komína je aj nedostatočná izolácia. Ak sa rozhodnete na komínovom telese ušetriť a dáte prednosť perlitu alebo nekvalitnej sklenej vate, môžete byť už čoskoro sklamaní. Postupne dochádza k jej sadaniu v komíne, pričom vrchná vložka prestáva byť dostatočnou izoláciou. Nielenže sa oberáte o bezproblémové fungovanie komína, ale ohrozujete aj bezpečnosť obyvateľov domu. Riskovať by ste nemali ani s izoláciou určenou primárne do omietok. Nedokáže totiž zaistiť optimálnu prevádzkovú teplotu v komíne. Vhodnou voľbou je izolácia z minerálnych vlákien, ktorá odolá vysokým teplotám, zamedzuje únikom tepla a zabraňuje vzniku kondenzácie.
Komínové teleso by malo predovšetkým zaistiť dlhodobú prevádzkovú bezpečnosť, byť odolné proti vlhkosti a vyhoreniu sadzí a tiež kyselinovzdorné. Podľa toho by ste si mali komín aj vyberať. Moderné a kvalitné komínové teleso je nevyhnutnou súčasťou domu, pretože vám umožňuje vykurovať rôznymi druhmi palív, ovplyvňuje ekonomiku vykurovania i štandard bývania.