20. 05. 2010
Zdieľať

Doma sme takmer každý deň, a predsa nám po návrate z práce môže zlodej prichystať nemilé prekvapenie. O čo ľahšou korisťou sú naše chaty a chalupy, ktoré navštevujeme v lepšom prípade každý víkend, v horšom s niekoľkotýždňovými, ba až niekoľkomesačnými prestávkami.

Máme tri možnosti – spoliehať sa, že nás nevykradnú, voziť si všetky cenné veci a spotrebiče vždy so sebou alebo rekreačný objekt dostatočne zabezpečiť.

Znepríjemniť a odradiť

Ako sa vraví, zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Úlohou zabezpečovacieho systému však nie je narušiteľa zmrzačiť alebo ohroziť na zdraví či živote, ale mu jeho nekalú činnosť sťažiť, znepríjemniť, v ideálnom prípade ho od jeho zámeru úplne odradiť. Ako to však dosiahnuť? Zlodeji sa riadia cestou najmenšieho odporu – vyberajú si objekty, ktoré sú už na prvý pohľad ľahkou korisťou. Drevená chata na samote v lese mimo dohľadu zvedavých susedov či náhodných turistov s obyčajným zámkom na dverách a bez mreží naozaj nemá veľkú šancu. Ak máme chalupu niekde v obci, cítime falošnú bezpečnosť, že v toľkej koncentrácii zvedavých susedských pohľadov si zlodej na nič netrúfne. Opak je však pravda. Susedia môžu síce zlodeja vidieť, rovnako si však môžu pomyslieť, že ide o nášho príbuzného či známeho, ktorému sme chalupu požičali. Ak teda máme so susedmi, ktorí v danej obci bývajú celosezónne, dobré vzťahy, môžeme ich poprosiť, aby nám na chalupu dohliadli, a môžeme si s nimi dohodnúť aj konkrétny poznávací signál, podľa ktorého určia, či sme dotyčného návštevníka skutočne poslali my. Aj v tomto prípade však do zabezpečenia musíme investovať viac – sporadické družné posedenia na utužovanie susedských vzťahov nestačia.


Čo si trúfa na zlodejov?

263234
Daniel Veselský

Mechanika a elektronika

Čo teda robiť, aby sme zlodejov udržali v dostatočnom odstupe od nášho majetku? V zásade sú dve možnosti: mechanické zábranné a elektronické zabezpečovacie systémy. Ideálna je kombinácia oboch systémov. Prečo? Mechanické zabezpečenie by malo páchateľa zastaviť, zabrzdiť ešte pred vstupom do nášho príbytku, elektronické zabezpečenie hlási narušenie objektu až v čase, keď je páchateľ vnútri. Štatistiky hovoria jasnou rečou: aj zlodeji chodia najradšej dverami. Je to najelegantnejší a najnenápadnejší spôsob. Z toho plynie ponaučenie, že aj bezpečnosť sa začína od dverí.

Bezpečnostné dvere

Dvere rozdeľujeme do bezpečnostných tried (BT):
• BT 1 – jednoduchá ochrana,
• BT 2 – základná ochrana,
• BT 3 – vysoký stupeň ochrany,
• BT 4 – veľmi vysoký stupeň ochrany.

Meradlom pri rozdeľovaní do kategórií je čas a náradie, ktoré dobyvateľ potrebuje na zneškodnenie dverí. Kým na štandardnú ochranu bytov všeobecne postačujú dvere triedy 2, pre rodinné domy, a tým aj chaty a chalupy sú vhodné bezpečnostné (a v súčasnosti už štandardne aj požiarne) dvere v triede 3 až 4. S výberom bezpečnostnej triedy i vhodných dverí nám určite radi pomôžu odborní predajcovia v špecializovaných predajniach.


Čo si trúfa na zlodejov?

263236
Daniel Veselský

Keď sa dvere obrnia

Dvernému krídlu pomôže celokovová dvojplášťová konštrukcia s pozdĺžnymi a priečnymi oceľovými výstuhami, ktorá je súčasťou aj základných typov bezpečnostných dverí. Prehnúť, rozlomiť a rezať už nebude také jednoduché. Prečo celokovové? Skôr proti komu. Ak by sa komusi zachcelo vypáčiť alebo stlačiť krídlo dverí, istiace body zapadnuté v bezpečnostnej oceľovej zárubni sa zdeformujú a ešte viac zaklinia do zárubne a ťažko sa budú vylamovať. Skrytý drevený vlys na spodnej hrane dverí uľahčí ich osadenie aj tam, kde je nerovná podlaha. Kritickú oblasť okolo zámkov prekrýva spevnená oceľ. Zabezpečenie je ešte dupľované bezpečnostným kovaním a vložkou, minimálne v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere. Tie istí tuhý rám z oceľových profilov a päť až dvadsať uzamykateľných pravidelne rozmiestnených istiacich bodov, ktoré pri zamykaní dverí zachádzajú cez oceľovú zárubňu do stien. Dvere majú veľmi dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu (39 dB). Kvalitná bezpečnostná vložka musí odolávať pokusom proti otvoreniu planžetou, odvŕtaniu alebo nárazom. Tvrdé oceľové guľôčky uložené v jej tele môžu zabrániť odvŕtaniu. V súčasnosti sa najčastejšie používajú cylindrické vložky s obmedzením kopírovania kľúčov pre nepovolanú osobu. Bez bezpečnostnej karty kľúčová služba nezhotoví ďalšiu kópiu kľúča.

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: bezpečnostné dvere
Zdieľať článok

Diskusia